Anot SAM pranešimo, viešųjų pirkimų procedūras pažeidęs VUOI turėtų grąžinti į valstybės biudžetą šias neteisėtai panaudotas Valstybės investicijų programos (VIP) lėšas. Dėl to ministerijos kancleris Rimantas Remeika kreipėsi į Vyriausybę kaip instituto steigėją.
Apie nustatytus pažeidimus SAM teigia sužinojusi iš Centrinės projektų valdymo agentūros. SAM kancleris atkreipė Vyriausybės dėmesį, kad VUOI, įsigydamas linijinį greitintuvą, „Clinac 600C/D“ su priedais, pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymą.
Linijinis greitintuvas už 3,5 mln. litų įsigytas 2008 metų vasarą. Įgyvendinant valstybinę vėžio profilaktikos ir kontrolės 2003–2010 metų programą, 2008 metų pavasarį sveikatos apsaugos ministro įsakymu VUOI skirta 1 mln. litų investicinių valstybės biudžeto lėšų linijiniam greitintuvui įsigyti ir pavesta šią įrangą įsigyti vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu. Kiti 2,5 mln. litų turėjo būti skirti iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos.
Centrinė projektų valdymo agentūra nustatė, kad VUOI, įsigydamas įrangą, nesivadovavo Viešųjų pirkimų įstatymu, todėl finansuoti linijinio greitintuvo įsigijimo iš ES lėšų negalima, neteisėtas tampa ir VIP lėšų naudojimas.
Atsižvelgęs į šias aplinkybes, SAM kancleris R.Remeika prašo Vyriausybės atitinkamai įvertinti VUOI veiksmus įsigyjant linijinį greitintuvą „Clinac 600C/D“ su priedais ir imtis veiksmų, kad VUOI skirtos VIP lėšos – milijonas litų – būtų grąžintos į valstybės biudžetą. Vyriausybės sprendimu nuo balandžio 1-osios VUOI dalijamas į Onkologijos ligoninę ir moksliniu darbu užsiimsiantį Lietuvos onkologijos institutą.
Seimas anksčiau siūlė VUOI reorganizuoti į valstybinį mokslinių tyrimų institutą – Nacionalinį vėžio institutą, kurio sudėtyje būtų ir klinika.