2009 12 09

Nemuno salą architektai mato ne tik žalią

Lietuviškasis Disneilendas, pramogų sodas, dangoraižių miestas ar beveik neužstatytas pastatais žaliasis sodas – tokie ir panašūs pasiūlymai pateikti Nemuno salos urbanistinės idėjos konkurse. 20 pateiktų idėjų vertino profesionalų komisija. Jos verdiktas turėtų paaiškėti netrukus.
Nemuno saloje architektai siūlė įkurti pramogų parkus, dangoraižius, mažesnius gyvenamuosius ir kultūrinės paskirties statinius.
Nemuno saloje architektai siūlė įkurti pramogų parkus, dangoraižius, mažesnius gyvenamuosius ir kultūrinės paskirties statinius. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Konkursą, kurio tikslas – surasti geriausią idėją, kaip būtų galima išnaudoti unikalią erdvę miesto centre – Nemuno salą, inicijavo Kauno miesto savivaldybė. Trijų geriausių pasiūlymų kūrėjai gaus po 10 tūkst. litų, dar penkiems bus skirtos premijos po 4 tūkst. litų. Tačiau ar kurio nors iš jų pateiktas salos išvystymo variantas virs realybe – neaišku. Miesto savivaldybė nėra įsipareigojusi sudaryti sutarties su nugalėtojais dėl tolimesnio projekto plėtojimo. Todėl gali būti, kad idėja liks tik popierinė.

Beveik visų idėjų autoriai įsivaizduoja Nemuno salą ne tik žalią ir tuščią, bet su įvairios paskirties statiniais.

Antradienį Kauno architektų namuose vykusiame viešame konkurso dalyvių aptarime jų pateiktos idėjos buvo išnarstytos po kaulelį. Darbus recenzavę architektai Kęstutis Kisielius, Mindaugas Grabauskas ir Vytautas Petrušonis negailėjo nei kritikos, nei pagyrų. Visus pateiktus projektus recenzentai suskirstė į grupes pagal siūlomo užstatymo laipsnį. Tik nedidelė dalis idėjų autorių siūlė teritoriją palikti maksimaliai žalią. Daugiausia pasiūlymų numatė, kad didesnioji salos dalis būtų užstatyta, kai kur – net dangoraižiais.

Simpatijas atidavė originalumui

Recenzentai neslėpė, kad ne viena pasiūlyta idėja įdomi, tačiau realybėje sunkiai įgyvendinama. „Oro keltuvai, vandens taksi, sraigtasparniai, atgabenantys žmones į salą – įdomu. Tačiau tai kvepia futurizmu. Vargu ar tai kada nors bus įgyvendinta“, – pastebėjo darbus komentavę architektai. Tačiau originalios idėjos susilaukė mažiau kritikos nei siūlančios klasikinius gamtos ar pramogų parkus.

„Jei aš norėsiu pamatyti liūtą, važiuosiu į zoologijos sodą. Jei man įdomios etnografinės sodybos – pakeliui iš Vilniaus užsuksiu į Rumšiškes, jei augalai – į Kauno botanikos sodą. Dėl to tikrai nevažiuosiu į Nemuno salą, kurioje būtų visų šių dalykų pigios imitacijos“, – lietuviškuoju Disneilendu pavadintą vieną iš pasiūlytų projektų kritikavo architektas Kęstutis Kisielius. Kai kurių darbų autoriams recenzentai priminė, jog jų idėjos – pasiskolintos iš užsienio.

Vienu iš įdomiausių pasiūlymų vertintojai pavadino kiek netikėtą darbą, kurio autoriai įsivaizduoja, jog per Nemuno salą galėtų nusidriekti kraujo arterijos formos darinys. Pripažinę, kad tai labai netikėtas sprendimas, recenzentai jo autorius gyrė už originalumą: „Jei toks projektas būtų įgyvendintas, neabejotinai taptų išskirtiniu ne tik Lietuvoje.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų