2020 06 04

Nustatyta, kada gydymo įstaigose bus galima naudoti greituosius testus

Atsižvelgus į mokslininkų išvadas, vadinamieji greitieji serologiniai testai gydymo įstaigose galės būti naudojami keliems tikslams. Juos bus galima atlikti siekiant patikrinti, ar žmogus yra sirgęs koronavirusine infekcija (COVID-19), ar ne, t. y. vadinamajai serokonversijai nustatyti, taip pat – vėlyvai diagnostikai – praėjus mažiausiai 14-likai dienų nuo koronavirusui būdingų simptomų pradžios. Be to, šie testai galės būti naudojami ir atliekant vadinamuosius seroepidemiologinius tyrimus, kai norima įvertinti, kokia populiacijos dalis persirgo, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Koronaviruso testas
Koronaviruso testas / „Scanpix“ nuotr.

Numatyta, kad greitieji testai galėtų būti atliekami ir tais atvejais, kai žmogus jaučia ryškius koronaviruso infekcijai būdingus klinikinius požymius, tačiau pakartotiniai tyrimai PGR metodu yra neigiami.

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, šis sprendimas paremtas mokslininkų išvadomis ir jų rekomendacijomis, kaip šiuos testus naudoti, kad jie neklaidintų ir neduotų priešingo efekto.

„Tam, kad testai nebūtų apgaulingi, turi būti aiškios situacijos ir taisyklės, kada juos galima naudoti. Mokslininkų, ekspertų atliktas tyrimas leido išsklaidyti visas iki tol buvusias abejones ir priimti mokslu grįstus sprendimus. Tad vietos manipuliacijoms, siekiant tikslumo, neturėtų būti. Dėkoju visiems, kurie prisidėjo, kad rastume atsakymus į klausimus dėl greitųjų serologinių testų naudojimo, su kuriais susidūrė visas pasaulis“, – sako ministras A. Veryga.

Numatyta, kad bet kokiu atveju šie greitieji testai turi būti naudojami kartu su molekuliniu tyrimu PGR metodu, t. y. imant tepinėlį iš nosiaryklės.

Pasak SAM, svarbu ir tai, kad greitieji testai skirti tik profesionaliam naudojimui, kai rezultatus vertina ir interpretuoja sveikatos priežiūros specialistai. Tad namų sąlygomis, be sveikatos priežiūros specialisto, neturėtų būti naudojami. Dėl to Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) buvo kreipusis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT), prašydama įvertinti galimybes keisti teisinę bazę, numatant, kad greitaisiais testais internetu nebūtų galima prekiauti.

SAM primena, kad Vilniaus universiteto (VU) ir Santaros klinikų mokslininkai ir ekspertai, atlikę biomedicininį tyrimą, pateikė išvadas, kad trijų gamintojų serologiniai testai – tiek kiekybiniai (IgG / IgA), tiek greitieji (IgG / IgM) – neturėtų būti naudojami ūmiai koronavirusinei infekcijai diagnozuoti. Kitaip tariant, ankstyvai COVID-19 diagnostikai jie netinkami, nes testų jautrumas per menkas. Mokslininkų vertinimu, serologiniai testai naudotini patikrinimui, ar žmogus yra sirgęs koronavirusine infekcija, ar ne, t. y. vadinamajai serokonversijai nustatyti.

Tyrimu patvirtinta, kad greitieji „AMP SARS-CoV-2 IgG / IgM“ testai pasižymi panašiu jautrumu kaip kiekybiniai „Euroimmun SARS-CoV-2 IgG“ testai, o palyginimui – naudoti greitieji „InTec SARS-CoV-2 IgG/IgM“ testai yra mažesnio jautrumo.

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) yra įsigijusi AMP gamintojo testų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų