Šią savaitę parlamentarai atmetė teisingumo ministro teiktą Politinių partijų įstatymo pataisą, kuria būtų suteikta teisė ES valstybių piliečiams tapti lietuviškų partijų steigėjais. Už ją balsavo 39 parlamentarai, prieš buvo šeši, susilaikė 43.
Teisingumo ministerija siūlė nustatyti, kad partijos steigėjais gali būti Lietuvos piliečiai bei teisę gyventi šalyje įgiję ES valstybės narės piliečiai, sulaukę 18 metų.
Šiuo metu galiojančiame įstatyme tokia teisė numatyta tik Lietuvos piliečiams. Užsieniečiai gali būti lietuviškų partijų nariai, bet jais tapti leidžiama tik nuolat Lietuvoje gyvenantiems ES piliečiams.
Pristatydamas projektą teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pabrėžė, kad tapti partijų steigėjais norėta leisti tik ES valstybės narės piliečiui, teisėtai atvykusiam į Lietuvą ilgesniam negu trijų mėnesių terminui ir deklaravusiam gyvenamąją vietą Lietuvoje.
„Bet jeigu žiūrėtume valstybės interesų, ne tik procedūrinių interesų, ar nematote rizikos, kad įvairių priešiškų šalių piliečiai ar susiję su priešiškomis šalimis galėtų dalyvauti mūsų politinėje sistemoje?“ – klausė konservatorius Mykolas Majauskas.
Ministras tvirtino, kad beveik visos Europos Sąjungos šalys tokį reglamentavimą turi.
„Valstietis“ Arūnas Gumuliauskas Teisingumo ministerijos projektą vadino nelogišku.
„Aš kažkaip pasigendu logikos (...). Žiūrėkite, dabar jeigu žmogus dirba mieste, sakykim, Vilniaus mieste ir savo gyvenamąją vietą deklaruoja kur nors Šalčininkuose, tai jis į Vilniaus tarybą patekti negali, nors jis jau čia dirba kokių 40 metų. O čia atvažiavę trims mėnesiams gali patekti. Ar jums neatrodo, kad tai nelogiška?“ – svarstė parlamentaras.
„Tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis kėlė klausimą dėl pabėgėlių.
„Jie irgi gauna leidimą gyventi vienoje iš Europos Sąjungos valstybių narių ir pabėgėliai, anot jūsų, tokiu atveju galėtų dalyvauti rinkimuose. (...) Ką mes čia dabar darome? Gal visą Afriką čia suveš nedraugiškos mums šalys ir dalyvaus mūsų rinkimuose“, – sakė jis.
Tuo metu liberalas Simonas Gentvilas tvirtino pats buvęs partijų Švedijoje, Norvegijoje ir Danijoje narys. Jis priminė ir šimtmečio senumo istoriją.
„Tuomet, kai dar Lietuva nebuvo Europos Sąjungoje ir apie tai nebuvo net mąstyta, kalbu apie Jono Basanavičiaus laikus, J.Basanavičius, išvažiavęs į Bulgariją, tapo Varnos miesto tarybos nariu ir inicijavo Varnos miesto kurorto statuso suteikimą, buvo vienas iš ideologų tenai“, – sakė S.Gentvilas.
Teisingumo ministerijos duomenimis, 2010 metais Europos Komisija atkreipė Lietuvos dėmesį, kad Lietuvos įstatymas, leidžiantis steigti partiją ir tapti jos nariu tik Lietuvos piliečiams, gali pažeisti ES teisę. Šių metų sausį Komisija pranešė prieš Lietuvą dėl to pradėjusi pažeidimo procedūrą.