Pasakojo, kaip tvarko skverą
Apie šį „šiltnamį“ 15min rašė dar prieš metus, kai Senamiesčio bendruomenė kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę su prašymu nukelti šį statinį.
Plačiau skaitykite čia: Bendruomenės priekaištai Vilniaus savivaldybei: ar tikrai Senamiestyje vieta „šiltnamiui“?
„Šiltnamis“ ir maisto vagonėlis šioje vietoje atsirado po to, kai projekto „Stoties oazė“ sumanytojai pernai balandį išsinuomojo buvusį „Dzūkijos“ konditerijos kioską ir ketino čia sutvarkyti aplinką bei įkurti kavinę. Projekto tikslas ir socialinis, nes galvota apie su priklausomybėmis kovojančių žmonių integraciją į darbo rinką.
Savo paskyroje feisbuke šio projekto sumanytojai ne kartą dalijosi įrašais, kaip jie tvarko skverą, renka švirkštus, dažo suoliuką ir pan., bet tie pasakojimai nutrūko daugiau nei prieš metus – paskutinis matomas 2019 m. rugpjūčio 6 d. Į 15min žinutes projekto rengėjai irgi nereaguoja, perskaitę neatsakė nei prieš metus, nei dabar.
Piktinasi benamiais
Tačiau vietos bendruomenė nerimsta. Kaip feisbuke rašė Vilniaus tarybos narė Rasa Baškienė, šita vieta niekaip nesutvarkoma.
„Vaikutis balandžius lesina Vilniaus senamiestyje, Bazilijonų skverelyje. Visai šalia – nelegalus šiltnamis, miesto centre atsiradęs vieno į įstatymus spjaunančio individo dėka, prieš kurį Vilniaus miesto savivaldybė bejėgė. Šiltnamis „Grindos“ pastangomis užsandarintas neribotam laikui, o gražus nedidelis skverelis, kuriame žaidimų aikštelę vaikams ir suoliukus miestiečiams irgi prieš metus prašė įrengti Senamiesčio bendruomenė, yra pavirtęs benamių zona. Čia jie miega, geria, valgo, tuštinasi.
Tiesiog vainikas Vilniaus miesto valdžiai, kurios dalimi, deja, esu ir aš... Jau metus (irgi) reikalauju sutvarkyti šį kampelį, bet kol kas labai nesėkmingai“, – rašė tarybos narė, pridėdama prie įrašo miesto vadovų vardus ir pavardes bei nuotraukas, kuriose matosi skvere ant terasos ir šalia jos miegantys žmonės.
Norėtų vaikų žaidimų aikštelės
Asta Baškauskaitė, Senamiesčio bendruomenės asociacijos pirmininkė, sako, kad Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija patvirtino, jog šis statinys yra nelegalus, tačiau jis tebestovi. Pirmininkė nuo bendruomenės kreipėsi ir į kioską išnuomojusią įmonę, paaiškindama, kokia betvarkė atsiradusi kartu su nuomininkais, tačiau nieko nepasiekė.
Anot A.Baškauskaitės, iki skvere atsirandant „šiltnamiui“ su terasa, čia panašūs žmonės nesirinkdavę: „Niekada šitoje vietoje nebuvo traukos centras nei pijokams, nei narkomanams, nei kažkam kitam. Ten buvo sausainių kioskas, ant suoliuko pasėdėdavo žmonės, palesindavo balandžius, iš turgaus išėję su vaikais pasėdėdavo, laikraštį nusipirkdavo spaudos kioske. Mes jau metus organizuojame, kad savivaldybė čia pastatytų vaikų žaidimų aikštelę.“
Ji patvirtino gavusi raštą, kad savivaldybė sutinka dėl vaikų žaidimų aikštelės, tad bus kreipiamasi į Nacionalinę žemės tarnybą dėl leidimo tokią pastatyti. „Žiūrėkime, kaip galima pozityviai išnaudoti tą erdvę, o ne prisigalvoti kažkokių dalykų. Tai socialinei veiklai yra kitos vietos, kur galima ją vykdyti, čia nėra ta vieta“, – kalbėjo A.Baškauskaitė.
Niekada šitoje vietoje nebuvo traukos centras nei pijokams, nei narkomanams, nei kažkam kitam.
Senamiesčio bendruomenės atstovė sako tikrai neprieštaraujanti, kad pagalba priklausomybių turintiems žmonėms būtina, tačiau esą viskam reikia tinkamai pasiruošti ir parinkti tinkamą vietą.
Pasigenda geranoriškumo
Savo ruožtu Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis 15min sakė, kad „Stoties oazės“ projektą iš esmės vertina teigiamai – tai analogų užsienyje turintis sumanymas, apimantis socialiai pažeidžiamų žmonių integraciją į darbo rinką. Tačiau nepaisyti sprendimų, kad „šiltnamis“ su terasa pastatytas nelegaliai, irgi negalintis, kadangi jau įsiteisėjo galutinis ir neskundžiamas teismo sprendimas, jog statinį reikia nukelti.
Šiuo metu statinys aptvertas tvora, kaip sako P.Poderskis, todėl, kad yra nesaugus, taip tikimasi išvengti įvairių asmenų landžiojimo po tą šiltnamį.
„Per paskutinį susitikimą esame nusprendę, kad jeigu projekto rengėjai įvykdys teismo sprendimą, svarstysime, kur ir kaip galėtume padėti jiems realizuoti tą projektą. Tačiau iš jų pačių trūksta geranoriškumo, todėl ir galimybių bendradarbiauti mažėja“, – teigė P.Poderskis.
Anot direktoriaus, pagal miesto Bendrąjį planą šiame skvere galimas užstatymas, kuris čia galėtų atsirasti, jeigu būtų suformuotas sklypas.