2018 06 06

Palanga švenčia pergalę: po kelerių metų darbo ir išleistų šimtų tūkstančių prikvietė prestižinį renginį

„Galvojau, neįgyvendinsime tų reikalavimų, bet nepasidavėm, nors daug kam atrodė komandoje nerealu atsivežti iš Italijos akustinę kriauklę, kuri kainuoja 30 tūkstančių eurų. Buvo didžiulis ryžtas, kad padarysim tą renginį, juk penkerių metų įdirbis ir paleisti viską... Mes įveikėm!“ – džiaugsmu trykšta Palangos meras Šarūnas Vaitkus, gegužę sulaukęs žinios, jog Palangoje 2020 metais vyks prestižiniu Europoje vadinamas renginys – Europos pučiamųjų orkestrų čempionatas, sukviesiantis tūkstančius svečių.
Kiekvieną ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį Birutės parko rotondoje Palangos orkestras klausytojams dovanos nemokamus pučiamųjų muzikos koncertus.
Palangos orkestras / J.Vanagės nuotr.

2020 metais Palangos koncertų salėje, gatvėse ir skveruose aidės muzika. Čia susirinks tūkstančiai muzikantų ir jų gerbėjų. Kad prisikviestų ypatingą renginį į kurortą Palanga atkakliai dirbo penkerius metus ir tam išleido solidžią sumą pinigų.

Pirmą kartą 1978 metais Londone natų leidyklos „Boosey & Hawkes“ surengtas čempionatas išaugo ir 2005 metais perėmus Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacijai rengiamas kasmet. Iki šiol rengtas senosiose Europos valstybėse – Vokietijoje, Šveicarijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse, Rytų Europoje šis renginys dar nevyko nė karto. Pernai šis įspūdingas renginys vyko Belgijoje, šiemet – Olandijoje, o kitąmet vyks Šveicarijoje. 2020-aisiais ateis Palangos eilė.

Nariai susipažino su Palanga, čia esančia infrastruktūra, maisto kokybe, transporto pasiekimais. Iš pradžių buvo įvertinti viešbučiai, jų kokybė, atvykimas į Lietuvą, ar yra geras susisiekimas, tik po to prasidėjo kalba, kokios sąlygos ir ar yra vietos pajėgumų suorganizuoti renginį, – sakė Š.Vaitkus.

„Tai pirmas senųjų valstybių sprendimas padaryti šį čempionatą Palangoje“, – didžiuojasi Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Vertino kurortą

Kelio iki šios žinios paskelbimo gegužę būta ilgo. Asociacijos nariai ne kartą lankėsi Palangoje ir vertino kurortą.

„Nariai susipažino su Palanga, čia esančia infrastruktūra, maisto kokybe, transporto pasiekimais. Iš pradžių buvo įvertinti viešbučiai, jų kokybė, atvykimas į Lietuvą, ar yra geras susisiekimas, tik po to prasidėjo kalba, kokios sąlygos ir ar yra vietos pajėgumų suorganizuoti renginį“, – sakė Š.Vaitkus.

„Šito renginio savininkas, šeimininkas, yra Europos varinių pučiamųjų asociacija, kuri kelia didelius reikalavimus organizatoriams, pageidaujantiems šį renginį suorganizuoti.

Kodėl Palangoje? Nuo 2007 metų Lietuva yra šios asociacijos narė, aktyviai siekė tapti šio renginio organizatoriumi, pritraukti jį į Lietuvą, pristatant Europos muzikines vertybes čia.

Kelias buvo ilgas. Renginį pasiūlyta daryti Palangai, nes čia yra senos pučiamųjų muzikos tradicijos, žinios datuojamos dar 1901 metais.

Nuo 2013 metų prasidėjo bendradarbiavimas su Europos varinių pučiamųjų asociacija, kurios narėmis yra Austrija, Belgija, Danija, Prancūzija, Vokietija ir kitos šalys, estų ir latvių kol kas nėra, matyt, tai įvyks ateityje, po čempionato Palangoje. Mums didžiulė atsakomybė surengti šį čempionatą“, – antrino Palangos orkestro vadovas Vygantas Rekašius.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Palangos orkestro vadovas V.Rekašius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Palangos orkestro vadovas V.Rekašius

Atliko namų darbus

Pasak mero, Palangai teko atlikti didžiulius namų darbus, kad įtiktų ypatingus reikalavimus keliančiai asociacijai.

„2013 metais pristatinėjom Norvegijoje Palangą. Sulaukėme klausimo, kur organizuosime renginį, nes reikalinga didžiulė koncertų salė, būtina akustika ir kitos sąlygos. Mes pasižadėjom pastatyti salę. Tai darėme degančiom akim. Neapgavome, atidarėm Palangos koncertų salę.

Buvome pastatyti į tokią vietą... Galvojome, kad renginys nebeįvyks Palangoje, tačiau mes patobulinome salę, papildomai investavome apie 300 tūkst. eurų į ją, garso plokštes, kurios skaldo garsą, – apie patirtus sunkumus pasakojo meras.

Pernai buvo pristatytas Palangos pasiruošimas, vykdomasis komitetas lankėsi Palangoje, vyko salės testavimas, paaiškėjo, kad akustika čempionato metu privalo būti išjungta, o pas mus įdiegta moderni elektroakustikos sistema, ir tai sužinome 2017 metais, nors 2015 metais kalbėjomės, kad salė atitinka reikalavimus.

Gavome didžiulę pastabą ir susidūrėm su didžiule problema. Mums buvo pasakyta, jog jei nepatobulinsime akustinių dalykų, kad garsas skambėtų natūraliai, negalėsime renginio įgyvendinti. Buvome pastatyti į tokią vietą... Galvojome, kad renginys nebeįvyks Palangoje, tačiau mes patobulinome salę, papildomai investavome apie 300 tūkst. eurų į ją, garso plokštes, kurios skaldo garsą“, – apie patirtus sunkumus pasakojo meras.

Gegužę Palangoje vyko paskutinis asociacijos vizitas, čia buvo atvykę praėjusių metų Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionato nugalėtojai, Belgijos orkestras ir išbandė salę.

„Galime sakyti, kad mūsų salė ištestuota skersai ir išilgai, tai pripažino geriausi Europos muzikantai“, – didžiuojasi meras.

Prieš paskutinį asociacijos vizitą Palangos savivaldybė per viešuosius pirkimus išnuomojo akustinę kriauklę, kurią aptiko vienintelėje Europos šalyje – Italijoje. Jos montavimas specialiam garsui išgauti vyko apie savaitę, vėliau kriauklė buvo išgabenta atgal, tačiau jos vėl prireiks čempionato metu.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Palangos meras Šarūnas Vaitkus
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Palangos meras Šarūnas Vaitkus

Tūkstančiai svečių

2020 metais į Palangą atvyks dešimtys aukščiausio lygio orkestrų. Jie muzikuos ne tik Palangos koncertų salėje, muzika pasklis ir gatvėse, skveruose, mat kartu atvyks ir jaunieji orkestrantai, susibursiantys į jaunimo orkestrą.

Orkestrus vertins garbinga komisija, kuri muzikos klausys dalyvių nematydama ir nežinodama, kurios šalies orkestrantai groja. Orkestrai atliks vieną privalomą ir vieną laisvai pasirinktą kūrinį. Renginio metu vyks ir Europos kompozitorių, taip pat Europos dirigentų konkursas.

„Pirmieji susirenka visų šalių jaunimas, jie parengia bendrą programą ir yra vieni iš aktyviausių dalyvių gatvėse, GALA ceremonijose, aplanko socialines įstaigas su koncertais, įneša daug gyvybės į patį čempionatą“, – pasakojo V.Rekašius, pridurdamas, jog greta vyks daugybė kitų renginių – kūrybinės dirbtuvės, iškiliausi instrumentų gamintojai Palangoje pristatys savo gaminius.

Pagyvins kurortą

Š.Vaitkus įsitikinęs, jog šis renginys bus didžiulė reklama Lietuvai. Į renginį atvyksta Europos žiniasklaidos priemonių atstovai.

Tai aktualu Palangai, kuri pritrauks daugiau svečių ne tuo aktyvuoju laikotarpiu, renginys paprastai vyksta balandžio pabaigoje, – sakė meras.

„2015 metais Freiburge parduota 5 200 bilietų į renginį, kainos nėra mažos. Renginys vyksta beveik visą savaitę. Tai aktualu Palangai, kuri pritrauks daugiau svečių ne tuo aktyvuoju laikotarpiu, renginys paprastai vyksta balandžio pabaigoje. Tuomet dalyvavo 28 orkestrai, vien dalyvių yra apie 3 400, kurie tarpusavy rungiasi. Jie gyvens viešbučiuose, su jais atvyks masė gerbėjų. Susirinks 8–10 tūkst. žmonių per visą laikotarpį“, – sakė meras.

Mero žiniomis, Freiburgui surengti šį čempionatą atsiėjo apie 250 tūkstančių eurų. Š.Vaitkus įsitikinęs, jog Palanga apsisuks pigiau – savivaldybei nereikės nuomotis salės, nes, pagal koncesijos sutartį, ši ja nemokamai gali naudotis 12 dienų per metus. Bilietų prekyba į šį renginį paprastai yra itin aktyvi, jie išperkami per porą savaičių, tad tai padengia dalį renginio kaštų.

Meras sako jau kalbėjęsis su Palangos verslininkais, kad šie čempionatui paruoštų įvairiausių patiekalų. Restoranas „Onorė“ tai padarė viešint asociacijai ir nustebino ypatingu patiekalu. Vien asociacijai jau rezervuotas vienas Palangos viešbučių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai