Pagalbos prašo net Seimo nario
VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro Pandėlio ambulatorijoje panaikinus masažuotojo etatą, Pandėlio seniūnijos gyventojai su tuo nenori susitaikyti, todėl nutarė netylėti. Net 738 asmenys pasirašė po kreipimusi prieš masažo paslaugų naikinimą Pandėlio ambulatorijoje.
Sunkiai įsivaizduojame, kaip turėtų privažinėti dešimt kartų pirmyn į Rokiškį ir atgal sergantis žmogus?
Šį raštą adresavo rokiškėnui Seimo nariui Vytautui Sauliui, Rokiškio rajono merui Antanui Vagoniui, rajono savivaldybės tarybai bei VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorei Zitai Kapušinskienei.
„Sunkiai įsivaizduojame, kaip turėtų privažinėti dešimt kartų pirmyn į Rokiškį ir atgal sergantis žmogus? Iš kur jam gauti tiek lėšų kelionės išlaidoms – kai jau ir taip mažos pensijos vos užtenka vaistams ir gyvybei palaikyti?“ – rašoma gyventojų kreipimesi priešinantis sveikatos paslaugų prieinamumo mažinimui kaimo vietovėje.
Pandėlio seniūnija šiuo metu turi apie 2 900 gyventojų, iš jų daugiau nei 700 yra sulaukę pensinio amžiaus, per 50 turi negalią. Pasinaudoti sveikatą stiprinančiu masažu jie dabar gali tik Rokiškyje, esančiame už 30 km nuo Pandėlio.
„Žmonėms labai skaudu, todėl surinko tiek parašų. Jeigu tylėsime, viską čia uždarys. Kai žmonės sujuda, truputį sureaguojama. Gal rajono valdžia atsižvelgs ir šįkart? Ketina svarstyti šią problemą. Pandėliečiams labai reikalingos masažuotojo paslaugos“, – „Ūkininko patarėją“ patikino Pandėlio seniūnas Romualdas Varanius.
Jis taip pat pripažino, kad pandėliečiams medicininė pagalba, palyginti su kitomis kaimo vietovėmis, dar gana neblogai prieinama. Seniūnijoje veikia trys medicinos punktai – Suvainiškyje, Panemunyje ir Martynonyse.
Masažavo „iš inercijos“
„Masažo paslaugos neįeina į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir todėl mums neapmokamos iš sveikatos draudimo fondo biudžeto. Iki šiol šias paslaugas Pandėlio ambulatorijoje teikėme labdaringai. Bet privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas turime naudoti pagal paskirtį, todėl atsisakėme į mūsų normas neįeinančių paslaugų“, – kodėl neliko masažo paslaugų Pandėlio ambulatorijoje „Ūkininko patarėjui“ atsakė Zita Kapušinskienė, Rokiškio pirminio sveikatos priežiūros centro direktorė.
Šioje medicinos įstaigoje masažuotojo paslaugos buvo teikiamos nuo seno. Kai pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugos buvo atskirtos nuo antrinių ir 1997-aisiais Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras tapo atskiru juridiniu vienetu, masažo paslaugos Pandėlyje buvo paliktos. Nors masažas kaip medicininės reabilitacijos dalis priskiriamas antrinio lygio paslaugoms. Tad kodėl būtent šiemet atsisakyta teikti šias paslaugas Pandėlio ambulatorijoje?
„Mes sugebėjome iš inercijos nemokamai teikti masažuotojo paslaugas. Na, kažkada prieini tašką, kai turi priimti sprendimą. Šiemet ir priėjome šį tašką. Peržiūrėjome nustatytą tvarką ir nusprendėme, jog negalime teikti paslaugų, už kurias neapmokama“, – sakė Z. Kapušinskienė.
Nemokamos kavos nedalys
Pandėlio ambulatorijos masažuotoja per mėnesį priimdavo nuo 17 iki 22 pacientų. „Poreikis nemažas“, – sakau. „Na, jeigu ten pastatytume kavos aparatą ir dalytume kavą nemokamai, irgi būtų daug norinčiųjų atsigerti“, – atkirto Rokiškio pirminio sveikatos priežiūros centro direktorė.
Pandėlio ambulatorijos masažuotoja per mėnesį priimdavo nuo 17 iki 22 pacientų.
Palikti masažo paslaugas Pandėlio ambulatorijoje, tik jas apmokestinti centro vadovė nebandė, nes pacientai, kuriems priklauso nemokamas masažas, ir turintys tą paslaugą gauti nemokamai.
„Rokiškyje tokias paslaugas galima gauti ir dabar. Rokiškio rajono ligoninė turi licenciją antrinei ambulatorinei reabilitacijai atlikti. Pandėliečiai rašo, kad jiems toli atvažiuoti iki Rokiškio, bet masažo paslauga tikrai brangesnė negu kelionė iki Rokiškio“, – teigia Z. Kapušinskienė. O paklausta, kiek kainuoja vienas masažo seansas, patikina nežinanti, nes jos vadovaujama įstaiga neteikia tų paslaugų.
Medicinos personalo, pasak Z. Kapušinskienės, Pandėlio ambulatorijoje nesumažėjo, nė vienas darbuotojo etatas nepanaikintas. „Masažuotoja dirbusį asmenį pervedėme teikti tas paslaugas, kurios iš tikrųjų mums kaip pirminio lygio gydymo įstaigai priklauso teikti – slaugos paslaugas namie.“