Saugomos teritorijos pašonėje – šimtai tonų atliekų
Vilniaus rajono Našiūnų kaime esantis sąvartynas puikiai matomas ne tik važiuojant pagrindiniu kaimo keliu, bet ir iš kosmoso darytose nuotraukose.
Daugiau kaip 1000 kvadratinių metrų plote palaidotų atliekų krūvose galima aptikti sudaužytus televizorius, automobilių kėbulų liekanas, pavojingus asbestinio šiferio lapus, statybines atliekas, dažų pakuotes, vaikiškus žaislus ir daugybę kitų šiukšlių. Dalis jų guli žemės paviršiuje susikaupusiame vandenyje.
Vos per kilometrą nuo nelegalaus sąvartyno telkšo Asvejos ežeras. Dar arčiau – maždaug už 800 metrų prasideda valstybės saugoma išskirtinė teritorija – Asvejos regioninis parkas.
Sąvartynas apsuptas gyvenamomis sodybomis, prie pat jo – dirbamas laukas.
Aplinkosaugininkai nelegalaus sąvartyno nematė keliasdešimt metų
Šalia sąvartyno esančios sodybos gyventoja žurnalistui teigė, kad sąvartynas čia gyvuoja mažiausiai keliasdešimt metų, tačiau niekas iš esmės nesikeičia. Moteris pasakoja, kad kartais matanti, kaip atvažiuoja automobiliai ir verčia šiukšles, tačiau niekam nepranešanti.
Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) savo atsakyme 15min pripažįsta, jog nustatė, kad atliekos čia yra laidojamos dešimtmečiais, tačiau sako, kad apie sąvartyną sužinojo vos prieš kelias savaites gavęs apie tai pranešimą.
„Didžioji dauguma atliekų susidarė prieš 15–20 metų, atsikratant jomis palaipsniui“, – rašoma AAD pateiktame komentare. Per tuos dešimtmečius šalia pagrindinio kaimo kelio ir unikalaus gamtos kampelio esančio sąvartyno aplinkosaugininkai „nepamatė“. „Departamentas iki šiol nebuvo gavęs informacijos dėl šios vietovės ir ji į pareigūnų akiratį nepateko“, – teigiama redakcijai atsiųstame aplinkosaugininkų komentare.
Seniūnas: „Surinkom kažkiek šiferio, metalo ir viskas“
Vilniaus rajono Sužionių seniūnas Tadeušas Aliancevičius, kurio prižiūrimoje teritorijoje yra sąvartynas, sako, kad atliekos čia pilamos jau kokius 40 metų, po to, kai buvo apleistos čia stovėjusios fermos.
T.Aliancevičius teigia, kad seniūnija jau kuris laikas išrašinėja įspėjimus ir laukia, kol savininkai sutvarkys. Paklaustas, ar bandė kaip nors iš esmės išspręsti šio sąvartyno problemą, seniūnas sakė, kad vienais metais buvo akcija. „Tai šiferio kažkiek surinkom ir nuvežėm į atliekų aikštelę. Kitą kartą šiek tiek metalo parinkom. Daugiau jokių priemonių nesiėmėm“, – prisiminė T.Aliancevičius.
Seniūnija keliuko, vedančio sąvartyno link, perkasti ar kitaip užblokuoti nedrįsta, nes tuomet žmonės neprivažiuos prie dirbamo lauko. Kas verčia atliekas seniūnas sako nežinąs: „Bandėm ieškoti kokių nors čekių pagal ką galėtum nustatyti, bet tokių neradom. Neveža ten nei iš Vilniaus, nei iš Molėtų. Ten vietiniai.“
Žada tvarkyti ir patruliuoti
Nei Aplinkos apsaugos departamentas, nei Vilniaus rajono Sužionių seniūnas negalėjo atsakyti, kaip šis sąvartynas kelis dešimtmečius gali veikti niekieno nepastebimas. Aplinkosaugininkai sako, kad iki prieš kelias savaites gauto piliečio pranešimo jokių pažeidimų šioje vietoje nebuvo fiksuota.
Dabar departamentas planuoja sustiprinti Sužionių seniūnijos teritorijos kontrolę – žada daugiau reidų. Taip pat spręs, ar neverta čia statyti slaptų kamerų siekiant nustatyti, kas nelegaliai laidoja atliekas.
Vilniaus rajono Sužionių seniūnas T.Aliancevičius, kurio prižiūrimoje teritorijoje yra sąvartynas, sakė, kad grįžęs po atostogų taip pats imsis darbų: „Kai išeisiu į darbą, kol dar neapaugo žolėm, bandysim patvarkyti“.
15min tyrimas atskleidė nelegalių sąvartynų problemą
Neseniai 15min atliktas žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje veikia kriminalinės grupuotės, kurios kasmet nelegaliai surenka ir gamtoje išpila tūkstančius tonų atliekų. Dėl to miškuose ir pievose daug metų veikia nelegalūs sąvartynai, o aplinkosauga nesiima visų reikiamų priemonių.
Po 15min paskelbto tyrimo ir kilusių diskusijų įvyko reikšmingų pokyčių siekiant užkardyti tokių grupuočių veiklą.
Seime buvo priimti Baudžiamojo kodekso pakeitimai, kurie nuo 2024 m. sausio 1 d. leidžia taikyti baudžiamąją atsakomybę už gamtai padarytą didelę žalą. Seniau už tai grėsė tik administracinė atsakomybė.
Aplinkos apsaugos departamentas suaktyvino nelegalių atliekų vežėjų gaudymą. Pradėta taikyti įstatymo nuostata, leidžianti konfiskuoti pažeidėjų automobilius. Iki tyrimo ji nebuvo taikoma. Dabar iš nelegalių atliekų vežėjų jau konfiskuota 11 autotransporto priemonių.
Aplinkos apsaugos departamentas taip pat sukūrė interaktyvų žemėlapį tvarkaulietuva.lt, kuriame gyventojai gali pažymėti atliekomis užterštas teritorijas. Nuo pernai rudens pradėjusiame veikti žemėlapyje pažymėti 768 pranešimai, susiję su užterštomis vietovėmis, iš jų – 287 ištirti atvejai.