Jis šeštadienį pranešė buvęs „sąmoningai“ sulaikytas Ukrainos ir Lenkijos pasienyje.
P.Porošenka tvirtino turėjęs oficialų leidimą vykti į Lietuvoje surengtą NATO šalių parlamentų atstovų susitikimą. Dabartinę Ukrainos valdžią jis apkaltino sulaužius vadinamąsias politines paliaubas, galiojusias nuo Rusijos įsiveržimo į šalį pradžios.
P.Porošenka yra Ukrainos delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje narys.
„Kviečiamos delegacijos, o valstybės asocijuotos narės ar tikrosios narės pačios nusprendžia pagal aplinkybes, kiek žmonių siųsti. Nėra personalinių kvietimų, yra kvietimas į sesiją ir toliau viskas vyksta savanoriškumo principu“, – pirmadienį BNS sakė Lietuvos Seimo delegacijos vadovas Audronius Ažubalis.
Jis pabrėžė, kad nacionaliniai parlamentai sprendžia, kas jiems atstovaus NATO PA.
Apie P.Porošenkos atvejį jis teigė neturįs jokios informacijos.
Eksprezidento vadovaujama partija „Europos solidarumas“ yra antra pagal dydį politinė jėga Ukrainos parlamente po prezidento Volodymyro Zelenskio valdančiosios partijos.
Jo partija pareiškė esanti „įsitikinusi, kad valdžia sąmoningai neišleido P.Porošenkos į NATO susitikimą“.
Anot pranešimo spaudai, kurį cituoja naujienų agentūra AFP, P.Porošenka planavo Vilniuje „paraginti sąjungininkus suteikti Ukrainai NATO narystės veiksmų planą per birželį Madride vyksiantį viršūnių susitikimą“.
Jis taip pat esą turėjo susitikti su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda ir grupe Europos parlamentarų.
Lietuvos Prezidentūra BNS informavo, kad dvišalis susitikimas su P.Porošenka nebuvo numatytas.
Pirmadienį pranešta, kad „paspaudus Europos Parlamento deputatams ir ES šalių vyriausybėms“ P.Porošenkai leista išvykti į Europos liaudies partijos viršūnių suvažiavimą Roterdame, Nyderlanduose.
Ten pat nurodoma, kad buvęs lyderis prie sienos su Lenkija „parodė tuos pačius dokumentus“, su kuriais jį anksčiau dukart atsisakyta praleisti.
Į valdžią atėjus V.Zelenskiui P.Porošenka atsidūrė teisėsaugos akiratyje dėl įtariamos valstybės išdavystės ir korupcijos. Vienas iš kaltinimų – kad jis padėjo šalies rytiniame Donbaso regione įsitvirtinusiems prorusiškiems separatistams pardavinėti anglis Ukrainos vyriausybei. Buvęs prezidentas šiuos kaltinimus neigia.
Įsiveržus Rusijai, Ukrainos parlamentas uždraudė kelias prorusiškas partijas, o kitoms partijoms leido toliau veikti pagal vadinamąsias politines paliaubas – tylų susitarimą, kad visos partijos atidės į šalį vidaus politinius nesutarimus ir susivienys kovai su priešu.