15min polapyje – visos naujienos apie koronavirusą
„Vienas nedidelis mitybos pokytis gali padėti išvengti koronaviruso“, – pirmadienį paskelbė tinklalapis lrytas.lt. Per kelias valandas publikacija pasidalijo per 420 feisbuko vartotojų, nuoroda socialiniame tinkle parodyta per 200 tūkst. kartų.
Publikacijos tekstas grįstas prielaida, kad koronavirusas – neatsparus karščiui ir žūva 37 laipsnių temperatūroje. Todėl neva reikia „palaikyti kūno šilumą“, gerti daug karšto vandens, sportuoti, rengtis šiltai bei mėgautis saule. Informacijos šaltiniai nėra nurodyti.
Vis dėlto Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NSVC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Razmuvienės teigimu, informacijos, kad 37 laipsnių temperatūra virusui mirtina, nėra.
Iki galo nėra aišku, kokioje temperatūroje žūsta COVID-19 sukeliantis SARS-CoV-2 virusas. Vis dėlto 37 laipsniai Celsijaus negali būti virusui mirtinas karštis.
Tai reikštų, kad virusas žūva žmogaus kūno temperatūrai pakilus kad ir iki 38 laipsnių. BBC teigimu, virusui patekus į kūną jį nužudyti gali tik organizmo imunitetas, ne karštis ar kiti išoriniai veiksniai.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad karštos vonios ir siekiai susišildyti nuo viruso neapsaugo. PSO teigimu, kad ir kiek karštų skysčių išgertume, kad ir kokia karšta vonia išbandytume savo kūną, žmogaus kūno temperatūra nuo to nesikeičia.
Išorėje koronavirusams mirtina temperatūra skiriasi. Pavyzdžiui, Sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) ir Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) koronavirusus tikrai įveikia nebent 70–100 laipsnių temperatūra.
Tuo metu informacija apie koronavirusą veikiančią Saulės šviesą jau buvo pasirodžiusi Lietuvoje. Iš Italijos mūsų šalį pasiekę patarimai buvo grįsti susirašinėjimų programėlėje „WhatsApp“ skelbtu „dėdės iš Kinijos“ patarimu. Šiame taip pat buvo pateikta aibė klaidingos informacijos.
Teigti, kad pagrindinis COVID-19 simptomas – sausas kosulys, nėra pagrindo. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, koronaviruso simptomai primena patiriamus gripo metu.
Tyrimo autoriai konstatuoja, kad pakilusi temperatūra ir kosulys – dažniausiai pasireiškiantys ligos simptomai. Tačiau tai nereiškia, kad jei pradėjote kosėti, sergate COVID-19.
PSO taip pat pastebi, kad nėra pagrindo teigti, kad koronavirusą išgydyti gali aštrus maistas ar česnakai. Šie gali padėti sustiprinti imunitetą, tačiau neturi nieko bendra su COVID-19 įveikimu.
Lrytas.lt publikacijoje pateikiama informacija geriausiu atveju yra patarimas, kaip stiprinti imunitetą, tačiau neturi nieko bendra su šiuo metu pasaulį krečiančiu koronavirusu.
SAM pastebi, kad geriausias būdas apsisaugoti nuo ligų – dažnai ir atidžiai plauti rankas vandeniu su muilu. Nesant galimybės pasiekti vandens, rekomenduojama naudoti rankas dezinfekuojančius skysčius.
Rekomenduojama vengti informacijos apie savigydą ir naudotis oficialiuose šaltiniuose pateikiama informacija. Kitu atveju galima nukentėti.
Informacija kaip taisyklingai plautis rankas ir informacija kaip taisyklingai naudoti medicinines veido kaukes.
Patarimų, kaip kovoti su COVID-19, būta itin spalvingų. Pavyzdžiui, virusui siaučiant Azijoje, vietiniuose socialiniuose tinkluose buvo pasirodę siūlymų virusą gydyti sveikatai pavojingomis medžiagomis, tokiomis kaip baliklis ar narkotikai.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.