Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 04 08

Nebaigus skiepyti žmonių iš rizikos grupių, pradedama ir jaunų, dirbančių nuotoliniu būdu vakcinacija: kodėl?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys nuo COVID-19 leido skiepyti 100 ir daugiau darbuotojų turinčias įmones, įstaigas ir organizacijas, nors skiepų dar negavo didelė dalis vyresnio amžiaus žmonių ar tų, kurie serga lėtinėmis ligomis. Sveikatos apsaugos ministerijos Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vyriausiasis specialistas Lukas Galkus teigia, jog skiepytis įmonių darbuotojus savivaldybės galės kviesti tik tada, kai atsiras vakcinų likutis. Esą prioritetas vakcinuoti rizikos grupėse esančius asmenis išlieka.
Vakcina nuo COVID-19
Vakcina nuo COVID-19 / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Didesnių subjektų darbuotojai pradėti vakcinuotis gali jau nuo ketvirtadienio, tai yra šiandien.

Proceso algoritmas štai toks: įstaigos, įmonės ir organizacijos vadovas turi sudaryti norinčiųjų vakcinuotis asmenų sąrašą, skambinti konkrečios savivaldybės vakcinavimo koordinatoriui, su juo susiderinti, kuris vakcinavimo centras organizuos skiepijimą, tuomet kreiptis į nurodytą centrą, kad būtų suderinti vakcinavimo data ir laikas.

Vakcinaciją galima vykdyti tiek vakcinacijos centre, tiek esant tinkamoms sąlygoms įstaigos, įmonės ar organizacijos patalpose.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys
Arno Strumilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, šis sprendimas – mažas žingsnis masinės vakcinacijos link.

„Pirmiausia, rekomenduoju savivaldybėms prioriteto tvarka vakcinuoti tas prašymus pateikusias įstaigas, įmones ar organizacijas, kurių veikloje fiksuojama daugiau susirgimų COVID-19 ir šios ligos židinių“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas A.Dulkys.

Nenori, kad kauptųsi vakcinų likučiai

„Sodros“ duomenimis, vien akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių, kuriose – 100 ar daugiau darbuotojų, Lietuvoje yra daugiau kaip 1,3 tūkst. ir ne visų jie yra vyresnio amžiaus ar gali dirbti tik kontaktiniu būdu.

Kodėl, nebaigus skiepyti rizikos grupėse esančių žmonių, nuspręsta pradėti skiepyti ir darbuotojus?

Pagrindinė priežastis – kad savivaldybėse nesikauptų nepanaudotos vakcinos, teigė SAM atstovas.

Priemonė įvesta tik tam, kad sunaudotume turimus vakcinų likučius.

„Šita priemonė įvesta tik tam, kad sunaudotume turimus vakcinų likučius ir kad vakcina nesikauptų savivaldybėse“, – ketvirtadienį nuotoliniu būdu žurnalistams komentavo L.Galkus.

Jis pabrėžė, kad skiepijimo prioritetai nesikeičia: „Prioritetas toliau teikiamas vyresnio amžiaus gyventojams, tiems, kuriems yra 65 ir daugiau metų, tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, taip pat pagal prioritetų sąrašą turime švietimo įstaigų darbuotojus, abiturientus. Kai kurie dar nėra gavę skiepo, nes situacija savivaldybėse nėra vienoda arba jie pasirinko laukti kitos vakcinos.“

Dėl skiepijimo spręs savivaldybės

Esą tik po to, kai savivaldybėms atlieka dideli kiekiai COVID-19 vakcinų, gali būti skiepijami įmonių, kuriose fiksuojami infekcijos židiniai, darbuotojai.

„Jeigu savivaldybė savaitės pradžioje pakvietusi visas prioritetines grupes, aktyviai registruodama mato, kad vis tiek nesugebės sunaudoti tam tikros vakcinos, ji jau tada gali priimti sprendimą skiepyti, pavyzdžiui, gyvybiškai svarbių funkcijų įmonių darbuotojus ar kitų įmonių darbuotojus, nes mato, kad kitą savaitę gauna vakcinos, o šią savaitę nepavyksta sukviesti asmenų“, – tvarką paaiškino L.Galkus.

100 darbuotojų riba, pasak L.Galkaus, pasirinkta tam, „kad būtų galima tikslingiau nukreipti vakcinas, nes jų turime ribotą kiekį“.

Kitų kriterijų, atrenkant skiepijamų įmonių darbuotojus, nėra.

„Nėra išskirti kriterijai dėl darbo pobūdžio. Pagrindinis kriterijus – 100 darbuotojų riba ir įstaigos veiklos sritis, kur fiksuojama daugiausiai židinių“, – nurodė SAM atstovas.

Prezidentūra ragina grįžti prie objektyvesnių kriterijų

Skiepijant nuo COVID-19 grįžti prie objektyvesnių kriterijų, tokių kaip žmonių amžius, sveikatos būklės, anksčiau ketvirtadienį paragino prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

„Šiuo metu atitolstame nuo pamatinių prioritetų, kurių tikslas yra išsaugoti žmonių sveikatą ir gyvybę, atitolstame nuo žmonių amžiaus, pereiname prie profesijų ir įmonių dydžio, kas atitolina nuo pagrindinio tikslo saugoti žmonių gyvybes, ir tai kelia daug klausimų visuomenei“, – interviu Lietuvos radijui teigė S.Krėpšta.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Simonas Krėpšta
Luko Balandžio / 15min nuotr./Simonas Krėpšta

Jis pastebėjo, kad Lietuva, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, atsilieka pagal 80-ies metų ir vyresnių žmonių skiepijimą.

Pasak jo, pirmąja vakcinos doze esame paskiepiję tik 40 proc. šios grupės, kuriai COVID-19 ypač pavojingas, asmenų.

Kad 65-erių ir vyresnių žmonių skiepijimui dabar turėtų būti skiriamas „absoliutus prioritetas“ anksčiau pažymėjo ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Gal laikas pradėti masinę vakcinaciją?

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija apskritai paragino naikinti prioritetines grupes ir pereiti prie masinės vakcinacijos.

„Turint galvoje, kad sandėliuose vakcinų kaupiasi dešimtimis tūkstančių, yra pats laikas pereiti prie masinio vakcinavimo, tai yra atsisakyti prioritetinių eilių, kas lemia, jog turi skiepyti tol, kol išskiepysi prioritetinę žmonių kategoriją. Tai reiškia papildomas laiko ir administracines sąnaudas, nes ne visi nori skiepytis ar viena, ar kita vakcina“, – 15min komentavo partijos narys Gintautas Paluckas.

Pats laikas pereiti prie masinio vakcinavimo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Pasak jo, laikas pradėti vakcinacijai registruoti visus norinčius.

„Mūsų pagrindinis siekis – vakcinuota kuo didesnė visuomenės dalis, taip užkirsim kelią viruso plitimui. Tokiu atveju <...> iš esmės turim vakcinuoti gyva eile absoliučiai visus, kurie nori, nes jų tikrai yra labai daug“, – teigė politikas.

SAM vyriausiasis specialistas L.Galkus nurodė, jog Lietuva kol kas negali pradėti masinės vakcinacijos, nes neturi tiek vakcinų.

„Masinė vakcinacija dar yra neprasidėjusi, nes neturime tiek vakcinos, kad galėtume pasiūlyti ją sklandžiai visiems gyventojams“, – sakė jis ir teigė, kad dabar per balandžio mėnesį svarbiausia paskiepyti 65 metų ir vyresnius gyventojus.

Nepanaudota – 120 tūkst. 740 vakcinos dozių

Ketvirtadienį skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, Lietuva yra gavusi 717 tūkst. 245 vakcinos dozes, visos jos pristatytos į skiepijimo centrus. Iki šiol sunaudotos 596 tūkst. 505 dozės.

120 tūkst. 740 vakcinos dozių šiuo metu nepanaudota.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?