2022 09 12

Nukentėjusieji per Sausio 13-ąją prašo nenutraukti bylos M.Gorbačiovui

Su civiliniu ieškiniu dėl Michailo Gorbačiovo atsakomybės šiemet kreipęsi keturių žuvusiųjų per Sausio 13-ąją artimieji prašo nenutraukti bylos buvusiam Sovietų Sąjungos vadovui.
Michailas Gorbačiovas
Michailas Gorbačiovas / „Imago“/„Scanpix“ nuotr.

Po jo mirties rugpjūčio 30 dieną, Vilniaus miesto apylinkės teismas netrukus nutraukė civilinę bylą dėl jo atsakomybės už Sausio 13-osios įvykius.

Šis teismas paskelbė, kad ieškinys buvo pareikštas konkrečiam asmeniui, buvusiam Sovietų Sąjungos prezidentui, jam mirus, teisių perėmimas nėra galimas.

Ieškovai pasinaudojo apskundimo teise ir dėl šios nutarties parašė atskirąjį skundą Vilniaus apygardos teismui.

„Prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartį ir išspręsti klausimą iš esmės. Taip pat sustabdyti bylą, iki paaiškės teisių perėmėjas ar aplinkybės, dėl kurių teisių perėmimas neįvyko“, – BNS pirmadienį Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė.

Ieškovų atskirtasis skundas dar neišnagrinėtas.

Lietuvos civilinio proceso kodekso straipsnyje, numatančiame galimybes dėl teisių perėmimo, sakoma, kad tais atvejais, kai viena iš ginčijamo arba sprendimu nustatyto teisinio santykio šalių pasitraukia iš bylos, o viena iš tokių priežasčių yra fizinio asmens mirtis, teismas tą šalį pakeičia jos teisių perėmėju, išskyrus atvejus, kai yra negalimas materialinių subjektinių teisių perėmimas.

Į teismą su civiliniu ieškinio dėl M.Gorbačiovo šiemet kreipėsi keturių žuvusiųjų – Vido Maciulevičiaus, Algimanto Petro Kavoliuko, Virginijaus Druskio, Apolinaro Juozo Povilaičio – artimieji.

Jie siekė įrodyti, kad tuo metu SSRS prezidento pareigas ėjęs, vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu būdamas M.Gorbačiovas turėjo kariuomenės kontrolę, tačiau nesiėmė priemonių užkirsti kelią agresijai Lietuvoje bei taip nesustabdė tarptautinio nusikaltimo vykdymo.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą iš viso žuvo 14 žmonių.

Vilniaus miesto apylinkės teismas gegužę Rusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė minimo civilinio ieškinio dokumentus, kad jie būtų perduoti M.Gorbačiovui. Duomenų apie dokumentų įteikimą teismas neturi.

Sausio 13-osios bylą tyrusi prokuratūra atsisakydavo nagrinėti M.Gorbačiovo atsakomybę dėl Sausio 13-osios įvykių, jį apklausti.

2017 metais Vilniaus apygardos teismas, nagrinėjęs Sausio 13-osios bylą, išsiuntė šaukimą M.Gorbačiovui apklausti jį byloje kaip specialųjį liudytoją, tačiau Rusija atsisakė jį įteikti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis