Kaip teigiama pranešime spaudai, Teisingumo ministerija nuosekliai siekia kuo daugiau vykdymo veiksmų atlikti nuotoliniu būdu, taip pat palengvinti skolininko padėtį – priverstinis išieškojimas jam taps pigesniu ir paprastesniu.
„Pokyčiai antstolių veikloje padeda užtikrinti skaidresnį, saugesnį ir pigesnį skolų išieškojimo procesą. Byloje dalyvaujantys asmenys nuotoliniu būdu gali susipažinti su byla, sužinoti priimtų sprendimų priežastis bei eiliškumą, matyti kada ir kokius veiksmus atliko antstolis, – sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska. – Antstoliai vykdo reikšmingas valstybės funkcijas ir padeda kreditoriams įgyvendinti teismo sprendimus, o pandemijos akivaizdoje ypatingai svarbus saugumo aspektas, kurio ir padės pasiekti platesnis elektroninių priemonių taikymas“.
Elektroninius vykdomuosius dokumentus suinteresuoti asmenys antstoliui turės pateikti Antstolių informacinėje sistemoje: www.antstoliai.lt. Patvirtinti tapatybę reikės elektroniniu arba mobiliuoju parašu. Besikreipiantieji privalės nurodyti skolininko ir jo gyvenamosios vietos duomenis, skolos dydį bei kitą aktualią informaciją, pridėti skaitmeninį vykdomąjį dokumentą.
Rašytinius (popierinius) vykdomuosius dokumentus reikės siųsti paštu Lietuvos antstolių rūmams – tuomet suskaitmenintas vykdomasis dokumentas per 5 darbo dienas bus įkeltas į Antstolių informacinę sistemą ir toliau vykdomas elektroniniu būdu.
Nauja tai, kad skolų išieškojimo dokumentus antstoliams paskirstys pati informacinė sistema – nebeliks „žmogiškojo faktoriaus“. Be to, visas naujas to paties asmens skolų išieškojimo bylas vykdys vienas antstolis.
Ne piniginio pobūdžio vykdomuosius dokumentus, pavyzdžiui dėl laikinųjų apsaugos priemonių, bendravimo su vaiku, daiktų perdavimo – ir toliau bus galima pateikti tiesiogiai savo pasirinktam antstoliui.
Svarbu pabrėžti, kad nauja vykdomųjų dokumentų skirstymo tvarka galios tik vykdomiesiems dokumentams, pateiktiems po sausio 1 dienos.
Šie pakeitimai, rašoma pranešime, dar labiau išplės Antstolių informacinės sistemos funkcijas, nes nuo 2020 m. liepos 1 d. antstoliai naujas bylas bei procesinius dokumentus anksčiau užvestose bylose jau ir dabar tvarko elektroniniu būdu.