„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 03 15 /2019 03 20

Neregimas S.Skvernelio padėjėjas: štabo reikalus tvarko Seimo nario sūnaus įmonės

Prezidento posto siekiantis premjeras Saulius Skvernelis savo rinkimų štabo darbuotojus įdarbino įmonėje, kurią valdo „Neregėtos Lietuvos“ autorius, verslininkas Marius Jovaiša. Tai liudija 15min surinkti dokumentai ir S.Skvernelio bendražygiai, bet premjeras neigė šį faktą. M.Jovaiša tvarko ir kitus premjero rinkimų štabo reikalus. Pernai jo įmonei pradėjo sektis viešuosiuose pirkimuose.
Saulius Skvernelis, Marius Jovaiša
Saulius Skvernelis, Marius Jovaiša / Donato Gvildžio iliustracija

Saulius Skvernelis šią savaitę pristatė savo rinkimų štabą, kuriame dirbs ir jo politiniai bendražygiai – premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas, padėjėjas parlamente Henrikas Grigutis, buvusi referentė Ieva Gervinskaitė.

Visi jie išėjo nemokamų atostogų, kad galėtų visą darbo laiką skirti rinkimų kampanijai. Visi jie įsidarbino įmonėje „PharmaNet“, kuri teikia personalo atrankos paslaugas.

Žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, jog tai – Estijos kapitalo įmonė. Tačiau registrų išrašai rodo, kad tikrasis įmonės šeimininkas yra verslininkas Marius Jovaiša, išgarsėjęs savo fotografijų albumu „Neregėta Lietuva“. Jis yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Seimo nario Eugenijaus Jovaišos sūnus.

Įvairios M.Jovaišos bendrovės tvarko ir kitus S.Skvernelio rinkimų štabo reikalus: rūpinasi nuotraukomis, plakatais, interneto tinklalapiu.

Priešrinkiminiais metais M.Jovaišos įmonei „PharmaNet“ pradėjo sektis valstybės įmonių vykdomuose viešuosiuose pirkimuose.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Marius Jovaiša
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Marius Jovaiša

Rinkimų kampanijoje – M.Jovaišos įmonės

Trečiadienį pristatydamas savo rinkimų štabą, S.Skvernelis sulaukė klausimo apie M.Jovaišą. Ar verslininkas dirbs politiko rinkimų kampanijoje? Į tai S.Skvernelis atsakė lakoniškai: „Man atrodo, kad dirbs.“

S.Malinauskas naujienų portalui delfi.lt patvirtino, kad M.Jovaiša tikrai prisidės prie rinkimų kampanijos: „Nėra jokia paslaptis, kad Marius Jovaiša prisideda. Jis užsiima tiek spauda, tiek nuotraukomis, tiek kitais dalykais.“

Dėl nuotraukų ir rinkiminių plakatų S.Skvernelis išties yra sudaręs sutartį su M.Jovaišos įmone „MJ Projects“.

Tai patvirtino ir pats verslininkas. „Sutarėm, kad aš jiems pagelbėsiu padaryti kai kuriuos vizualinius sprendimus: fotosesijas, plakatus, reklaminius spaudinius, skrajutes“, – sakė M.Jovaiša.

Su S.Skvernelio rinkimų kampanija iš dalies susijusi ir M.Jovaišos įmonė „Elektroninės leidybos namai“. Ši įmonė IT specialistui Artūrui Paleičikui siūlė parduoti jo valdomą interneto adresą sauliusskvernelis.lt.

„Tenka apgailestauti, kad chebra [S.Skvernelio komanda] nepasirūpino iš anksto“, – 15min sakė M.Jovaiša.

Šią įmonę M.Jovaiša valdo kartu su tėvu, valstiečių Seimo nariu Eugenijumi Jovaiša. Pastarasis savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nėra atskleidęs sūnaus M.Jovaišos duomenų. Įstatymas nurodo, kad išrinkti politikai turi deklaruoti ir savo vaikų veiklą, jeigu tai politikui gali sukelti interesų konfliktą. Tai dar ne viskas.

Įdarbino S.Skvernelio komandą

15min surinkti duomenys rodo, kad M.Jovaišos įmonės atlieka ir kitus darbus S.Skvernelio prezidentinėje kampanijoje. Pavyzdžiui – įdarbina jo rinkimų štabo narius.

Per Estiją valdomoje M.Jovaišos įmonėje „PharmaNet“ dirba mažiausiai trys S.Skvernelio komandos nariai: vasario 18-ąją ten įsidarbino Henrikas Grigutis ir Ieva Gervinskaitė, o nuo kovo 1-osios „PharmaNet“ dirba ir Skirmantas Malinauskas.

„Tarptautinę patirtį turinti įmonė sklandžiai įdarbino ir suteikė reikalingas darbo priemones štabo darbuotojams“, – 15min sakė S.Malinauskas.

Svarbu pabrėžti: tai nėra įprasta praktika. Išsiaiškinome, kad S.Skvernelio pagrindiniai konkurentai prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė savo štabų darbuotojus įdarbino be tarpininkų – pasirašė tiesiogines paslaugų teikimo sutartis. Tokią galimybę numato įstatymai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas, Ieva Gervinskaitė, Saulius Skvernelis, Ausma Miškinienė, Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas, Ieva Gervinskaitė, Saulius Skvernelis, Ausma Miškinienė, Vytautas Bakas

Verslininkas M.Jovaiša teigia pats pasiūlęs „PharmaNet“ kaip laikiną darbovietę premjero komandos žmonėms: „Ten keletas darbuotojų, man atrodo, yra įdarbinta. Ir aš nežinau, ar galima jų atlyginimus atskleisti.“

Jis teigė, kad atlyginimai S.Skvernelio bendražygiams mokami ne iš „PharmaNet“ pinigų, bet iš kandidato rinkimų sąskaitos.

„Su „Pharmanet“ atsiskaitoma pavedimais, visos išlaidos įstatymų numatyta tvarka teikiamos Vyriausiajai rinkimų komisijai“, – 15min sakė S.Skvernelio atstovas S.Malinauskas.

M.Jovaiša aiškino, kad „PharmaNet“ štabo darbuotojams gali duoti ir kompiuterinę įrangą, ir transportą. „Ir tikrai nepermoka“, – sakė verslininkas.

Premjeras viską neigė

Svarbu pabrėžti: faktą, kad M.Jovaišos įmonė įdarbino S.Skvernelio štabo narius, patvirtino 15min surinkti dokumentai. Patvirtino ir verslininkas M.Jovaiša, ir S.Skvernelio prezidentinės kampanijos atstovas S.Malinauskas.

Nepaisant to, pats S.Skvernelis neigė, kad jo rinkimų štabo darbuotojai buvo įdarbinti M.Jovaišos įmonėje.

„Mes neįdarbinom jokioj įmonėj darbuotojų“, – ketvirtadienio pavakarę 15min sakė S.Skvernelis. Paprašytas atsakyti į kelis klausimus apie M.Jovaišą, premjeras nesutiko pasikalbėti ir nurodė klausimus pateikti raštu.

Apibendrintai galima teigti: M.Jovaišos įmonės vienaip ar kitaip yra įtrauktos į S.Skvernelio prezidentinę kampaniją – joms jau mokami pinigai.

„Sumokėta apie 43 tūkst. eurų. Tai pinigai sumokėti už lauko stendų nuomą, štabo apipavidalinimą, skrajučių, kepurėlių, ženkliukų, plakatų gamybą, filmavimo ir fotografavimo bei kitas paslaugas“, – sakė S.Skvernelio atstovas S.Malinauskas.

Jis sakė, kad „PharmaNet“ šiuo metu išmokėta 19,5 tūkst eurų. Ši suma, skirta štabo darbuotojų algoms, biuro technikos, kompiuterių, telefonų, automobilio nuomai ir kitoms išlaidoms.

Pernai „PharmaNet“ pradėjo sektis viešuosiuose pirkimuose. Tai nebūtinai susiję su verslininko dalyvavimu S.Skvernelio rinkimų štabe, bet verta paminėjimo.

VIDEO: Saulius Skvernelis vengė klausimų apie Mariaus Jovaišos įmones

Pašalino kitus dalyvius

M.Jovaišos įmonė „PharmaNet“, kur dirba S.Skvernelio rinkimų štabo darbuotojai, ilgą laiką nebuvo laimėjusi nė vieno viešųjų pirkimų konkurso. Bet priešrinkiminiai 2018 metai bendrovei buvo sėkmingi – ji gavo kelis užsakymus iš valstybinių įmonių. Vieną jų gavo, iš viešojo pirkimo konkurso pašalinus kitas įmones.

2018-aisiais „PharmaNet“ pasirašė sutartį su Valstybinių miškų urėdija. Maksimali jos vertė – 36 tūkst. eurų. Už šią sumą „PharmaNet“ turėtų atrinkti iki 10 urėdijos darbuotojų.

Svarbu pažymėti: šiame konkurse dalyvavo 7 įmonės, bet vykdant pirkimą didžiosios dalies konkurentų pasiūlymai dėl įvairių priežasčių buvo atmesti. Taigi laimėtoja tapo konkurse likusi M.Jovaišos įmonė „PharmaNet“.

Du dalyviai pasiūlė netgi mažesnę kainą nei M.Jovaišos bendrovė, tačiau, pasak urėdijos atstovų, nepatikslino reikiamų dokumentų.

Kol kas Valstybinių miškų urėdija įmonei „Pharmanet“ yra sumokėjusi daugiau nei 5 tūkst. eurų. Už juos urėdijoje buvo įdarbinti finansų vadovas ir transporto valdymo specialistas. Šiuo metu, tarpininkaujant „Pharmanet“, vykdoma informacinių technologijų analitiko atranka.

„Darbuotojų paieškos ir atrankos įmonės paslaugomis naudojamasi tik tais atvejais, jei neprivalu skelbti konkurso ir ieškant aukštos kvalifikacijos itin paklausių sričių specialistų – informacinių technologijų, logistikos ar finansų“, – rašoma Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus pavaduotojo Dovydo Čirvinsko komentare 15min.

Atrinkinės oro uostų vadovus

Kitą pirkimą „PharmaNet“ laimėjo Lietuvos oro uostuose. Ten buvo perkamos aukščiausio ir vidurinio lygmens vadovų bei specialistų atrankos paslaugos.

Ten sutartys pasirašytos su visomis trimis konkurse dalyvavusiomis įmonėmis, viena jų – M.Jovaišos. Dabar šios įmonės tarpusavyje varžosi dėl konkrečių užsakymų. Maksimali sutarties vertė – 124 tūkst. eurų.

Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas paaiškino, kad paslaugos iš šių įmonių perkamos pagal poreikį: „Nesame įsipareigoję nusipirkti konkretaus paslaugų kiekio.“

Per metus „PharmaNet“ paslaugų valstybinei įmonei prireikė tik kartą – už 2,7 tūkst. eurų buvo ieškoma komunikacijos skyriaus vadovo.

„Išorės specialistus pasitelkiame tik tuomet, kai norime surasti labiau specifinių sričių profesionalus, kurie turi aukštas kompetencijas tam tikrose veiklose“, – sakė T.Vasiliauskas.

Apibendrinant galima teigti, kad abi „PharmaNet“ turimos sutartys su valstybinėm įmonėm – urėdija ir oro uostais – yra ilgalaikės ir preliminarios. Tai reiškia, kad nėra tiksliai žinoma, kiek valstybės pinigų atiteks M.Jovaišos įmonei.

Ateityje gali dalyvauti ir Vyriausybės projekte

Premjeras S.Skvernelis 15min tvirtino, kad M.Jovaišos įmonių dalyvavimas prezidentinėje kampanijoje „tikrai nesusijęs“ su verslininko laimėtais viešaisiais pirkimais.

Tą patį tvirtino ir M.Jovaiša. Jis pabrėžė, kad prie pernykštės sėkmės viešuosiuose pirkimuose neprisidėjo ir faktas, kad jo tėvas E.Jovaiša yra valstiečių frakcijos Seimo narys.

„Aš puikiai suprantu, kad mano tėvas yra Seimo narys. Aš pats irgi kažkur esu pažįstamas ir matytas. Bet aš turiu ramią sąžinę“, – sakė M.Jovaiša.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Eugenijus Jovaiša
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Eugenijus Jovaiša

Visgi M.Jovaiša neatmeta, kad ateityje gali siekti ir didesnių sumų iš valstybės. Jis tvirtina svarstantis galimybę dalyvauti Vyriausybės kanceliarijos organizuojamame šalies įvaizdžio strategijos kūrimo projekte „Lietuvos DNR“, kai bus paskelbti viešieji pirkimai.

„Aš neatmetu galimybės, kad eisiu ir dalyvausiu. Ir siūlysiu savo sumanymus. Bet kol kas tai yra visuomeniniais pagrindais toks mano įsitraukimas į gražią akciją“, – sakė M.Jovaiša.

Savo dabartinį statusą „Lietuvos DNR“ projekte M.Jovaiša apibūdina trumpai: „Entuziastingas rėmėjas, padėjėjas ir ambasadorius.“

Apie tyrimą ir šaltinius

Šį žurnalistinį tyrimą atliko 15min Tyrimų skyriaus žurnalistai Dovydas Pancerovas, Šarūnas Černiauskas ir Birutė Davidonytė. Rėmėmės viešai prieinama informacija, istorijos dalyvių pateiktais atsakymais.

Tyrime buvo naudojami Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos duomenys. Taip pat rėmėmės M.Jovaišos įmonių finansinėmis ataskaitomis bei duomenimis, pateiktais Registrų centrui. Naudojome Lietuvos Registrų centro bei Estijos registro duomenis apie įmonių akcininkus. Nagrinėjome politikų ir jų patarėjų interesų deklaracijas, pateiktas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.

Rengiant šią publikaciją bendravome su kandidatu į prezidentus, premjeru Sauliumi Skverneliu, jo rinkimų štabo komunikacijos vadovu Skirmantu Malinausku, verslininku Mariumi Jovaiša, valstybės įmonėmis Lietuvos oro uostai ir Valstybinių miškų urėdija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“