Nuo 18 val. parke ėmė būriuotis žmonės, taikiai ir ramiai jie stoviniavo ir kalbėjo apie problemą, šią miesto dalį kamuojančią jau bene dešimtmetį. Proteste buvo dalijamos apsauginės kaukės. Netrukus prie sambūrio prisijungė ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, atėjęs išklausyti miestiečių ir tikindamas, jog uostamiesčio kvapų problematika nuskambėjo aukščiausiu lygmeniu ir nusirito iki pat Vyriausybės bei ministerijų koridorių.
„Mes negalime išsimiegoti, negalime dirbti“, – kalbėjo į protestą atėję klaipėdiečiai.
„Dar pabūkite, mere, nes netrukus ims smirdėti“, – ragino klaipėdiečiai, kurių teigimu, nuo 20 val. vakaro ima sklisti dvokas iš gamyklų, taip pat Dumpių valymo įrenginių, Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos. Tuomet, kai vėjas jiems palankus, kvapas nukeliauja į Klaipėdos apylinkes ir kenčia užmiesčio kvartalų gyventojai.
A.Zarambienė merui pasakojo, jog rugpjūčio 14 dieną, apie 11 valandą tvyrojo toks aštrus fekalijų, mėšlo kvapas, jog jos grupės auklėtiniai ėmė žiaugčioti. Moteris sako uždariusi langus ir paskambinusi į Visuomenės sveikatos centrą, norėdama sužinoti, kaip elgtis, mat tokiu laiku vaikai vedami į lauką. Moteris teigia sulaukusi tik pajuokos, esą negi jau taip dvokia.
Gyventojai gūžčiojo pečiais tikindami, jog apie problemą kalbama jau bene dešimtmetį, tačiau reakcijos sulaukiama tik prieš rinkimus ir vėl nutylama. Taip ir neaišku, kur reikia kreiptis ir kas gi pagaliau gali tinkamai sureaguoti, atvykti tuomet kai smirda, o ne tuomet, kai gaunama įranga ir kvapai seniai išgaravę. Institucijos į gyventojų skundus numoja ranka ir jų raštai nugula stalčiuose.
„Išjudinus šį procesą ir pakėlus iki premjero lygio, kad nugultų stalčiuose, negali būt kalbos“, – tikino V.Grubliauskas, pietinės miesto dalies gyventojams pranešęs, jog dėl kvapų šioje miesto dalyje ketinama kreiptis į prokuratūrą. Esą beprecedentį atvejį sukūrė Šiaurinės dalies gyventojų drąsa, kuomet šie dėl juodų dulkių kreipėsi į teisėsaugą ir ši ėmėsi tyrimo.
„Didžiausia problema yra identifikuoti, kad ta smarvė yra būtent to teršėjo, kad galima identifikuoti ir vertinti, todėl sutarta su Klaipėdos universiteto oro taršos mobiliąja laboratorija, kad pagal metodika matuos taršą tik pietinėje dalyje. Specialistai sudėliojo vietas, kurios įvardintos kaip aktualiausios. Yra paskelbę pirkimus reikiamų regentų, kad galima būtų identifikuoti. Tai didžiausia problema. Neturint įrodymų, prokuratūra sako, kad teks ieškoti konkrečių sąsajų su teršėjais.
Labai svarbi aplinkybė ta, kad reikia žmonių, kurie gali paliudyti gydytojų pažymomis. Tai kvalifikuotai paliudytų, kad buvo įtaka žmonių sveikatai, bus pridėta prie tyrimo ir bus viena svarbiausių tyrimo krypčių. Tikrai kviesčiau bendruomenę, kad jungtųsi prie ieškinio, kaip Klaipėdos savivaldybė jungėsi šiaurinės dalies kontekste“, – kalbėjo meras.
Meras tikino, jog matavimai turėtų būti pradėti jau maždaug po poros savaičių. Jie bus atliekami periodiškai, esant kvapams, bus atvykstama ir vakarais, ir savaitgaliais, tuo metu, kai yra pikinis taršos momentas.
Penktadienį Klaipėdos savivaldybėje renkasi speciali grupė, sudaryta iš aplinkosaugininkų, savivaldybės, universiteto atstovų, sveikatos specialistų, kurie bandys sudėlioti mechanizmą, kaip apjungti gyventojų skundus, kurie dėl taršos juos pasiekia įvairiausiais kanalais – laiškais, socialiniais tinklais ir skambučiais.