Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2011 04 25

Palaimintuoju skelbiamam Jonui Pauliui II lietuviai Seinuose dėkingi iki šiol

Ant tvoros, juosiančios Seinų bažnyčios šventorių, kabantys lietuviški skelbimai apie pamaldas – vieninteliai ne lenkiški informaciniai užrašai miestelio centre. Lenkijos lietuviai neabejoja – už lietuviškas pamaldas jie turi būti dėkingi velioniui popiežiui Jonui Pauliui II, kuris Vatikane sekmadienį bus paskelbtas palaimintuoju.
Popiežius Jonas Paulius II.
Popiežius Jonas Paulius II. / „Scanpix“ nuotr.

„Anksčiau lietuviams nedavė Seinuose melstis, stumdė, spardė... Kai baigdavosi lenkiškos mišios, sueidavo kuopelė lietuvių ir nuo laiptų giedodavo Marija, Marija – bet ateidavo ir juos stumdydavo. Padėjo popiežius Jonas Paulius II, naujasis vyskupas“, – pasakoja Teresa Nometkienė, gyvenanti lietuviškame Vidugirių kaime Lenkijos šiaurės rytuose.

Dzūkiška tarme kalbanti T.Nometkienė, kaip ir dauguma kitų Lenkijos lietuvių, neabejoja, kad tik velionio popiežiaus dėka nuo 1983 metų gali eiti į lietuviškai laikomas šv. Mišias bažnyčioje Seinuose, Lenkijos šiaurės rytuose.

Po Antrojo pasaulinio karo Seinuose galiojusį draudimą laikyti lietuviškas pamaldas, praėjus penkeriems metams po lenko Karolio Voitylos išrinkimo popiežiumi, panaikino jo paskirtas naujasis Lomžos vyskupas Juliuszas Paetzas. Neabejojama, kad vyskupo dekretas dėl lietuviškų mišių buvo paskelbtas popiežiaus Jono Pauliaus II valia.

„Keliasdešimt metų vyko kovos dėl lietuviškų pamaldų, ir ta informacija pasiekdavo popiežių, visų pirma per Lietuvos dvasininkus, kurie tuo metu dirbo Vatikane“, – sako Seinuose gyvenantis Petras Maksimavičius.

Aktyvus lietuvių bendruomenės narys neslėpė nuoskaudų dėl išstumto lietuviškumo ir apgailestavo, kad lietuvybei trukdoma grįžti į Seinų miestą ir valsčių, kur, manoma, lietuviai sudaro apie 30-40 proc. visų gyventojų.

Intelektualai sako, kad būtent Jono Pauliaus II deklaruotose vertybės gali suartinti greta gyvenančius, bet dažnai vienas kito negirdinčius žmones.

„Man be galo graudu, kad mes nepasinaudojame Jono Pauliaus II paveldu. Nekalbu tik apie tai, kad tai buvo Katalikų bažnyčios galva – jis buvo didžiausias autoritetas ne tik lenkams, bet ir daugeliui lietuvių, amerikiečių, Pietų Amerikai... Jo vertybės nėra lengvos. Lengva pasakyti: mylėk savo brolį, o išeini į gatvę – jei tavo brolis yra nešvarus, ir renkamės kitą brolį....“, – sako velionio popiežiaus tautietė, Vilniuje veikiančio Lenkų kultūros instituto vadovė Malgorzata Kasner.

„Mums reikia susimąstyti. Jeigu to nepadarysime, tai viskas, kas gali jungti, gali labai greitai būti sunaikinta. Tai padaryti labai lengva. Nekalbu betarpiškai apie lenkų ir lietuvių santykius, bet apskritai žmogiškai – būtinai reikia skirti laiko ir savo geros valios kitiems, su kuriais gyvename“, – kalbėjo M.Kasner.

Lenkų ir lietuvių šiltai prisimenamas velionis popiežius palaimintuoju bus paskelbtas gegužės 1 dieną. Šis vardas jam bus suteiktas, nes Katalikų Bažnyčia pripažino, jog dėl maldų popiežiui stebuklingai išgijo prancūzų vienuolė. Iškilmėse Vatikane Lietuvai atstovaus premjeras Andrius Kubilius.

Kad Jonas Paulius II galėtų būti paskelbtas šventuoju, Bažnyčia turėtų pripažinti antrą stebuklą, kuris būtų įvykęs po velionio paskelbimo palaimintuoju ir jam užtariant.

1993 metais Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Šiluvoje apsilankęs popiežius Jonas Paulius II yra vienintelis Katalikų bažnyčios vadovas, viešėjęs Lietuvoje. Ši viešnagė buvo ypač svarbus įvykis neseniai nepriklausomybę atkūrusiai valstybei. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos