Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 06 08

Norintiesiems iškilmingos vestuvių ceremonijos – pasiūlymas keisti gyvenamąją vietą

Šiuo metu Lietuvoje galiojanti tvarka leidžia tuoktis ne tik Santuokų rūmuose, savivaldybių metrikacijos skyriuose ar bažnyčiose. Už papildomą mokestį porą gali susituokti bet kurioje pasirinktoje Lietuvos vietoje. Savo šventei šalia sostinės Europos parke esančią kavinę išsirinkę vilniečiai Gytis ir Sandra sužinojo, kad, norėdami iškilmingos ceremonijos, jie privalės deklaruoti gyvenamąją vietą Vilniaus rajone. Vilniaus savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vadovė sutinka, kad tvarka nėra patogi besituokiantiesiems, o vestuvių planuotojai teigia, jog yra priversti nemaloniai nustebinti daugumą klientų, kurie nori iškilmingos ceremonijos toliau nuo jų gyvenamosios vietos.
gytis liudkus
Savo šventei šalia sostinės Europos parke esančią kavinę išsirinkę vilniečiai Gytis ir Sandra sužinojo, kad, norėdami iškilmingos ceremonijos, jie privalės deklaruoti gyvenamąją vietą Vilniaus rajone./"15min" nuotr.

Dar visai neseniai jaunavedžiai turėjo tik dvi alternatyvas: civilinę santuoką „valdiškose“ patalpose arba bažnytinę ceremoniją pasirinktuose Dievo namuose. Pirmuoju atveju jauniesiems tekdavo stoti į eilę Vilniaus Santuokų rūmuose, Kauno Rotušėje ar užsukti į mažesnių miestų savivaldybių kabinetus.

Porų konvejeris

"Santuokų rūmai tikrai nėra gražiausia vieta mieste. Ji primena konvejerį", - sakė vilnietis Gytis.

„Santuokų rūmai tikrai nėra gražiausia vieta mieste. Ji primena konvejerį, ten – nuolatinės žmonių grūstys, nežinau, ar nuo sovietinių laikų ten kas nors atnaujinta“, – 15min.lt sakė vilnietis Gytis.

Savo santuokos šventei jis nusprendė pasirinkti iškilmingą ceremoniją šalia sostinės esančiame Europos parke. „Tuokiamės vasarą ir norėjome būti gamtoje, todėl žiūrėjome, kokių gražių vietų yra Vilniuje arba netoli jo. Europos parkas mums puikiai tiko“, – pasakojo jis.

Pradėję tartis dėl šventės detalių, Gytis ir jo sužadėtinė Sandra išgirdo, kad tuoktis pasirinktoje vietoje galėtų tik tokiu atveju, jei vienas iš jų arba kuris nors iš jų tėvų yra deklaravę gyvenamąją vietą Vilniaus rajone.

„Teko suktis iš padėties ir ieškoti giminių bei pažįstamų Vilniaus rajone. Radome Sandros giminaičių, tačiau tai buvo vyresnio amžiaus žmonės. Papildomo žmogaus deklaravimas jų būste reikštų, kad jiems gali tekti mokėti didesnius komunalinius mokesčius. Pradėjome paklausinėti draugų. Galiausiai susitariau su bendradarbiu, kurio būste šiuo metu ir deklaravau gyvenamąją vietą“, – pasakojo Gytis.

Vilnietis teigė, kad oficialiai gyventi savo namuose jis vėl galės pasibaigus ceremonijai, o kol kas tenka taikytis su situacija, jog būsimos jo žmonos gyvenamoji vieta deklaruota Vilniuje, o jo – sostinės rajone bendradarbio būste.

gytis liudkus 2
Vilniečiai Sandra ir Gytis santuokos ceremoniją surengti nusprendė ne Vilniaus Santuokos rūmuose, o Europos parke

Nepatogu žmonėms

"Šiuo metu Seime yra parengtas naujas įstatymo projektas, kad ceremonija nebūtų susieta su gyvenamąja vieta", - teigė I.Jurgutienė.

Vilniaus savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Ilona Jurgutienė 15min.lt sakė, kad tokią tvarką šiuo metu numato šalyje veikiantys įstatymai. „Mes tikrai nesiūlome vien dėl ceremonijos keisti gyvenamosios vietos. Santuokų registravimo ir prašymų pateikimo tvarką reguliuoja LR civilinis kodeksas. Tai galioja ir santuokos registravimui skyriaus patalpose ar kurioje kitoje vietoje. Santuoka yra registruojama pagal vieno iš jaunavedžių arba jų tėvų deklaruotą gyvenamąją vietą. Šiandien tikrai nėra taip, kad žmonėms užsisakius važiuotume į Klaipėdą ar į Palangą. Tai galime padaryti tik Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje“, – sakė ji.

Skyriaus vedėja pripažino, kad galiojanti tvarka nepatogi gyventojams, ir nurodė, jog Seimui jau pateikti tai reglamentuojančių įstatymų pakeitimai. „Registruojama pagal gyvenamąją vietą. Suprantu, kad tai nelabai patogu žmonėms. Matome, kad vilniečiai nori tuoktis ir Kernavėje, ir kitur. Šiuo metu Seime yra parengtas naujas įstatymo projektas, kad ceremonija nebūtų susieta su gyvenamąja vieta. Tikėkimės, kad jis bus priimtas“, – vylėsi pašnekovė.

Pasak I.Jurgutienės, žmonės dažniausiai tuokiasi ten, kur gyvena, todėl tokie atvejai nėra dažni. Tačiau išvažiuojamosios ceremonijos populiarėja. „Be jokios abejonės, žmonės tuo naudojasi. Tačiau skyriuje tuokiamasi dažniau“, – pridūrė vedėja.

Įstatymų spraga

Vestuvių planuotoja Laura Vagonė 15min.lt sakė neretai susidurianti su porų noru tuoktis toliau nuo namų. „Tai tikrai yra problema. Sukurtos dirbtinės kliūtys, kurios trukdo žmonėms susituokti taip, kaip norėtų. Ši tvarka turėtų būti paprastesnė“, – sakė ji.

Pasak vestuvių planuotojos, Vilniuje sezono metu vestuvių švenčiama palyginti nedaug. Jaunavedžiai šventėms renkasi vietas kur nors netoli sostinės, pavyzdžiui, Trakuose ar Kernavėje. Svečiams ir jauniesiems patogu ceremoniją ir šventę surengti vienoje vietoje, kur sukuriama ypatinga emocinė atmosfera.

Vestuvės
"Švenčiant vestuves svarbiausia yra emocijos, o ne formali santuokos registracija", - patikino vestuvių planuotoja Laura Vagonė.

Paklausta, ką siūlo savo klientams, jei jie ceremonijai išsirenka ne tą vietą, kurioje patys gyvena, L.Vagonė atsakė atvirai: „Patariu ieškoti tame rajone gyvenančių draugų ar artimųjų, kurie leistų laikinai deklaruoti gyvenamąją vietą jų būste. Tai akivaizdi įstatymo spraga, kurią jaunavedžiai turi kažkaip apeiti“.

Pasak jos, didžioji dauguma jaunavedžių iki šiol nežino, kad egzistuoja tokia nelanksti santuokų registravimo tvarka, todėl pradėjus ieškoti vietos šventei jų laukia nemaloni staigmena. Dalis porų taip ir nesusiranda, kur galėtų deklaruoti savo naują gyvenamąją vietą, todėl tenka suktis iš padėties. „Švenčiant vestuves svarbiausia yra emocijos, o ne formali santuokos registracija. Paprastai klausimas sprendžiamas taip: santuoka registruojama prieš šventę, o šventės dieną įvyksta jaunavedžiams emociškai svarbi ceremonija, kurios metu pasakomos priesaikos“, – teigė L.Vagonė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?