2016 05 24

Nėščiųjų mityba: ką būtina žinoti?

Labai dažnai besilaukiančioms mamytėms iškyla klausimai: kiek svorio galima priaugti nėštumo metu? Ar ne per daug/ ne per mažai svorio priaugau? Kaip priaugti būtent tiek svorio kiek reikia? Kaip kontroliuoti mitybą jei svorio priaugu per daug? Kuo maitintis, jei svorio priaugu per mažai?
Nėščia moteris.
Nėščia moteris. / Fotolia nuotr.

Nuo seno žinoma, kad besilaukianti moteris turi valgyti daugiau. Tad dažnai išgirstate mamų, močiučių, draugių raginimus nesikuklinti prie stalo, valgyti gausiau, sočiau, sveikiau ir sulaukiate papildomos porcijos savo lėkštėje. Ypač, jei apetitu nesiskundžiate, ar nesiskundėte ir iki nėštumo, bei kankinote save dietomis, bandydamos išsaugoti gražias kūno linijas. Be abejo, nėštumas ne metas lieknėti ar laikytis sumažinto kaloražo dietų, tačiau neskubėkite valgyti „už du“.

Poreikis didesnis, bet ne dvigubai

Kalorijų poreikis priklauso nuo nėštumo periodo: pirmąjį nėštumo trimestrą kasdien reikėtų suvartoti apie 150 papildomų kcal. (tiek yra: saujoje riešutų, dviejuose obuoliuose ar indelyje jogurto). Antrąjį bei trečiąjį nėštumo trimestrą papildomos energijos paros poreikis yra apie 300 kcal ( tiek yra lėkštėje daržovių sriubos, stiklinėje virtų grikių kruopų, 150 g troškintos žuvies ir pan.).

Po gimdymo, žindančios motinos kalorijų poreikis ne tik išlieka padidėjęs, bet ir dar labiau padidėja, nes žindymas moters organizmui yra sunkus darbas, reikalaujantis nemažai energijos. Žindančios moters paros kalorijų poreikis padidėja apie 500 kcal ( tiek yra pvz.: dviejuose kiaušiniuose su rieke duonos ir stikline špinatų ar kitų lapinių salotų su 1,5 š. aliejaus bei stikline obuolių sulčių; 100 g avižinių dribsnių su stikline pieno ir pan.).

Fotolia nuotr./Nėštumo metu ypač svarbi sveika mityba
Fotolia nuotr./Nėštumo metu ypač svarbi sveika mityba

Atkreipkite dėmesį į tai, kad reklamoje pabrėžiamas mažesnis riebalų kiekis produkte nebūtinai reiškia mažesnį kalorijų kiekį. Kalorijų kiekis priklauso ir nuo cukraus ir nuo baltymų kiekio produkte, todėl liesas saldus jogurtas ar mažesnio riebumo procento varškės sūrelis ne visada tiks kaip „lengvas“ užkandis. Tai, kad kai kuriems produktams suvirškinti organizmas išnaudoja daugiau energijos, nei gauna iš tų produktų taip pat yra mitas. Tokio produkto, kurį valgydami sulieknėsite, neegzistuoja, svarbiausia yra saikas ir subalansuotumas.

Dar vienas mitas yra tai, kad per nėštumą moteriai galima priaugti 10-12 kg svorio.

Dar vienas mitas yra tai, kad per nėštumą moteriai galima priaugti 10-12 kg svorio.

Leistinos prieaugio ribos yra ganėtinai plačios bei individualios, nes priklauso nuo moters svorio iki nėštumo pradžios. Leistinas prieaugis yra paskaičiuojamas pagal iki nėštumo buvusį, taip vadinamą KMI (kūno masės indeksas KMI= kūno masė (kg)/ūgis m²)

Esant KMI < 19,8 kg/m² (liesumas) leistinas prieaugis yra 12-18 kg

Esant KMI 19,9-25,9 kg/m² (normalus svoris)leistinas prieaugis yra 11-16 kg

Esant KMI 26-29 kg/m² (viršsvoris) leistinas prieaugis yra 11- 27 kg

Esant KMI >29 kg/m² (nutukimas) leistinas prieaugis yra 5-9 kg.

Per pirmą nėštumo trimestrą sveika nėščioji turėtų priaugti apie 2 kg svorio. Antrą- trečią nėštumo trimestrą nėščioji turėtų kas mėnesį priaugti apie 1,5 kg svorio iki pat nėštumo pabaigos.

Parengė „Šeimų mokyklėlės“ lektorė, gydytoja Lina Orlovskaja.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro naujienas rasite ir „Facebook“ puslapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai