Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 02 02

Paaukojo 200 tūkstančių eurų: Lapių svajonę įgyvendino Vokietijos verslininkai

„Čia gyvens vaikai, kuriems reikia žolės, upelio, meškerės rankose“, – rodydama vietoj kadaise stovėjusio žirgyno iškilusius naujutėlaičius bendruomenės namus pasakoja Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė, paprašyta globotinio jam tarp eglių ketinanti pakabinti ir bokso kriaušę. Ši mokykla – tai ir Klaipėdos rajono globos namai, kur glaudžiasi apie 30 gyvenimo nuskriaustų vaikų, dešimt iš jų netrukus apsigyvens naujutėlaičiame pastate ir pasijus tarsi gyventų šeimoje. Šią idėją įgyvendinti pavyko Vokietijos verslininkų dėka.
Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė
Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė / J. Andriejauskaitės / 15min nuotr.

V.Lukauskienė negali atsidžiaugti nauju pastatu, išdygusiu mokyklos kieme. Kažkada čia sklido žirgų prunkštavimas, vėliau patalpose įsikūrė medicinos punktas, skalbykla bei kitos pagalbinės patalpos. Šiandien šioje vietoje iškilęs naujutėlaitis 300 kv. metrų namas, kuriame apsigyvens dešimt vaikų. Aštuoni iš jų įsikurs jaukiuose kambarėliuose, kur gyvens po du. Brandūs, pilnametystės link žengiantys, kartais ankstyvas šeimas sukūrę globotiniai galės būti apgyvendinti dviejuose namo gale įrengtuose butuose su atskirais įėjimais.

Šviesiose patalpose – tarsi jaukiuose šeimose namuose yra viskas, ko reikia ramiam ir jaukiam vaikų gyvenimui, kurie ūgtelėję ir išėję iš globos įstaigų žinotų, koks gyvenimas verda už įstaigos durų.

Geradarių dosnumas

Idėja pastatyti tokį pastatą ir pagerinti vaikų gyvenimo sąlygas kilo geradariams. Viena jų – renginių organizatorė Evelina Aleksandravičė, lankanti Lapių globotinius, besidalinanti meile, kartu išgyvenanti jų džiaugsmus ir nesėkmes bei vadinanti juos savo vaikais. Moteris neslepia, jog pamačiusi, kaip vaikai gyvena bendrabutyje apėmė graudulys ir kilo mintis įsteigti Lapių vaikų namų paramos fondą bei ieškoti rėmėjų idėjos realizavimui. Jos dėka į fondą buvo paaukota apie 10 tūkstančių eurų.

Netrukus prie idėjos prisijungė Lions klubas „Smiltė“, šiuo projektu gebėjęs sudominti partnerius Vokietijoje. Verslininkai projektui paaukojo apie 180 tūkstančių eurų.

„Jau 25 metai vadovauju Vokietijos kompanijai „Giollner Spedition“. Šios įmonės akcininkas yra Christianas Giollneris, priklausantis „Lions“ klubui Vokietijoje. Jis man pasakė – ir Klaipėdoje kurkite klubą, mes bendrausime, ieškosime partnerių. Jų klubas senas. Taip prieš 12 metų įkūrėme moterų klubą Klaipėdoje, per mane tie ryšiai ir prasidėjo.

Tos akys prašyte prašė, mums labai gaila buvo, kokiose sąlygose jie gyvena. Pradėjome rinkti lėšas, jis jų surinko iš 17 Vokietijos klubų, prisidėjo Lapių vaikų fondas, taip bendromis jėgomis surinkome beveik 200 tūkst. eurų, – pasakojo V.Lazauskienė.

Šiuo atveju turėjome tris variantus, kuriuos svarstėme įgyvendinti. Nusprendėme apžiūrėję objektus, kad vis dėlto padėsime Lapiams, nes mano akcininkui labai krito į širdį vaikų akys, kai mes lankėmės. Tos akys prašyte prašė, mums labai gaila buvo, kokiose sąlygose jie gyvena.

Pradėjome rinkti lėšas, jis jų surinko iš 17 Vokietijos klubų, prisidėjo Lapių vaikų fondas, taip bendromis jėgomis surinkome beveik 200 tūkst. eurų, o šis objektas kainavo 278 tūkstančius eurų. 90 tūkstančių eurų prisidėjo Klaipėdos rajono savivaldybė, ji skyrė ir lėšų baldams“, – pasakojo „Lions“ klubo „Smiltė“ įkūrėja Virginija Lazauskienė, primindama, kad tai ne pirmas įgyvendintas projektas.

„Baltijos“ gimnaziją pritaikėme neįgaliesiems, visus keltuvus, liftus padarėme. Remiame gimnaziją ir neįgaliųjų vežimėliais. Turime bendrus tarptautinius projektus Rusnėje, kur auga fiziškai ir psichiškai neįgalūs vaikai. Remiame ir priemonėmis, ir pinigais, ir išvykomis“, – pasakojo moteris.

Atvyks garbūs svečiai

Į Lapiuose įgyvendinto projekto atidarymą šeštadienį susirinks garbinga svečių delegacija, tarp jų ir daugiau nei dvi dešimtys vokiečių, prisidėjusių prie bendruomenės namų atsiradimo.

Šie namai visiškai pakeis ikišiolinę vaikų buitį.

„Šiuo metu dalis vaikų gyvena Gargžduose esančiuose dideliuose butuose, kurių yra keturi. Gyvena kambariuose po du. Siekdami sukurti gyvenimą šeimoje tai mes darome jau trečius metus. Anksčiau vaikai gyveno čia, šalia mokyklos, po 8-9 vaikus viename kambaryje, tik kitame pastate, kurį irgi griausime.

Kita dalis vaikų gyvena Gargžduose, bendrabutyje, jie čia ir bus perkelti, jų sąlygos gerokai pasikeis“, – pasakojo V.Lukauskienė, globojamiems vaikams tarsi mama. Jos rytas prasideda kiekvieno mokykloje sutikto globotinio apkabinimu. 15min svečiuojantis mokykloje prie direktorės vaikai glaudėsi tarsi prie artimiausio žmogaus.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė

„Šį rytą kalbėjomės su berniuku, jam 11 metų, mama yra kalėjime, paskambino, o jis nenorėjo kalbėtis. Aš atsiklaupiau prie jo, paėmiau už rankų, nes vaikus tai labai veikia ir sakiau, visi myli savo mamas, neišsižadėk. Jis pratrūko verkti: „Taip, ir aš myliu“, – rytinį pokalbį su globotiniu prisiminė moteris, pabrėždama, jog daugeliui čia gyvenančiųjų reikia upelio, žolės, kaimiškos aplinkos, mat Klaipėdos rajonas yra sudarytas iš kaimiškų vietovių ir vaikai neįpratę augti ant asfalto.

„Jis manęs klausė, ar tu man tame name pakabinsi bokso kriaušę? Tarp eglių pakabinsiu, pažadėjau. O jis man sako – aš jau žinau, ką čia veiksiu, kur eisiu, pas ką padirbėsiu, kam sniegą nukasiu“, – pasakojo įstaigos direktorė, save vadinanti šio darbo fanatike, neskaičiuojančia valandų. Praleidusi laiką su šeima ji per Kūčias skuba pas globotinius prie jų bendro stalo, su vaikais vyksta į išvykas, organizuoja talkas. Neseniai bendruomenė tvarkė Utrių kalną. Puikiai vaikus žino ir Lapių kaimo gyventojai, pakviečiantys vasarą užsidirbti pinigėlių – padėti nuskinti aviečių ar nuimti kito derliaus.

Padės ugdyti gebėjimus

Lapių pagrindinės mokyklos direktorė įsitikinusi – šie bendruomenės namai bus dar vienas didelis žingsnis globos namų pertvarkoje, kuri vykdoma pastaruosius keletą metų. Įstaiga pokyčių ėmėsi dar jai neprasidėjus, pamačiusi, jog vaikams stinga elementarių įgūdžių – gebėjimo nusipirkti ir gaminti valgį, tvarkytis savo kambarį bei buitį. Tai jie puikiai išmoksta gyvendami mažose šeimynose, padedami socialinių darbuotojų.

Klaipėdos rajono metų moterimi kartą išrinkta V.Lukauskienė didelius darbus daro tyliai, tačiau aidas apie juos sklinda visame rajone. Geriausia reklama – vaikų atsiliepimai. Neretas paimtas iš probleminės šeimos iškart prašosi būti nuvežtas į Lapius.

Nepakeičiama moteris

Klaipėdos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Dalia Gumuliauskienė sako, jog posakis nepakeičiamų nėra šiuo atveju netinkamas, nes tokį savo darbui ir vaikams atsidavusį žmogų kaip ši moteris sunku rasti.

Vedėja džiaugėsi, jog užmezgus glaudų santykį su „Lions“ klubu „pajudėjo vežimas“.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė

„2015 metais vaikai išėjo gyventi į bendruomenes – buvo išnuomoti butai Gargžduose. Tai nėra idealas, idealu būtų gyvenimas kaimiškame rajone, kad vaikas paimtas iš šeimos nenutoltų nuo kaimynų, galėtų tą pačią mokyklą lankyti, patirtų mažesnę traumą.

Čia tokie nenuspėjami dalykai, galvojame, kad užtenka tų keturių butų, bet vieną dieną galime gauti penkis vaikus iškart iš vienos šeimos. Privalome turėti rezervo, kur apgyvendinsime vaikus tinkamomis sąlygomis. Tai bus dar vienas bendruomeninis taškas, pastatas, labai gražus, pats naujausias, didžiausias, erdviausias, kuriame galės gyventi dešimt vaikų. Dalis mūsų vaikų buvo perkelti į bendrabučio patalpas, norėtume, kad jie ir gyventų bendruomenės name“, – sakė D.Gumuliauskienė.

Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerės Violetos Riaukienės, šis įgyvendintas objektas – tai unikalus pavyzdys, kaip užsienio klubas gali patikėti gera idėja ir ją padėti įgyvendinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos