2021 05 03

Odontologai dėl Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nuostatų kreipėsi į KT

Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėdamas dviejų pareiškėjų gydytojų odontologų skundą atsakovei Lietuvos valstybei, atstovaujamai Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, dėl žalos atlyginimo, kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl kai kurių Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nuostatų atitikties Konstitucijai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Odontologija
Odontologija / 123RF.com nuotr.

Abu pareiškėjai dirba pagal darbo sutartis odontologais keliose darbovietėse, pagal įstatymą yra privalomai draudžiami pensijų, ligos, motinystės, nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu. Jie abu Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 str. 9 d. nustatytą 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) pajamų sumą, nuo kurios toliau nebeskaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, 2019 metais pasiekė 2019 metų spalio mėnesį ir ši pajamų suma buvo pasiekta vien jiems dirbant pagrindinėje darbovietėje.

„Paaiškėjus, kad pareiškėjų darbo užmokestis viršija Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 str. 9 d. nustatytą 120 VDU pajamų sumą 2019 metams, permokėtos socialinio draudimo įmokos jiems buvo grąžintos ir toliau likusiu 2019 metų laikotarpiu dirbant pagrindinėje darbovietėje nebeskaičiuotos. Tačiau socialinio draudimo įmokos nuo pareiškėjų darbo užmokesčio, gauto iš kitų darbdavių, buvo toliau skaičiuojamos bei mokamos remiantis Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 str. 9 d. norma“, – rašoma pranešime.

Pareiškėjai skunde teigė, kad nustatytas ginčo atveju aktualus teisinis reguliavimas iš esmės yra ydingas, diskriminacinio pobūdžio ir galimai prieštaraujantis Konstitucijai. Pareiškėjai prašė teismo kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti, ar Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 str. 9 d. normoje nustatytas teisinis reguliavimas tiek, kiek jame yra nustatyta, kad daugiau negu vieno draudėjo draudžiamiems asmenims socialinio draudimo įmokos nuo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 str. 9 d. nustatytų sumų skaičiuojamos pagal kiekvieną draudėją atskirai, neprieštarauja Konstitucijos nuostatoms bei konstituciniam teisinės valstybės principui.

Teismas, įvertinęs pareiškėjų argumentus dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą šioje byloje būtinumo, nusprendė, kad yra teisinis pagrindas kreiptis į Konstitucinį Teismą, kadangi ginčo atveju nustatytas aktualus teisinis reglamentavimas galimai pažeidžia Konstitucijos nuostatas ir konstitucinio teisinės valstybės principo esmę.

Administracinės bylos nagrinėjimas sustabdytas, kol nebus išnagrinėtas kreipimasis į Konstitucinį Teismą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai