„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 03 15

Nesusipratimai kelte į Švediją: vieni lietuviai karantinuoti, kiti išvykti galėjo

Šeštadienį vakarop keltu iš Klaipėdos į Švediją keliavusių lietuvių laukė iššūkis – kai kuriems kelionė pasibaigė beveik neprasidėjusi. Pasak Daumanto (vardas pakeistas), kontrolės punkte vieniems tautiečiams buvo leista įžengti į keltą, o kitiems uždrausta. Kokiais kriterijais vadovautasi, neaišku ne tik keliavusiems, tačiau esą ir personalui. Keleivius plukdžiusios kompanijos DFDS atstovas Vaidas Klumbys teigia, kad iš Lietuvos išvykti negali gyvenamąją čia deklaravę asmenys.
DFDS keltas „Patria“
DFDS keltas „Patria“ / 15min skaitytojo nuotr.

Daumanto kelionės galutinis tikslas buvo Norvegija. Ten jis gyvena jau keletą metų, yra sukūręs savo verslą. Šeštadienio pavakarę vaikinas patraukė Klaipėdos uosto link, kur jo laukė keltas į Švediją.

Visgi jau prie pat kontrolės punkto vyriškis teigia pastebėjęs keistus ženklus– žmonės išsikrauna daiktus iš automobilių.

„Jau iškart pamačiau, kad žmonės išsikraudinėja daiktus iš mikroautobuso prie registracijos punkto ir, kaip suprantu, nebe visus įleidžia“, – pasakoja Daumantas.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos uostas, asociatyvi nuotrauka
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos uostas, asociatyvi nuotrauka

Tuomet priėjo jo eilė.

„Privažiavau prie kontrolės, paklausė, ar esu Norvegijos pilietis. Pasakiau, kad ne, Lietuvos. Ar turi kokius dokumentus, kurie parodytų, kad į Norvegiją, Skandinaviją važiuoti su tikslu, paklausė. Sakau, galiu parodyti savo algalapį, turiu verslą. Manęs vis tiek klausia, ar galiu parodyti kokį dokumentą – asmens tapatybės kortelę ar pasą. Sakau, kad neturiu“, – teigia jis.

„Ir tas kontrolę vykdantis žmogus matėsi, kad buvo visiškai pasimetęs, nežinojo net ką daryti. Lakstė iš vienos pusės į kitą. Man buvo pasakyta, kad jeigu tu nevažiuosi, tau visus pinigus grąžinsime dabar, tačiau jeigu tave praleisime ir tave iškrapštys iš kelto, pinigų nesusigrąžinsi“, – prideda vyriškis.

Visgi Daumantą pro vartelius praleido, o ir šis pats kelionei ryžosi.

VIDEO: Saulius Skvernelis apie negalinčius grįžti tautiečius: kirskit sieną pėsčiomis, vėliau surinksim

Už pat kontrolės punkto, vaikinas teigia, budėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos automobilis. Daumantas nustebo, kaip vykdoma kontrolė. Pirmiausia, teigia jis, tarnybą vietoje atlikto vos vienas automobilis, be to, papildomai apžiūrai buvo stabdomos tik kai kurios transporto priemonės.

Teigia, kad atskyrė šeimą

Vaikino pareigūnai nesustabdė. Visgi patekęs į kelto vidų, dar negalėjai būti tikras, kad tavęs neišprašys, pasakoja Daumantas. Pasak jo, laivui neišplaukus, kontrolę vykdantys specialistai išlaipino dar kelis asmenis.

„Su kitais žmonėmis (lietuviais – red.) pasišnekėjau – jie (vykdantys kontrolę. – red) nuo vyro žmoną atskyrė. Neleido žmonai vykti, nors jie abu gyvena Švedijoje. Žmona buvo užsiregistravusi Lietuvoje, kad galėtų automobilį nusipirkti, ir vėliau vėl deklaravo savo gyvenamąją vietą Švedijoje. Tačiau sistema užstrigo, administracija to nepamatė ir deklaracijos neužskaitė. Teko žmonai išlipti“, – pasakoja Norvegijos lietuvis.

„Kitą vyrą irgi šaukė per raciją, kad ateitų prie registratūros. Ir tą žmogų ištraukė“, – teigė jis.

Kaip buvo vykdoma kontrolė, Daumantas taip ir nesuprato. Jis yra oficialiai registruotas Lietuvoje, tad, teoriškai, turėjo neįleisti ir jo. Kita vertus, vėliau, pasišnekėjęs su lietuviais, sužinojo, kad kai kurių, oficialiai deklaruotų Lietuvoje, nė netikrino.

„Kontrolė buvo atsitiktinė“, – spėja vyriškis.

VIDEO: Italijoje gyvenanti Inga: „Situacija ligoninėse vis kritiškesnė“

Kiek žmonių nebuvo įleisti į keltą, vyras nežino. Tačiau mano, kad nemažai, mat vėliau pastebėjo atlaisvėjo kajučių, kurios ligi tol buvo užimtos.

Daumantas taip pat pažymėjo, kad lipančių į keltą sveikatos niekas nežiūrėjo – nei temperatūra buvo matuota, nei kas registravo keliaujančius. Pasak lietuvio, nebuvo nei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro savanorių, nei kariškių. Sveikata tikrinta nebuvo ir atvykus į Švediją.

Galutinį sprendimą priima pasieniečiai

Kaip 15min sakė kelionės į Švediją organizatorių DFDS atstovas Vaidas Klumbys, iš Lietuvos išvykti negali tie, kurie neturi užsienyje deklaruotos gyvenamosios vietos. Kita vertus, ar gali keliauti ten dirbantys, o registruoti Lietuvoje, esą iki galo nėra žinoma.

„Jeigu registruotas Lietuvoje ir dirba užsienyje, jis turi dirbti užsienio kompanijoje. Užsienyje turint darbo vietą, yra tokia pilka zona, kur dar patys nežinom, ar iš tikrųjų galima (keliauti. – red)“, – kalbėjo V.Klumbys.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Vaidas Klumbys
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Vaidas Klumbys

Pasak jo, galutinį sprendimą, ką įleisti į keltą, priima Valstybės sienos apsaugos tarnyba. Todėl, prieš keliaujant, V.Klumbys rekomenduoja asmenims kreiptis į tarnybą ir pasitikslinti, ar galėtų kirsti valstybės sieną.

DFDS atstovas taip pat pažymėjo neturintis informacijos, kad iš kelto galėjo būti išprašyti į jį jau patekę asmenys ar atskirta pora. Jo teigimu, jeigu asmuo jau praėjo kompanijos ir pasieniečių kontrolę, vadinasi, jis keliauti gali. Tiesa, V.Klumbys patikslino, kad pagal taisykles į šalį negalėtų patekti užsienietis vyras ar moteris, neturintis leidimo gyventi Lietuvoje, net jeigu keliautų su sutuoktiniu.

Pagal Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovo Aurelijaus Verygos sprendimą, nuo šeštadienio draudžiama vykti į 18 valstybių, įskaitant Švediją ir Norvegiją. Į kitas šalis –nerekomenduojama. Nuo pirmadienio keliauti į užsienį bus draudžiama.

COVID-19 lietuvoje nustatytas 9 asmenims:

  • kovo 15 d. vienam asmeniui. Iš Nyderlandų grįžusiam vyrui, kuris gydomas Panevėžyje.
  • kovo 14 d. dviem asmenims. Iš Danijos grįžusiam vyrui, kuris gydomas Klaipėdoje; iš Italijos grįžusiam vyrui, kuris gydomas Vilniuje.
  • kovo 13 d. trim asmenims. Iš Tenerifės grįžusiai moteriai, gydoma Klaipėdoje; iš Italijos grįžusiam vyrui, gydomas Kaune; iš Ispanijos grįžusiai moteriai, gydoma Vilniuje.
  • kovo 10 d. dviem asmenims. Iš Italijos grįžusiai porai, gydomi Kaune.
  • vasario 28 d. vienam asmeniui. Iš Italijos grįžusi moteris buvo gydoma Šiauliuose. Pasveiko kovo 14 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs