Nukritusius lapus beregint surenka savivaldybei priklausančios įmonės „Palangos komunalinis ūkis“ darbininkai ir išveža juos į už miesto esančią kompostavimo aikštelę – čia jie sumaišomi su žemėmis bei pelenais ir paliekami pūti per žiemą, šeštadienį rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.
Vėliau šis mišinys nekart perkasamas, o po dvejų metų virsta kompostu, kuris naudojamas ne tik apželdinant kurortą, bet ir kaip trąša pardavinėjamas aplinkiniams ūkininkams.
Kompostas parduodamas po 80 litų už toną.
Šiemet jau parduota pusė tūkstančio tonų lapų komposto. Net 400 tonų juodžemio vejoms želdinti pirko kurorte Meilės alėją rekonstruojanti bendrovė „Žiežmarių hidrostatyba“. Dar 100 tonų parduota gyventojams.
„Iš lapų paruošti toną komposto bendrovei kainuoja apie 50 litų, todėl juodžemį pardavinėdami po 80 litų per metus gauname apie 20 tūkst. litų pelno. Jei to nedarytume, rudenį surinktus lapus tektų vežti į sąvartyną, o tai nemažai kainuotų savivaldybės biudžetui. Be to, savo reikmėms kompostą kasmet gautume pirkti“, – apie rudenį surenkamų lapų naudą aiškino bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ vadovas Konstantinas Skierus.
Vilniaus mieste kiekvieną rudenį jų surenkama apie 20 tūkst. tonų. Jiems išvežti sostinės savivaldybė samdo net keletą įmonių, kurios lapus nemokamai pristato į privačių bendrovių kompostavimo aikšteles. Surinkti lapus Vilniaus miesto biudžetui kasmet kainuoja apie milijoną litų. Tačiau galimybės pačiai gaminti ir pardavinėti kompostą savivaldybė nesvarsto, nes abejoja, ar tai būtų naudinga.