„Natūralu, jog susitarę dėl korektiškos rinkimų kampanijos ir galimo bendradarbiavimo po rinkimų, mes jau dabar tikėjomės pozicijų derinimo tarp visų susitarimą pasirašiusių partijų, todėl toks netikėtas „darbiečių“ palankumas valdančiųjų stumiamam projektui, sukelia dvejonių, ar kolegos nežaidžia dvigubo žaidimo“, – išplatintame pranešime spaudai sako Seimo opozicijos lyderis A.Butkevičius.
Pasak A.Butkevičiaus, socialdemokratams nėra priimtini tokie politiniai žaidimai, todėl, patys pasiūlę pasirašyti susitarimą dėl korektiškos rinkiminės kampanijos, dabar jie pareiškia, kad susitarimas netenka galios.
Tačiau Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys sako, kad jam toks socialdemokratų akibrokštas yra nesuprantamas. Pasak jo, susitarimu dėl garbingos kovos rinkimuose nebuvo kalbėta apie balsavimų derinimą Seime.
„Pagal susitarimą buvo kalbama tik apie korektišką rinkiminę kovą, tai gal „socdemai“ nori pasakyti, kad nuo šiol jie elgsis nekorektiškai? Ar čia jų tik tai blaškymosi išraiška? Man sunku pakomentuoti“, – sakė V.Gapšys.
Anot jo, susitarimas tarp opozicinių partijų gali galioti ir nesutariant dėl balsavimų Seime. A.Butkevičius sako, kad susitarimas dabar galioja tik ta dalimi, kuri liečia rinkiminę kovą.
Trečios opozicinės partijos, pasirašiusios susitarimą dėl bendradarbiavimo, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos vadovas Valentinas Mazuronis sako, kad „darbiečių“ elgesys per balsavimą dėl VAE verčia suklusti.
„Mes atidžiai vertiname „darbiečių“ poziciją. Ji mus verčia suklusti, tuos partnerių poelgius turėtume išsiaiškinti, kalbėtis, o tik po to spręsti, kaip elgtis toliau. Mano nuomone, tokie žingsniai neaptarti, nesuderinti, vienašališki prie didesnio susitelkimo neprisideda“, – sakė V.Mazuronis.
Pasak jo, partija aptars situaciją, nors kol kas nemano, kad opozicinių partijų susitarimas nebegalioja.
Opozicinės partijos susitarimą pasirašė gegužės pabaigoje.
Anot politologo Algio Krupavičiaus, socialdemokratams „darbiečių“ pozicija dėl Visagino atominės elektrinės neturėjo būti naujiena, nes apie tai, kad su tam tikromis išlygomis ketina paremti poziciją, Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas yra užsiminęs dar prieš kelis mėnesius.
„Tas jų susitarimas po rinkimų sudaryti koaliciją neuždraudžia prieš rinkimus turėti skirtingas nuomones. Kita vertus, aišku, turint skirtingas nuomones esminiais klausimais, koaliciją formuoti bus sunkiau. Problema slypi ateityje. Akivaizdu, kad naujas Seimas prie VAE klausimo turės sugrįžti, o tada nuomonių skirtumai lems, ar elektrinė tikrai bus statoma. Šiandieninis Seimo sprendimas niekam negarantuotų sėkmės lažybose, ar Lietuva tą atominę statys“, – sakė A.Krupavičius.
Jis priminė, kad ir konservatoriai buvo prisidėję prie „Leo LT“ projekto, kurį paskui patys po rinkimų sugriovė.
„Jei Darbo partijos, „Tvarkos ir teisingumo“ ir socialdemokratų partijos nuomonės dėl VAE statybų išsiskirs ir po rinkimų, tokiai jų koalicijai būtų grėsmių, bet kol kas tai panašiau į nenušauto briedžio dalybas“, – mano politologas.