„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 09 21

Nuo COVID-19 nesiskiepijusi besilaukianti moteris nustebo – liko be galimybių paso

Nuo COVID-19 nusprendusios nesiskiepyti besilaukiančios moterys gali susidurti su problema, kad net turėdamos neigiamą PGR testą jos negaus galimybių paso. Viena iš jų sako išgirdusi, esą užtenka testo rezultatų ir nėščiosios knygelės, tačiau suabejojo, ar apie tai žino parduotuvės, grožio salonai? Sveikatos apsaugos ministerija rodo bendrąją tvarką ir akcentuoja – besilaukiant skiepytis yra saugu.
Besilaukianti moteris skiepijama
Besilaukianti moteris skiepijama / 123RF.com nuotr.

Testuojasi, bet galimybių paso negavo

15min skaitytoja Lina redakcijai adresuotoje žinutėje rašė, kad laukiasi ir dėl to nusprendė kol kas nesivakcinuoti.

„Turiu profilaktiškai testuotis dėl įmonės, kurioje dirbu, pobūdžio. Pasidariau PGR testą mobiliajame punkte (buvo paprašyta parodyti nėščiosios knygelę, ją parodžiau). Sulaukus neigiamo atsakymo ir pabandžius išsiimti galimybių pasą, jis buvo raudonas, t.y. negaliojantis.

Pasiskambinus numeriu, nurodytu gp.esveikata puslapyje, man buvo pasakyta, kad, pasirodo, nėščiosioms galimybių pasas nėra išduodamas ir užtenka turėti su savimi neigiamą testo atsakymą bei nėščiosios knygelę – tai ir yra „nėščiųjų galimybių pasas“.

Bėda ta, kad absoliučiai niekur ši informacija nefigūruoja, o tai reiškia, kad vargu ar ją žino ir parduotuvės, grožio salonai ir kitos vietos, kur patekti galima tik su galimybių pasu“, – apie savo situaciją sakė Lina.

Jos teigimu, gali nutikti taip, kad kas kartą, norint kur nors užeiti, teksią skambinti anksčiau minėtu informacijos numeriu ir įsijungti garsiakalbį, kad tikrinantys darbuotojai girdėtų pokalbį. Bėda tik ta, kad informacijos centrai nedirba visą parą, tad kartais pagalbos gali ir nepavykti gauti, įsitikinusi Lina.

Manau, kad visuomenė turėtų būti informuota, apie „kitokią“ tvarką, nes visur yra rašoma tik apie „standartinį“ galimybių pasą ir nėščiosioms.

„Manau, kad visuomenė turėtų būti informuota, apie „kitokią“ tvarką, nes visur yra rašoma tik apie „standartinį“ galimybių pasą ir nėščiosioms“, – kalbėjo moteris.

Skiepytis – saugu

Ir išties – ieškant informacijos apie tai, kaip besilaukiančioms moterims gauti galimybių pasą, oficialiuose šaltiniuose kalbama būtent apie standartinę tvarką.

Tą patį 15min atsakė ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), pasiteiravus apie tvarką, galiojančią nusprendusioms nesiskiepyti besilaukiančioms moterims.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose

„Sveikatos apsaugos ministerija jau ne kartą komunikavo jūsų minėtąja tema, tai nėra naujiena“, – teigė SAM atstovai, pateikdami ir vieną iš savo platintų pranešimų.

Jame teigiama, kad Lietuvos akušeriai-ginekologai rekomenduoja nėščiosioms ir maitinančioms mamoms pasiskiepyti nuo COVID-19.

„Būsimi tėveliai gali būti ramūs – vakcinos nuo COVID-19 yra saugios tiek pastoti planuojančioms, tiek vaikelio besilaukiančioms, tiek kūdikį žindančioms moterims. Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD), įvertinusi naujausią mokslinę informaciją, kitų pasaulio specialistų bei atsakingų organizacijų rekomendacijas, teigia, kad skiepytis nuo COVID-19 saugu ir netgi rekomenduojama.

Kaip rodo tyrimai, nepasiskiepijusios nėščiosios serga sunkesne koronaviruso forma, todėl vakcinos gali apsaugoti nuo galimų rimtų komplikacijų nėštumo metu. Vis dėlto, suprantant situacijos jautrumą, besilaukiančioms moterims, nusprendusioms nesiskiepyti, sudaroma galimybė testuotis nemokamai“, – teigta dar rugpjūčio vidury platintame SAM pranešime.

„Visa ši informacija buvo ne tik ne kartą platinta ir kartota įvairiais kanalais, nes tema jautri, tačiau ją visada kiekvienas gali rasti oficialiame informacijos šaltinyje – Ekonomikos ir inovacijų ministerijos specialiai galimybių pasui sukurtame puslapyje gpasas.lt, kuriame yra svarbiausi DUK“, – teigia ministerija.

Galioja tie patys nurodymai

Šiame puslapyje nurodoma, kad „nėščiosios galimybių pasui gauti gali pasiskiepyti arba atlikti nemokamą PGR tyrimą, kuris galioja 48 val.“

Niekaip kitaip nėščios moterys nėra išskiriamos. Tačiau jos turėtų atkreipti dėmesį į tą pačią taisyklę – be galimybių paso, galioja ir kiti dokumentai, įrodantys vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą.

Nėščiosios galimybių pasui gauti gali pasiskiepyti arba atlikti nemokamą PGR tyrimą, kuris galioja 48 val.

„LAGD, įvertinusi naujausią mokslinę informaciją, kitų pasaulio specialistų bei atsakingų organizacijų rekomendacijas, teigia, kad skiepytis nuo COVID-19 saugu ir netgi rekomenduojama. Visoms nėščiosioms rekomenduojama skiepytis COVID-19 mRNR vakcinomis – „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“). Tai galima daryti bet kuriuo nėštumo trečdaliu. Tos pačios vakcinos rekomenduojamos ir žindyvėms.

Nemokamą PGR tyrimą, pateikus nėščiosios kortelę, galima atlikti savivaldybių mobiliuose punktuose“, – nurodoma Ekonomikos ir inovacijų ministerijos puslapyje.

SAM tvirtina, kad verslas yra informuojamas dėl visų naujovių, susijusių su galimybių pasu: „Su įvairiomis verslo asociacijomis taip pat nuolat komunikuojama visais galimybių paso klausimais. Jiems tenka didžiausia atsakomybė pasirūpinti, kad visa perduodama aktuali informacija pasiektų adresatą.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Galimybių paso tikrinimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Galimybių paso tikrinimas

Nuo rugsėjo 13-osios visos kontaktinės paslaugos teikiamos ir ūkinės veiklos vykdomos bei renginiai organizuojami (išskyrus nustatytas išimtis) tik asmenims, kurie atitinka galimybių paso kriterijus.

Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos tik asmenims, turintiems galimybių pasą, rekomenduojame dėvėti kaukes, laikytis atstumų. Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos be galimybių paso, kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, srautų valdymas ir kt. yra būtini.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs