Dėl nuleisto tvenkinio vandens vieni kitiems į atlapus kibo aplinkiniai gyventojai, aplinkosaugininkai ir gyvūnų globėjai. Tiesa, nors kauniečiai baisisi dabartine situacija, aplinkosaugininkai tikina, kad nuleisti vandenį teko laikantis tvenkinio projekto normų.
„Šis tvenkinys legalus, yra visi tą patvirtinantys dokumentai. Tačiau vienam gyventojui pasiskundus, kad dėl šio vandens telkinio yra užliejamos jo žemės, aplinkos apsaugos skyriaus darbuotojas Romualdas Spalauskas įsakė tvenkinyje vandenį sumažinti iki tokio lygio, koks būna per sausras. Jis argumentavo tuo, kad šiuo metų laiku vandens lygis visuose vandens telkiniuose nusekęs“, – pasakojo dėl aplink tvenkinį gyvenančių gyvūnų susirūpinęs kaunietis Gintas.
Vyras teigė, kad įvykdžius aplinkosaugininko reikalavimus ištiko bėda. „Pirmadienį sumažinus vandens lygį, kaip reikalavo R.Spalauskas, sausumoje liko gulbių lizdai ir bebrų namai. Prie tvenkinio besidarbuojantys darbininkai sekmadienį rado 6 bebrų lavonus. Nusekus vandeniui nukentėjo ir gulbės. Vieną jų papjovė lapė. Tai buvo nesunku atsekti iš pėdų dumble, kraujo pėdsakų ir plunksnų krūvos“, – apie tvenkinio vandens nuleidimo padarinius kalbėjo Gintas.
Pirmadienį, sumažinus vandens lygį, sausumoje liko gulbių lizdai ir bebrų namai. Prie tvenkinio besidarbuojantys darbininkai sekmadienį rado 6 bebrų lavonus.
Prie Semenos upelio tvenkinio gyvenantis Gintas pasakojo, kad šį nuostabaus grožio kampelį buvo pamėgusios ne tik antys bei gulbės, bet pilkieji garniai. „Ten buvo jų namai, kurie dabar sunaikinti. Šiandien pats mačiau, kaip prie tvenkinio atskrido gulbių pulkas. Bet vietoj to, kad kaip visada čia apsistotų, jos apsuko kelis ratus ir išskrido“, – pasakojo vyras
Kaunietis piktinosi, kad padarius akivaizdžią žalą aplinkosaugininkai net nežada jos taisyti. „Jei aplinkosaugininkai nesikištų, aš užtvankos lygį padaryčiau tokį, koks buvo ir viskas grįžtų į savas vėžes, bet be jų sutikimo nieko negaliu pakeisti. Vanduo labiausiai nusekęs tvenkinio aukštupyje. Prie mano namų to nesimato, todėl man tai gal ir neturėtų rūpėti. Bet man labai gaila čia 10 metų gyvenusių paukščių ir gyvūnų“, – sakė Gintas.
Aplinkosaugininkai ginasi
Deja, pirmadienį „15min“ žurnalistei su aplinkosaugininku R.Sapalausku susisiekti nepavyko, nes jo nebuvo darbo vietoje. Tačiau esamą situaciją pakomentavo jo kolega, Kauno regiono aplinkos pasaugos departamento Kauno miesto agentūros vedėjas Eugenijus Vainalavičius. Specialistas tikino, kad pagal tvenkinio projektą, jo vandens lygis buvo viršytas, todėl ir teko sumažinti jo kiekį.
„Ten, kaip suprantu, nėra natūralus upelis, o melioracijos įrenginys. Todėl toje vietoje įsikūrę bebrai yra kenkėjai, jie gadina turtą – įrangą, kuri reikalinga, kad žemės būtų dirbamos ir naudojamos. Ten po žeme yra išvedžiotos drenažo sistemos ir bet koks užtvenkimas mirkdo žemes. Kas bus, jei aš užsitvenksiu griovį ir prisikviesiu bebrų? Juk tai savivaliavimas“, – aiškino E.Vainalavičius.
Be to, anot pašnekovo, bebrai dėl tvenkinio nusausinimo žūti tikrai negalėjo. O gulbės žūti jis apibūdino kaip natūralią gamtos atranką. „Svarbu, kad nebūtų savivaliavimo reguliuojant vandens lygį. Jis tvenkinyje turi būt išlaikomas toks, koks yra numatytas projekte. O dėl bebrų žūties, tai netikiu, kad galėjo taip būti. Juk bebrai kilometrus nueina, jų net šunys nepagauna. Jei būtų nors menkiausias įtarimas, kad taip galėjo nutikti, aš pats būčiau šiuo reikalu pasirūpinęs“, – tikino E.Vainalavičius.
Gyvūnų globėjai pašiurpę
Gyvūnų globėjų asociacijos prezidentas Vytautas Gustaitis užvakar pats buvo nuvykęs prie tvenkinio ir savo akimis įsitikino, kad ne viskas ten gerai. „Problema ta, kad aplinkosaugininkas, kuriam priklauso prižiūrėti tą gamtos kampelį ir tvarką jame, sugalvojo nuleisti vandenį. Pasipiktinę gyventojai iškvietė mus. Atvykome gelbėti gulbės, bet pavėluotai – šaukštai buvo po pietų, nes „pasidarbavo“ lapė, tik plunksnos buvo likę“, – sakė V.Gustaitis.
Jo nuomone, aplinkosaugininkai pasielgė netvarkingai. „Ten nuostabus gamtos kampelis, bet ten pasielgta nežmoniškai. Toje vietoje buvo visas bebrų miestelis, o kai nuleido tvenkinį bebrai žuvo. Jų lavonai buvo užkasti, kad nekapotų varnos. Toje likusioje balutėje plaukioja viena gulbė, o kita fauna galima sakyti išžudyta, nes vanduo pernelyg nuleistas. Tas pats aplinkosaugininkas, kuris liepė nuleisti tvenkinio vandenį, man skambino sekmadienį ir dar bandė pamokyti. Už tokį tvenkinio nusekinimą turi kažkas atsakyti“, – samprotavo Gyvūnų globėjų asociacijos prezidentas.