„Šakės, naktinius klubus atidaro, bet komandinio sporto niekaip“, „Piktybiškai ignoruojami mėgėjai. Ir išvis, ar Lietuvoj yra profesionalių futbolininkų?“, – tokių ir panašių įrašų galima atrasti feisbuke. Komandinius žaidimus mėgstantieji laukia savo eilės švelninat karantino metu taikomus ribojimus.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paaiškina, kad „sporte, kaip ir kitose srityse, ribojimai taikomi ne tik dėl grėsmės pačių sportuojančių sveikatai, bet ir dėl galimo poveikio kitiems labiau pažeidžiamiems visuomenės nariams.“
„Reikia nepamiršti, kad dinamiška sportinė veikla itin aktyvuoja aerozolių kvėpuojant išskyrimą. Tai reiškia, kad koronavirusas gali potencialiai būti lengvai perduodamas esantiems aplink, ypač artimo kontakto, kuris yra neišvengiamas žaidžiant futbolą ar krepšinį, metu“, – teigiama komentare.
Pasak ministerijos, kaip ir kitose aktyviose srityse, taip ir sporto, karantinas laisvinamas etapais – atsižvelgiant ir į tai, kiek žmonių gali būti paliesti koronaviruso plėtimosi atveju. Griežčiausiame pradiniame karantino etape dalyvauti treniruotėse, kurių metu galėjo būti artimas fizinis kontaktas tarp žmonių, negalėjo niekas – nei aukšto meistriškumo sportininkai, nei mėgėjai.
„Dabartiniu karantino etapu karantino taisyklės stipriai atlaisvinamos nedideliam asmenų skaičiui – nuo gegužės 18 d. fizinio atstumo apribojimai negalios profesionaliems sportininkams. Gerėjant epidemiologinei situacijai, masiniame sporte (...) atstumo tarp žmonių apribojimai tolydžio laisvinami – nuo gegužės 18 d. jie mažėja nuo 10 iki 5 kv. m. reikalavimo vienam asmeniui ir nuo 10 iki 2 metrų atstumo tarp asmenų“, – paaiškina SAM.
Sportinės veiklos galės vykti tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse.
„Sportinius žaidimus bus leidžiama žaisti, laikantis ne mažesnio nei 2 m atstumo tarp žaidėjų, taigi, galima atlikti įvairius nekontaktinius pratimus bei taktinius derinius pagal galimybes ir taip išlaikyti žaidėjų sportinę formą bei gerinti jų fizinį pajėgumą“, – teigiama komentare.
Nuo gegužės 30 dienos taip pat bus galimos aukšto sportinio meistriškumo varžybos be žiūrovų.
Be 2 metrų atstumo, ir 5 kvadratinių metrų ploto vienam žaidėjui, yra ir dar vienas reikalavimas – fizinio aktyvumo pratybose galės dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų, rašoma ministro Aurelijaus Verygos sprendime.
P.Malžinskas paaiškina, kas yra aukšto sportinio meistriškumo, o kas – ne
Asociacijos „Vilniaus regiono futbolo sąjunga“ prezidentas Paulius Malžinskas feisbuke paaiškino, kada yra laikoma, kad futbolo varžybos ar treniruotė yra aukšto sportinio meistriškumo. Kas į šią kategoriją nepateks – galios 2 metrų atstumo laikymosi ribojimas.
„Labai aiškiai turime suprasti, kas yra aukšto sportinio meistriškumo varžybos. Šioje vietoje gavome tiek Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos išaiškinimą, tiek teisininkų išaiškinimą – Vyriausybė, traktuodama ši sąvoką, remiasi Sporto įstatymo nuostatomis.
Sporto įstatyme labai aiškiai suformuluota, kad aukšto sportinio meistriškumo varžybos vykdomos pagal renginių sistemą – varžybos yra oficialios, turi lygos statusą, yra oficialiame varžybų kalendoriuje, ir t.t. Pavyzdžiui, Lietuvos futbolo federacijos A, pirma, antra ir kitos lygos, kurios yra varžybų vykdymo struktūroje. Į šią skiltį patenka visos lygos“, – 15min paaiškina P.Malžinskas.
Atitinkamai, treniruotis – vykdyti aukšto sportinio meistriškumo pratybas – gali komandos, kurios dalyvauja apibrėžtoje struktūroje.
„Tai reiškia, kad komandos, kurios dalyvauja toje struktūroje, pirmos, antros, trečios, ketvirtos, penktos lygos komandos, kurios yra oficialių varžybų struktūroje, jos gali vykdyti pratybas, nes jos patenka prie aukšto sportinio meistriškumo pratybų“, – sako P.Malžinskas.
Kitokiems susibūrimams ar žaidimams jau taikomi minėti 2 metrų atstumo, ir 5 kvadratinių metrų vienam žaidėjui reikalavimai.
„Aukšto meistriškumo pratybose sportininkai gali visavertiškai treniruotis, treniruočių metu turėti kontaktą. Aišku, yra visas sąrašas SAM reikalavimų, kurie galioja: žaidėjų patikra prieš pratybas, temperatūros matavimas ir kiti. O fizinio aktyvumo pratybos, vaikų treniruotės, mėgėjų, draugų būrio pasižaidimas gali vykti be reikalavimų, kurie taikomi aukšto meistriškumo pratyboms, tačiau jiems galioja atstumo laikymosi reikalavimai“, – paaiškina P.Malžinskas.
Jis paaiškina, kad mėgėjų žaidimai neturėtų vykti, kol yra išlieka atstumo reikalavimas.
„Reikia suprasti labai aiškiai, kad komandinio sporto šakos, atstumas, ar jis bus 10 metrų, ar 2 metrai – jis iš esmės nesprendžia komandinio sporto šakų žaidimo situacijos. Bet koks atstumo reikalavimas iškart apsunkina komandinius žaidimus: ar 10, ar 5, ar 2, ar metras – kol bus reikalavimas laikytis atstumo, tol sporto žaidimai turės iššūkių. Galima žaisti tenisą, gal virvę traukti vienas prieš vieną, pliažo tinklinį vienas prieš vieną, bet jei žaisi du prieš du, ar tu galėsi garantuoti, kad žaidėjai laikysis dviejų metrų atstumo“, – kalba P.Malžinskas.
Kada situacija galėtų keistis, priklausys nuo epidemiologinės situacijos.
„Tenka apgailestauti, kad pandemija apriboja mums anksčiau buvusias įprastas galimybes visose srityse. Epidemiologinei situacijai toliau gerėjant bus sprendžiama dėl tolesnio apribojimų mažinimo“, – paaiškina Sveikatos aplinkos ministerija.