2020 06 11 /14:12

Nuo noro turėti valstybines vaistines valdantieji neatsitraukia

Seimo Sveikatos reikalų komitetui atmetus Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma Lietuvoje įkurti valstybinių vaistinių tinklą, valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad pataisos Seime vis tiek bus priimtos. Jis skeptiškai vertina Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) parengtas išvadas dėl pataisų ir reiškia abejones šios organizacijos nepriklausomumu.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

R.Karbauskis teigia LLRI svetainėje radęs informaciją, jog šią organizaciją finansiškai remia bene didžiausi vaistinių tinklai Lietuvoje, tarp rėmėjų esą yra ir didelių farmacijos kompanijų.

„Kaip pats institutas nurodo, 46 proc. jo pajamų sudaro šių ir kitų įmonių gaunama parama. Taigi, finansiniai rėmėjai institutui yra svarbus pragyvenimo šaltinis. Bet ar tuomet jis gali „nepriklausomai“ vertinti tas situacijas, kurios sumažintų pajamas jo rėmėjams – didiesiems vaistinių tinklams ir mažintų vaistų kainas?

Juolab, kad komitete pristatydami „nepriklausomą“ ekspertinį vertinimą, instituto atstovai pažymėjo, kad tinklams priklausančių vaistinių veikla ligoninėse būtų apsunkinta ir joms galbūt tektų net ieškoti kitų veiklos vietų“, – feisbuke dėstė politikas.

LLRI atstovaujama pozicija, pasak jo, „kelia klausimų ir dėl lobistinės veiklos“.

„Ar institutų, konfederacijų bei panašiais vardais prisidengusių asmenų, kurie galimai atstovauja verslo interesams, veikla Seime, teikiant pastabas, nuomones ir siekiant vienokio ar kitokio įstatymo priėmimo ar nepriėmimo, nėra nedeklaruotas lobizmas“, – svarstė R.Karbauskis ir prašydamas įvertinti, ar nebuvo pažeistos Lobistinės veiklos įstatymo nuostatos LLRI „nedeklaruojant lobistinės veiklos teisės aktų nustatyta tvarka, bet ją de fakto vykdant“ tikino kreipęsis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.

LLRI Farmacijos įstatymo pataisų vertinimą trečiadienį Sveikatos reikalų komitete pristatė dvi šios organizacijos atstovės – analitikė Karolina Mickutė ir ekspertė Gintarė Deržanauskienė.

K.Mickutė aiškino, jog LLRI dalyvavo vertinimo viešajame konkurse ir jį laimėjo, o ji vertinimą esą atliko kaip nepriklausoma teisininkė.

G.Deržanauskienė patikino, jog instituto gaunama parama įtakos jo pozicijoms neturi.

Tai negali įtakoti ir neįtakoja – galiu tai patvirtinti – mūsų teikiamų pozicijų turinio.

„Dėl tų rėmimo procentų, 47 proc. yra surinkti iš privačių lėšų, tačiau kiekvienas rėmėjas atskirai nesudaro daugiau 4 ar 5 proc. mūsų biudžeto. Aš manau, kad tai negali įtakoti ir neįtakoja – galiu tai patvirtinti – mūsų teikiamų pozicijų turinio“, – sakė ji.

Seimas LLRI vertinimo dėl R.Karbauskio ir jo bendrapartietės Agnės Širinskienės teiktų Farmacijos įstatymo pataisų sulaukė 2019 metų gruodį, tačiau Sveikatos reikalų komitetas aptarinėti jį ėmėsi tik dabar.

Jose teigiama, kad pataisos nesuderinamos su Konstitucija ir Konstitucinio Teismo (KT) praktika. Pasak vertintojų, priėmus pataisas, ligoninės vaistinėms būtų sudaromos palankesnės sąlygos veikti rinkoje.

„Atitinkamai privatiems subjektams būtų sudaromos mažiau palankios sąlygos, nevienodos ūkinės veiklos vykdymo sąlygos.

Projektas neatitinka Konstitucijoje numatytų reikalavimų ir KT praktikoje suformuoto ūkinės veiklos laisvės ir sąžiningos konkurencijos apsaugos aiškinimo. Priešingai, sąžiningos apsaugos konstitucinis imperatyvas suponuotų pareigą susilaikyti nuo tokių veiksmų, tai yra, nepriimti projekto“, – rašoma LLRI išvadoje.

Joje taip pat tikinama, jog Lietuvoje vaistų prieinamumas „itin didelis“ ir su tuo problemų esą nėra.

Vertintojų įsitikinimu, priėmus pataisas taip pat būtų pažeista Europos Sąjungos teisė – teikiama draudžiama valstybės pagalba, pažeidžiamos įsisteigimo, kapitalo judėjimo laisvės. Vietoje noro leisti ligoninių vaistinėms vaistinius preparatus pardavinėti pacientams, LLRI siūlo „sistemiškai peržiūrėti teisės aktus, reguliuojančius farmacijos įmonių veiklą“.

Atsižvelgdamas į šias išvadas, Sveikatos reikalų komitetas pataisas dėl ligoninių vaistinių atmetė, tačiau R.Karbauskis tikina, kad tai – ne pabaiga.

Dar šioje Seimo kadencijoje minimas įstatymas bus priimtas.

„Noriu patikinti, jog mes neatsitrauksime nuo savo ketinimų ir dar šioje Seimo kadencijoje minimas įstatymas bus priimtas ir konkurencija farmacijos sektoriuje padidės“, – feisbuke rašė jis.

Pasak politiko, galimybė ligoninių vaistinėms pardavinėti vaistus pacientams juos atpigintų, jie esą taptų prieinamesni regionuose.

Nori įgyvendinti

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, valstybinių vaistinių įteisinimas yra „valstiečių“ rinkiminis, programinis pažadas, norėtųsi, kad jis būtų įgyvendintas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

„Komitete buvo ir ta ekspertinė vertinimo išvada pateikta. Tikrai man lygiai tie patys klausimai kilo, kur ir kolegei Agnei – kai atlieka vertinimą organizacija, kurios rėmėjai yra vaistinių tinklai, tai koks čia nepriklausomas vertinimas? Tai ten galima kaip nori pasakoti. Juo labiau, kad argumentai, kurie buvo pasakyti, jie aiškiai buvo įvardyti – kad tam tikrą žalą, praradimus patirs esantys tinklai“, - komentavo jis.

Argumentai, kurie buvo pasakyti, jie aiškiai buvo įvardyti – kad tam tikrą žalą, praradimus patirs esantys tinklai.

Įstatymo projektą svarstęs komitetas jam nepritarė. A.Veryga teigė, kad greičiausiai jį bus siūloma keisti.

„Mūsų supratimu, čia apsisprendimo reikalas yra. Kai sakoma, kad valstybė kišasi, pati organizuoja, pati reguliuoja, tai visur kitur nekliūva. Valstybė organizuoja ir gydymo įstaigų veiklą, ir odontologijos paslaugas teikia, reguliuoja, nustato tvarkas. Ir tai nėra kliuvinys. Kodėl farmacija turi būti vienintelė sritis, kuri yra išskirtinė?“, - klausė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaistinė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaistinė

Pasak A.Verygos, komercinės vaistinės nenori teikti tam tikrų nepatrauklių paslaugų.

Pavyzdžiui, dirbti budėjimo režimu naktimis, įsigyti vaistus ar priemones retoms ligoms gydyti, nes yra nedaug jas perkančiųjų ir panašiai.

„Tai tiek metų visi sako, kad naktį nėra kur vaistų nusipirkti, bet niekas nepadaro. Nes yra nedaug lankytojų, neapsimoka laikyti tada darbuotoją. O jeigu ligoninės vaistinė imtųsi tą daryti, sakoma, kad čia neva kažkokį labai didelį mes suteikiame jiems prioritetą. Tai, matyt, ne čia klausimas. Ten yra tiesiog traukos vietos. Ligoninė yra traukos vieta, kur daug pacientų ateina, ir nenori tiesiog tinklai nenori prarasti tų pelningų vietų. Pelningiausių gal net“, - sakė sveikatos apsaugos ministras.

Tai tiek metų visi sako, kad naktį nėra kur vaistų nusipirkti, bet niekas nepadaro.

Budinčių vaistinių, anot A.Verygos, yra labai nedaug.

Jis pasakojo matęs pranešimą, kad Klaipėdoje ar kažkur kitur ant vaistinės kabo lapelis, informuojantis, jog artimiausia budinti vaistinė yra Kaune, Savanorių prospekte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų