Lietuvos kariuomenės atstovas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centre, kuruojantis dezinformacijos valdymo klausimus, Mažvydas Kunevičius antradienį spaudos konferencijoje apžvelgė informacinę aplinką ir naujausias stebimas tendencijas.
Pasak jo, nuo vasario 1 dienos Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas užfiksavo 1484 klaidinančios informacijos apie koronavirusą atvejus.
Šiomis melagingomis žinutėmis buvo siekiama diskredituoti ir apsunkinti kovoje su COVID-19 Lietuvoje priimamus sprendimus.
„Pagal dažnumą daugiausia klaidinančios informacijos buvo skleista rusų, lietuvių ir anglų kalbomis“, – nurodė M.Kunevičius.
Pagal dažnumą daugiausia klaidinančios informacijos buvo skleista rusų, lietuvių ir anglų kalbomis.
Srautai sumenko
Lietuvai vis švelninant karantino sąlygas, galiausiai jį atšaukus bei susitvarkius su pirmąja koronaviruso banga, nuo birželio mėnesio pastebima, kad mūsų šalies informacinėje erdvėje mažėja ir dezinformacijos srautas COVID-19 tema.
„Pastarąjį mėnesį, tai yra nuo birželio 1 dienos, fiksuojama du kartus mažiau klaidinančios informacijos, nei jos buvo kovo ar balandžio mėnesiais. Lyginant kovo ir balandžio mėnesius su 2018 ir 2019 metais, taip pat kovo–balandžio mėnesiais, dezinformacijos arba klaidinančios informacijos srautas buvo išaugęs netgi keturis kartus. Ir, žinoma, būtent tais mėnesiais, kai Europoje ir Lietuvoje situacija buvo pati sudėtingiausia“, – pabrėžė M.Kunevičius.
Lyginant kovo ir balandžio mėnesius su 2018 ir 2019 metais, taip pat kovo–balandžio mėnesiais, dezinformacijos arba klaidinančios informacijos srautas buvo išaugęs net keturis kartus.
Lietuvos kariuomenės leitenanto teigimu, didžiausi klaidinančios informacijos ir konspiracijos teorijų srautai vis dar išlieka tose pasaulio valstybėse, kur situacija dėl koronaviruso yra sunkiai valdoma.
Ta dezinformacija pasiekia ir mūsų informacinę erdvę.
Tačiau dėl pas mus stabilizuotos situacijos, grįžimo prie įprasto gyvenimo ritmo, šios žinios nepasiekia didelių auditorijų, yra transliuojamos mažo patikimumo tinklalapiuose, grupėse ar tinklaraščiuose.
„Lietuvos informacinėje erdvėje ir visuomenėje koronaviruso temą po truputį keičia kiti žmonėms svarbūs klausimai bei domėjimasis artėjančiais valstybinės reikšmės įvykiais. Tokiais, kaip Seimo rinkimai, ekonominė situacija Lietuvoje, visuomeniniai ir socialiniai klausimai, tarptautiniai įvairūs judėjimai bei situacija kitose valstybėse“, – aiškino M.Kunevičius.
Koronaviruso temą po truputį keičia kiti svarbūs žmonėms klausimai bei domėjimasis artėjančiais valstybinės reikšmės įvykiais.
Išsiskiria socialiniai tinklai
Dezinformacijos taikiniai ir tikslai, M.Kunevičiaus teigimu, išlieka nepakitę.
Tai – noras kiršinti visuomenę, sudaryti Lietuvos, kaip atsilikusios ir vangiai funkcionuojančios valstybės, įspūdį, menkinti šalies potencialą ir pasiekimus, diskredituoti valstybingumą, valdžią bei jos priimamus sprendimus.
Taip pat – narystę NATO, Europos Sąjungoje, mūsų sąjungininkus.
„Jei kalbėtumėme apie medijų naudojimo tendencijas, matoma, kad tiek turinio, tiek informacijos kanalų požiūriu kokybiniai rodikliai nesikeičia. Ir toliau daugiausiai dezinformacijos arba klaidinančios informacijos nustatoma ir randama yra socialiniuose tinkluose. Ypač „Facebook“ ir „Youtube“. Juose dažniausiai, aišku, dominuoja konspiracinės teorijos, kurios yra žinomos ir paplitusios po viso pasaulio valstybes ir naudojamos beveik kiekvienoje valstybėje“, – nurodė M.Kunevičius.
Ir toliau daugiausiai dezinformacijos arba klaidinančios informacijos nustatoma ir randama yra socialiniuose tinkluose.
Karantino laikotarpiu, šiuo metu ir, tikėtina, ateityje socialinėje medijoje itin didelę grėsmę kelia informacinį triukšmą kurianti neteisinga informacija, kurią dažniausiai skleidžia patys žmonės to net nežinodami.
Nors klaidinančios informacijos koronaviruso tema mažėja, anot M.Kunevičiaus, dezinformaciją skleidžiantys kanalai, socialinių tinklų paskyros ar atskiri puslapiai labai greitai prisitaiko prie naujų tendencijų bei temų, vyraujančių visuomenėje.
Lietuvos kariuomenės atstovas sakė, kad, žvelgiant į ateitį, tikėtina, jog klaidinančios informacijos srautai ir informacinis triukšmas įvairiomis aktualiomis temomis tik didės.
„Tad dar kartą primename ir skatiname: kruopščiai atsirinkite savo informacijos kanalus, tikrinkite naujienas bent jau keliuose oficialiuose tinklalapiuose ar naujienų portaluose. Ir, žinoma, nesirinkite socialinės medijos arba vien tik socialinės medijos, kaip pirminio informacijos gavimo šaltinio. Ir, žinoma, nepasiduokite provokacijoms“, – pabrėžė M.Kunevičius.
Kruopščiai atsirinkite savo informacijos kanalus, tikrinkite naujienas bent jau keliuose oficialiuose tinklalapiuose ar naujienų portaluose.