Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 01 29

Nei muziejaus, nei vaikų stovyklos: Neringos savivaldybės svajones žlugdo įstatymai

Išvysti, kaip gaudomos varnos, susipažinti su smėlio pustymu ir dalyvauti kituose eksperimentuose – tokį atraktyvų Kuršių buities muziejų po atviru dangumi norima įrengti Pervalkoje. Greta – ir vaikų stovyklą bei ekokempingą. Tiesa, planai kol kas tik popieriuje, nes unikali šalies vietovė Neringa neturi prabangos įgyvendinti savo idėjų be kliūčių – atsirasti šiems objektams neleidžia šalies įstatymai.
Kuršių buities muziejaus vizualizacijos
Kuršių buities muziejaus vizualizacijos / Neringos savivaldybės nuotr.

Teritorija, kurioje sumanyta įrengti Kuršių buities muziejų po atviru dangumi, yra Pervalkos gyvenvietės pietiniame pakraštyje, prie Pervalkos įlankos. Pokariu, šeštajame dešimtmetyje įsteigto „Neringos“ žvejų kolūkio gamybinė bazė buvo atkurta čia, prie Pervalkos įlankos. Šioje vietoje buvo atstatyta prieplauka, įrengtas žuvies priėmimo punktas, pastatyti sandėliai. Iširus kolūkiui, žvejų uostas buvo apleistas, statiniai sunyko, buvo nugriauti, tad teritorija apaugo želdynais, vietomis užpelkėjo marių įlankos pakrantė.

Pasak Neringos savivaldybės atstovės Sandros Vaišvilaitės, diskutuojant apie planus įkurti tokį muziejų buvo argumentuojama, kad Neringos muziejai tik iš dalies atspindi tai, kas yra buvę Kuršių nerijoje praeityje, todėl toks ne tik kuršininkų, bet ir baltiškąją kuršių kultūrą reprezentuojantis kultūros židinys yra labai aktualus ne tik senosios kultūros pristatymo bei pažinimo, bet ir turizmo plėtros bei sezoniškumo mažinimo prasme.

Neringos savivaldybės nuotr./Kuršių buities muziejaus vizualizacijos
Neringos savivaldybės nuotr./Kuršių buities muziejaus vizualizacijos

Kada galėtų atsirasti unikalus kuršiškas muziejus – nežinia. Naujas statybas Kuršių nerijoje draudžia Pajūrio juostos įstatymas, kuriame nurodoma, jog naujos statybos negalimos, jei toje vietoje anksčiau nėra buvę statinių.

Iš pradžių Kuršių buities muziejaus galimybes nagrinėjo parengta galimybių studija, o dabar muziejaus statybas numato ir parengtas techninis projektas. Jame numatyta Pervalkoje sukurti kuršių kaimelį ir jame eksponuoti anuomet būdingą pastatų išdėstymą, sklypų sutvarkymą, įrangą, tinklų džiovinimo būdus, prieplauką su senaisiais laivais ir pan.

„Suprojektuotos IX a. ir XX a. pr. sodybos yra viso muziejaus sudedamoji dalis. Numatomos eksperimentinės zonos: smėlio pustymo modelio, laivų valkos, karčemos, prieplaukos, tinklų džiovinimo vietos.

Muziejuje po atviru dangumi keliais etapais siūloma rengti karčemos kaip pašto kelio objekto projektą, kuriame galėtų įsikurti muziejaus administracija, taip pat eksperimentines zonas, tokias kaip V. Žulkaus tyrimais grįstą X–XI amžiaus zoną, pastatų surinkimo-išrinkimo maketo vietą, kuri veiktų kaip mokomasis modelis, laivų valką bei jų takelavimo zoną, uostelio krantinės vietą, iškyšulyje numatyti edukacinę zoną, kurioje būtų varnų gaudymo imitacija, kilnojamas „švyturys“, kitos atraktyvios veiklos.

Projektuojamose sodybose muziejininkų pagalba turėtų būti surinkta atitinkamo laikmečio ekspozicija būdinga to laikotarpio interjere“, – pasakojo S.Vaišvilaitė.

Neringos savivaldybės nuotr./Kuršių buities muziejaus vizualizacijos
Neringos savivaldybės nuotr./Kuršių buities muziejaus vizualizacijos

Tokio muziejaus Pervalkoje įrengimas numatytas dar 1994 metais Vyriausybės nutarimu patvirtintame Kuršių nerijos generaliniame plane, o vėliau – šiuo metu galiojančiuose naujuose teritorijos planavimo dokumentuose.

Kada galėtų atsirasti unikalus kuršiškas muziejus – nežinia. Naujas statybas Kuršių nerijoje draudžia Pajūrio juostos įstatymas, kuriame nurodoma, jog naujos statybos negalimos, jei toje vietoje anksčiau nėra buvę statinių. Į pajūrio juostą patenka visa Kuršių nerija.

„Paradoksalu tai, kad minėto objekto įrengimą numato Vyriausybės patvirtintinas ir įvairių institucijų derintas Kuršių nerijos nacionalinio parko Tvarkymo planas. Yra pasiūlymas keitimams, kurie palengvintų tą nuostatą. Kai Neringoje jau atrodo ranka pasiekiama idėja, išlenda kažkoks įstatymo prieštaravimas, – neslėpė S.Vaišvilaitė. – Konkrečių planų, kada galėtų būti toks objektas įrengtas – nėra. Pirmenybę tenka skirti aktualioms problemoms spręsti, pavyzdžiui, Nidos, Preilos bei Pervalkos krantinių sutvarkymui. Išties bloga jų būklė jau buvo pristatyta Vyriausybės nariams, tačiau savivalda savo lėšomis šių krantinių tikrai nesutvarkys, tai įgyvendinama nebent su Vyriausybės pagalba“.

Nepaisant surištų rankų, Neringos savivaldybė nenustoja svajoti ir planuoti. Vizualizacijos bei techninis šio muziejaus projektas jau parengti. Viliamasi, kad išsprendus įstatyminius rebusus, darbų bus galima imtis ilgai nebedelsiant.

„Tai apima didelę teritoriją, nes buvo suplanuotas ne tik Kuršių buities muziejus, bet ir vaikų stovykla, ekokempingas. Vaikų stovykla gal net ir svarbesnis projektas, nes mes vis kalbame, kaip svarbu, kad vaikai pažintų Kuršių neriją, jos vertybes, tačiau Neringa tokios stovyklos neturi, o poreikis būtų. Ekokempingo formuluotę mums nurodė Saugomų teritorijų tarnyba ir turime vadovautis, yra tam tikri planai, vizijos, aprašomos medžiagos, konstrukcijos. Planų yra, bet mūsų rankos surištos“, – sakė Neringos savivaldybės atstovė.

Ekoturizmo kempingas ir vaikų stovykla atsirastų greta teritorijos, numatytos Kuršių buities muziejui įrengti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai