2016 02 12 /11:32

A.Kubilius: neeilinė sesija bus skirta kovos su korupcija klausimams

Opozicija įteikė Seimo pirmininkei „darbietei“ Loretai Graužinienei parašus reikalaudama sušaukti neeilinę sesiją, per kurią siūloma spręsti dėl Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje nuteisto Darbo partijos atstovo Vytauto Gapšio apkaltos ir parlamentinio tyrimo, kokia yra Darbo partijos prieš maždaug dešimtmetį neapskaitytų 24 mln. litų (beveik 7 mln. eurų) kilmė.
Seimas pirmą kartą svarsto kitų metų biudžetą
Seimas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Seimo opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius pranešė, kad 48 parlamentarai siūlo sesiją kviesti nuo vasario 17 dienos. Pasak jo, sesijoje ketinama kelti klausimus ir dėl  galimų korupcijos apraiškų Vyriausybėje.

„Pagrindiniai klausimai susiję su dabartinės valdžios įvairiomis korupcinėmis istorijomis, vienas iš pagrindinių akcentų, kuris paskatino sukviesti neeilinę sesiją, buvo Darbo partijos byla. Mes siūlome pradėti apkaltos procedūrą V.Gapšiui,tam reikės kreiptis į Konstitucinį Teismą, bet taip pat siūlome keisti įstatymo spragas, kurias ši byla atskleidė – partijų reorganizavimosi spragos, kai partijos reorganizuojasi, kad pabėgtų nuo kaltinimų politinės korupcijos bylose“, – žurnalistams penktadienį Seime sakė A.Kubilius.

„Mes taip pat norėtumėme, kad Seimas imtųsi iniciatyvų aiškintis, iš kur tie 24 mln. litų Darbo partijos panaudoti neteisėtai savo veiklai finansuoti, iš kur jie atsirado, turime klausimų dėl tyrimų, kuriuos atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir kur liudyti buvo pakviesta (buvusi) ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, bet lygiai taip pat turėsime klausimų premjerui ir kai kuriems ministras dėl tų korupcinių skandalų, tos istorijos mirga marga žiniasklaidos puslapiuose, ir manome, kad sesija bus skirta kovos su korupcija klausimams“, – kalbėjo A.Kubilius.

Pasak jo, neeilinė sesija turėtų trukti iki dešimt dienų.

Siūlymą surengti apkaltą V.Gapšiui, kuris išteisintas dėl sukčiavimo, bet nuteistas dėl apgaulingo buhalterijos tvarkymo, A.Kubilius vadino testu valdantiesiems.

„Tai priklauso nuo valdančiosios daugumos partijų narių. Jei valdančiajai daugumai atrodo, kad kovoti su korupcija jų pačių tarpe nereikia, be abejo, mes neturime daugumos balsų, mes esame opozicija, ir mūsų balsų neužteks. Tai tam tikras testas valdančiajai koalicijai, tiems patiems socialdemokratams“, – sakė konservatorius.

Klausiamas, ar po siūlymu sušaukti neeilinę sesiją yra parašų iš valdančiosios daugumos atstovų, A.Kubilius sakė, jog kreipėsi į socialdemokratus su siūlymu paremti iniciatyvą, bet iš jų reakcijos nesulaukė.

Konservatorius Jurgis Razma BNS anksčiau sakė, kad po siūlymu rengti neeilinę Seimo sesiją pasirašė Liberalų sąjūdžio, Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

V.Gapšys apkaltos proceso nesibaimina

„Darbietis“ Vytautas Gapšys sako nesibaiminantis Seimo opozicijos inicijuojamo apkaltos proceso. Seimo opozicija penktadienį parlamento vadovei „darbietei“ Loretai Graužinienei įteikė parašus dėl neeilinės sesijos sušaukimo, vienas klausimų – kreipimasis į Konstitucinį Teismą dėl apkaltos V.Gapšiui.

Pasak V.Gapšio, teisininkai yra pasisakę, kad apkalta netaikoma už iki priesaikos padarytus veiksmus, todėl konservatoriai, jo žodžiais, „užsiiminėja nesąmonėmis“. „Jų reikalas, tegu užsiima kuo nori, teisininkai sako, kad jie užsiima nesąmonėm, bet jų valia. Konservatoriai niekada nieko neklauso, jie užsiima, kuo nori, aš turiu rimtesnių darbų“, – BNS penktadienį sakė V.Gapšys.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vytautas Gapšys
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vytautas Gapšys

Klausiamas, ar nesibaimina prarasti mandato, V.Gapšys atsakė: „Nesibaiminu nei kiek, nieko nesibaiminu. Seime visada dirbau, esu rinkėjų valia išrinktas, jei reikės, išrinks dar kartą. (...) Yra tai ne kartą visų teisininkų pasisakyta, paaiškinta, to paties Konstitucinio Teismo (dėl apkaltos procedūros), bet konservatorių valia užsiiminėti bet kokia nesąmone, kokią jie tik sugalvoja“.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas yra pasisakęs, kad Konstitucinis Teismas jau yra konstatavęs, jog pareiga veikti tik taip, kaip įpareigoja tautai duota priesaika, atsiranda nuo priesaikos davimo, o sulaužius priesaiką būti ištikimam Lietuvos Respublikai kartu šiurkščiai pažeidžiama ir Konstitucija.

Seimo statute šiuo metu numatyta, kad apkaltos procesas yra parlamentinė procedūra, kurią Seimas taiko Konstitucijos 74 straipsnyje nurodytiems asmenims dėl Konstitucijai prieštaraujančių jų veiksmų, padarytų einant pareigas, siekdamas išspręsti tokių asmenų konstitucinės atsakomybės klausimą. Vienas pagrindų pradėti apkaltą yra apkaltinamojo nuosprendio įsigaliojimas.

Lietuvos apeliacinis teismas vasario pradžioje V.Gapšį išteisino dėl sukčiavimo, tačiau pripažino kaltu dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. Jam skirta bauda.

„Darbiečiai“ teigia, kad V.Gapšiui apkalta negalima, nes nusikaltimą jis įvykdė iki tapdamas Seimo nariu. Apeliacinio teismo nuosprendis susijęs su V.Gapšio veikla 2005-2006 metais – tuomet jis nebuvo Seimo narys ir nebuvo davęs priesaikos.

Pasirengs nedelsiant

Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė tvirtino, kad neeilinei sesijai bus pasirengta nedelsiant.

„Kadangi parašai surinkti tvarkingai, klausimai, kurie bus nagrinėjami pridėti pagal Statuto numatytą tvarką, rengiamas Seimo pirmininkės potvarkis ir tuomet, kai jį pasirašysiu, bus informuota valdyba, ir valdyba turės priimti sprendimą dėl sesijos sušaukimo ir Seimo narių informavimo. Šiandien po pietų, tikiuosi, procesas bus baigtas“, – tvirtino parlamento vadovė.

Pagal Seimo statutą, parlamento pirmininkas neeilines sesijas šaukia ne mažiau kaip trečdalio visų Seimo narių siūlymu. Jose svarstomi tik iniciatorių pateikti klausimai, sesijos trukmė negali viršyti 15 dienų.

Lietuvos apeliacinis teismas vasario pradžioje išteisino Darbo partijos įkūrėją europarlamentarą Viktorą Uspaskichą, V.Gapšį  ir buvusią partijos finansininkę Mariną Liutkevičienę dėl sukčiavimo, tačiau pripažino juos kaltais dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo.

„Darbiečiai“ teigia, kad V.Gapšiui apkalta negalima, nes nusikaltimą jis įvykdė iki tapdamas Seimo nariu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis