„Punktai – jų didžioji dauguma – veikia nuo 8 val. ryto iki 20 val. vakaro. Kai kurie, aš dabar tiksliai nepasakysiu, nes nesu darbo vietoje, negaliu pasižiūrėti informacinėje sistemoje, bent vakar mažesniuose miestuose veikė iki 16 val. Tai yra susiję su galimybėmis paimti tepinėlį – kiek yra terpių, tiek yra išdėstoma grafike ir tiek mūsų konsultantai gali priimti“, – penktadienį spaudos konferencijos metu Vyriausybėje komentavo N.Mikelionis.
Paklaustas, ar dalyje miestų trūksta tepinėlių ir todėl mobilieji punktai nedirba iki vakaro, jis atsakė, kad tam turi įtakos ne tik tepinėlių skaičius, bet ir laboratorijų galimybės juos ištirti.
„Negalėčiau taip sakyti, kad terpių trūksta. Turbūt reikia racionaliai naudoti visus išteklius, įskaitant ir žmogiškuosius išteklius. Ten dirbantys žmonės irgi privalo laikytis asmens saugos priemonių, jie dirba sudėtingomis sąlygomis. Be abejo, įtaką turi ir terpių turėjimas.
Klausimas, turbūt, yra ne tik terpės, bet ir laboratorijų galimybės jas apdoroti. Mes galime priimti tų tepinėlių pakankamai daug, bet juos dar reikia ir ištirti“, – dėstė Kauno GMPS vadovas.
Tiesa, jis pažymėjo, jog laisvų vietų ėminių paėmimui mobiliuosiuose punktuose visuomet lieka, o norinčių išsitirti poreikiai – patenkinami.
„Tikrai daugiau mažiau patenkiname poreikį skambinančiųjų, kurie skambina užsiregistruoti į mobiliuosius punktus“, – tikino N.Mikelionis.
Tikrai daugiau mažiau patenkiname poreikį skambinančiųjų.
Mobilieji patikros punktai, kuriuose imami ėminiai dėl COVID-19, veikia dešimtyje Lietuvos savivaldybių – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose, Alytuje ir Utenoje.
Atvykti į patikros punktą galima tik automobiliu, registracija tyrimui telefonu 1808 vykdoma tik tyrimų dieną, tai yra užsiregistruoti kitai dienai negalima.
Telefonu 1808, kuriuo kreipiasi norintys pasikonsultuoti dėl savo sveikatos būklės, užsiregistruoti tyrimui mobiliuosiuose patikros dėl koronaviruso punktuose, sulaukta beveik 85 tūkst. skambučių, teigė N.Mikelionis.
Tyrimams, pasak jo, registruojami tik tie asmenys, kurie atitinka griežtus kriterijus, o ne visi norintys.
„Kriterijai yra labai aiškūs, jie susideda iš dviejų dalių. Visų pirma, tai yra epidemiologinė anamnezė. Tai reiškia, kad žmogus per 14 dienų laikotarpį turėjo būti išvykęs į užsienį arba turėjo kontaktą su patvirtintu, koronavirusu sergančiu, žmogumi. Arba jis yra vyresnis negu 65-erių metų amžiaus, ta yra priklauso rizikos grupei.
Prie visų šitų trijų mano minėtų epideliologinių kriterijų, dar turi būti bent vienas iš klinikinių simptomų – karščiavimas, kosulys arba dusulys. Jeigu taip yra, žmogus atitinka kriterijus ir yra registruojamas“, – tvarką nupasakojo N.Mikelionis.
Tokiais atvejais, kai asmuo neatitinka šių aukščiau išvardytų kriterijų, bet negaluoja, jis nukreipiamas greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečeriui, pridūrė jis: „Ten jau GMP dirbantys medikai, personalas sprendžia, kokią pagalbą jam teikti.“
Lietuvoje iki penktadienio ryto patvirtinti 345 naujojo koronaviruso atvejai, keturi žmonės mirė, vienas pasveiko.
Per ketvirtadienį ištirti 1175 ėminiai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti 5495 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso.