2022 07 21

Nuteistieji Pravieniškių pataisos namuose skundžiasi blakėmis – atsibunda sukandžioti

Pravieniškėse kalintys nuteistieji tikina kenčiantys nuo blakių. Demonstruodami sukandžiotus kūnus jie teigia, kad problema tęsiasi jau ilgai. Negana to, pro sienas į gyvenamąsias patalpas lenda dar kažkokie vabalai. Kalėjimų departamentas paaiškino, kad dezinfekcija bus veiksminga tik tuomet, kai dezinfekuojamose patalpose nuteistieji paliks visus savo daiktus ir labiau patys rūpinsis švara.
Blakės ir blakių sukandžioti nuteistieji Pravieniškių pataisos namuose
Blakės ir neva blakių sukandžioti nuteistieji Pravieniškių pataisos namuose / Skaitytojos nuotr.

Į 15min kreipėsi nuteistųjų artimieji, papasakoję apie blakių problemą Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje.

„Suprantu, įkalintas žmogus, bet jūs pažiūrėkit į nuotraukas – kokios patalynės ir kokie sukandžioti žmonės. Pravieniškių vadovybei pranešta, maitina pažadais – ryt, poryt, šiomis dienomis išnaikins. Ir tai tęsiasi ilgą laiką. Noriu, kad žmonės pamatytų realias nuteistųjų gyvenimo sąlygas“, – tokiu laišku į redakciją kreipėsi viešai prisistatyti nepanorusi moteris.

Pasak jos, blakės nuteistuosius Pravieniškėse kankina jau daugiau nei metus. Atvirojoje kolonijoje kalintys asmenys gali dirbti ir savaitgaliais grįžti į namus, bet jei turi nuobaudų, ši lengvata negalioja. Negaliojant lengvatai, neva nėra galimybių įsigyti vaistų.

„Jie skalbia patalynę patys, kartą per savaitę. Visose kolonijos sekcijose padėtis su blakėmis ta pati. Tik bijo nuteistieji kreiptis, nes po to gauna spaudimo iš pareigūnų. Vaistus nuteistieji taip pat perka patys. Naikinti gyvius bando visais liaudiškais būdais – fairy, muilu, karštu vandeniu. Lyg pagerėja, bet iš ryto atsikelia vėl sukandžioti. Šie gyviai naktį tik išlenda“, – teigė nuteistųjų artimoji.

Anot jos, pataisos namų vadovybė, sužinojusi, kad atvyksta patikra, išpurškia patalpas „dėl vaizdo“ ir išpurškia neva neaišku kuom, nes kitą dieną vėl blakės ima atakuoti nuteistuosius.

„Kol patikrinimų nėra, niekas nereaguoja į pagalbos prašymus. Kanda blakės labai stipriai. Ten ne tik blakės veisiasi, bet per sienas dar kažkokie gyviai landžioja“, – šlykštėjosi nuotraukų atsiuntusi moteris.

Lyg pagerėja, bet iš ryto atsikelia vėl sukandžioti.

Gavo tik vieną skundą

Kaip 15min paaiškino Irmina Frolova-Milašienė, Kalėjimų departamento Komunikacijos skyriaus specialistė, kenkėjų pasitaiko visuose Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos korpusuose ir patalpose.

Nuo kenkėjų nukentėjusių/kenčiančių asmenų skaičiaus apskaita nevedama. Per 2022 metus gautas vieno nuteistojo skundas šiuo klausimu.

Skaitytojos nuotr./Blakių sukandžioti nuteistieji
Skaitytojos nuotr./Blakių sukandžioti nuteistieji

Įprastai blakės, anot Kalėjimų departamento atstovės, į patalpas patenka su daiktais.

„Blakėms ir kitiems parazitams veistis palankios sąlygos dažniausiai susidaro dėl nepakankamo higienos laikymosi. Ne visuomet nuteistieji palaiko švarą ir tvarką patalpose. Nenuvalyti stalai, maisto likučiai, neišnešamos šiukšliadėžės, nevalomos grindys sudaro sąlygas parazitams veistis ir daugintis, nors pagal įstaigos sudarytą sutartį dezinsekcija įkalinimo įstaigos patalpose atliekama dukart per mėnesį ir kiekvieną kartą papildomai, kai įstaigos administracija gauna informacijos apie kenkėjus pataisos įstaigos patalpose“, – teigė I.Frolova-Milašienė.

Įstaigos išduotus lovos skalbinius ir drabužius neatlygintinai skalbia pataisos įstaiga. Skalbimo paslaugą teikia UAB „Akvameda“, su kuria Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija 2022 metų balandžio 14 dieną sudarė skalbimo paslaugos pirkimo sutartį.

Lovos skalbiniai nuteistiesiems keičiami kartą per savaitę.

Savo nuosavus skalbinius nuteistieji gali skalbti vieną kartą per savaitę dienotvarkėje nustatytu maudymosi laiku dušinėje, kamerų tipo patalpose ir būriuose įrengtomis skalbimo mašinomis.

Skaitytojos nuotr./Blakės
Skaitytojos nuotr./Blakės

Nepalieka dezinfekuoti visų daiktų

Kenkėjų naikinimas Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje atliekamas vadovaujantis 2020 metų kovo 9 dieną su UAB „Utenos deratizacija“ sudaryta kenkėjų monitoringo, kontrolės ir naikinimo paslaugų viešojo pirkimo ir pardavimo sutartimi, pagal kurią 2 kartus per mėnesį, o esant poreikiui — papildomai, teikiamos kenkėjų kontrolės paslaugos. Darbus įmonė atlieka per 2 darbo dienas nuo užsakymo gavimo dienos.

Apie pastebėtus kenkėjus nuteistieji praneša savo būrio Resocializacijos skyriaus specialistui, o šis informuoja Turto valdymo skyriaus komendantą. Turto valdymo skyriaus komendantas gautą informaciją pateikia Turto valdymo skyriaus specialistui, kuris raštu informuoja „Utenos deratizacija“ apie būtinumą atlikti kenkėjų naikinimą konkrečiose patalpose ir suderina darbų atlikimo laiką.

Įmonės atstovai atvyksta sutartu laiku ir atlieka dezinfekciją, dezinsekciją ar deratizaciją (priklausomai nuo pastebėtų kenkėjų). Informacija apie suteiktą paslaugą registruojama Atliktų paslaugų akte.

„Ne visi nuteistieji palieka patalpoje savo asmeninius daiktus, kurie dėl to lieka neapdoroti kenkėjų naikinimui skirtomis priemonėmis. Parsinešę į patapą tokiomis priemonėmis neapdorotus daiktus kartu su jais parneša daiktuose esančius kenkėjus, kurie toliau veisiasi, dėl to kenkėjų naikinimas neduoda ilgalaikio efekto“, – paaiškino Kalėjimų departamento atstovė.

Skaitytojos nuotr./Blakės
Skaitytojos nuotr./Blakės

Paveldėjo blakes su sena infrastruktūra

Kalėjimų departamentas pabrėžė, kad gavus iš nuteistųjų informacijos ar skundą dėl kenkėjų buvimo gyvenamosiose ar bendro naudojimo patalpose, organizuojamas jų naikinimas. Įstaigos sektoriuose įrengtos dezinfekavimo kameros, kuriose nuteistųjų pageidavimu dezinfekuojama patalynė.

Per 2022 metus gautas vieno nuteistojo skundas šiuo klausimu.

Taisyklės numato, kad nuteistieji gali įsigyti ir turėti patalynę (paklodę, užvalkalus pagalvei ir antklodei). Tačiau Bausmių vykdymo kodeksas nesuteikia teisės nuteistajam įsigyti nuosavą antklodę, čiužinį ir pagalvę.

„Nuteistiesiems suteikiama pagalba įstaigos sveikatos skyriuje kiekvienu atveju, kai nuteistasis kreipiasi. Jeigu bausmę atliekantys žmonės kreipiasi dėl alerginių reakcijų – skiriamas gydymas alerginei reakcijai slopinti. Apskaitos dėl nuo blakių nukentėjusių nuteistųjų nėra. Diagnozė įrašoma – alerginė reakcija. O alergijų būna įvairių“, – teigė I.Frolova-Milašienė.

Kenkėjų klausimas įkalinimo įstaigose, pasak jos, bus aktualus visuomet ir, matyt, bus išspręstas tik keičiantis infrastruktūrai – kapitališkai atnaujinus ar pastačius naujus kalėjimų pastatus, taip pat keičiantis nuteistųjų supratimui apie asmens higieną.

Kalėjimų departamentas įsitikinęs, kad parazitai, tokie kaip blakės, jau buvo paveldėti kartu su sena sovietine pataisos įstaigų infrastruktūra. Per Nepriklausomybės metus Lietuvoje juk nebuvo pastatyta nė viena nauja įkalinimo įstaiga. Senuose, sutręšusiuose pastatuose, o kai kurie iš jų skaičiuoja net per 100 metų, susidaro palankios sąlygos veistis įvairiems gyviams. Jų nuolatinis naikinimas neišsprendžia problemos visiems laikams.

Skaitytojos nuotr./Gyviai, neva užfiksuoti Pravieniškių pataisos namuose
Skaitytojos nuotr./Gyviai, neva užfiksuoti Pravieniškių pataisos namuose

„Yra įstaigų, pavyzdžiui, Pusiaukelės namų, įkurdintų įvairiuose miestuose atnaujintose patalpose. Kalėjimų departamento žiniomis, ten ir bausmę atliekantys nuteistieji atsakingiau palaiko švarą bei tvarką. Tokiose įkalinimo įstaigų patalpose parazitų neužsiveisia“, – rašoma Kalėjimų departamento komentare.

Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija informavo, kad kenkėjų kontrolei sustiprinti numatoma nedelsiant papildomai išdezinfekuoti visus atvirosios kolonijos nuteistųjų čiužinius, kontroliuoti švarą patalpose ir nurodyti, kad dezinfekcijų, dezinsekcijų ir deratizacijų metu nuteistieji paliktų savo asmeninius daiktus patalpose, įskaitant ir elektros prietaisus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis