„Tai labai savita sritis, jungianti ir tapybą, ir skulptūrą, ir juvelyrinį meną. Reikia ir žinojimo, ir kruopštumo derinant tam tikras technikas“, – aiškino menininkė, sutikusi papasakoti, kaip gimsta šie kūriniai.
Ypatingi ingredientai
Lygios vario plokštelės padengiamos spalva. „Spalvos priklauso nuo metalo oksidų. Pati brangiausia spalva – raudona, nes ten dedamas aukso auksidas“, – pasakojo menininkė.
Emalis turi maždaug 30 procentų atsitiktinumo, nes ugnis padaro savo. Kartais taip nesumąstysi, kaip ugnis padarys.
Spalvos gaminamos iš stiklo miltelių, vandens ir natūralių augalinių klijų. Lipnioji medžiaga meno kūriniams dažniausiai gaminama iš rytuose augančių spygliuočių. Tačiau menininkai surado pakaitalą šiam augalui Lietuvoje – svarainius. „Rudenį prisirenku svarainių sėklų, jas išdžiovinu, sutrinu bei užpilu vandeniu. Po paros gaunamas balzganas tirpalas, kurį galima dėti į spalvas“, – mažą paslaptį atskleidė menininkė. Į uostamiestį juvelyrė atsivežė indą metalinių stomatologijos instrumentų, kuriais ir paskirstomos spalvos. Taip, pasak menininkės, kuriantys vaikai skatinami nebijoti stomatologų.
Procesas
Išmargintos vario plokštelės dedamos į džiovyklę, kur išgarinamas vanduo iš spalvų. „Tada spalvos lyg jūros akmenėliai praranda savo ryškumą, tampa matinės, balzganos“, – aiškino menininkė.
Tada plokštelės dedamos minutei-dviem į krosnis. Kuo didesnis kūrinys, tuo ilgiau jis kaista kelių šimtų laipsnių temperatūroje. „Būna labai įdomu, kai kūrinį išimame iš krosnies, pasikeičia visos spalvos. Varis būna įkaitęs ir kartais atsitinka taip, kad dedama viena spalva, o gaunasi kita“, – šypsojosi M.Gurevičienė. Anksčiau kūriniai kaitinti žaizdruose, ant įkaitusių anglių.
Medžiaga
Emalis – labai brangi medžiaga, Lietuvos menininkai naudoja žaliavas iš Prancūzijos, Didžiosios Britanijos bei Vokietijos. Emalio kūriniai įvairinami stiklo karoliukais, kurie krosnyje išsilydo ir papuošia kūrinį. Menininkė, sostinėje vedanti emalės pamokėles vaikams ir suaugusiems tvirtina, kad iš nedidelio emalio gabalėlio, galima įžvelgti talentus, netgi jų vidinį pasaulį.