Rimantas M. slenkantį šlaito gruntą nufilmavo šeštadienio rytą, 10.29 val. Žemės byrėjo iš po pėsčiųjų tako.
Kaip pranešė Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM), „lapkričio 4 d. rytą rytiniame Gedimino kalno šlaite įvyko technogeninio grunto ir velėnos sluoksnio nuošliauža. Susiformavusį velėnos gūbrį nuspręsta laikinai palikti kaip atramą, jeigu toje vietoje įvyktų pasikartojančios nuošliaužos ar nuoplovos“.
Vaizdai sukrečia. Nors valdininkai vis dar bando raminti – anot kultūros viceministro Renaldo Augustinavičiaus, kalnas uždarytas prevenciniais tikslais, o ne dėl realaus lankytojams kylančio pavojaus.
„Čiuožia tai, kas yra sukurta sovietmečio pabaigoje ir nepriklausomybės metų pradžioje, – žurnalistams šeštadienį sakė viceministras. – Todėl iš esmės tas gruntas yra bevertis, jis tik gadina mums estetinį vaizdą, kalnas neatrodo toks gražus, bet tokios kaip žalos kultūros paveldo objektui, grėsmės geologinei struktūrai kol kas nėra.“
LNM teigimu, nuslinkus velėnai, atsidengė pagrindinio tako poliai, įgriuvo dalis pagrindinio tako. Šis takas jau kurį laiką lankytojams yra uždarytas, juo naudojasi tik tvarkybos darbus atliekantys darbininkai. Siekiant ir toliau užtikrinti darbų vykdymą numatytu grafiku, takas nedelsiant bus tvarkomas, tai žadama padaryti šią savaitę.
Muziejus užtikrina, kad pavojingiausios zonos, kur šiuo metu ir vyksta nuošliaužos, jau kurį laiką yra atitvertos, tačiau, norint užtikrinti praeivių ir kalno lankytojų saugumą, nuspręsta prevenciškai imtis ir papildomų saugumo priemonių – laikinai sustabdyti eismą K.Škirpos alėjoje ir uždaryti Gedimino kalno teritoriją lankytojams.
Eiliniams praeiviams kalno vaizdas jau seniai kelia siaubą. Ir ne tik jiems. Štai menininkas ir fotografas Saulius Paukštys nusprendė savaip įprasminti šią situaciją. Jis pirmadienį pakvietė vilniečius ir miesto svečius nusifotografuoti Gedimino pilies fone: „Atminimui, kol pilis dar nenugriuvo.“
Techninis gruntas su velėna nuslinko ir penktadienį. Ši nuošliauža įvyko pietinio šlaito sandūroje su vakariniu šlaitu. Nuslinko 25 kub.m grunto.