2022 10 30

Panevėžyje perlaidoti beveik 300 senovėje gyvenusių žmonių palaikai

Pačių seniausių Panevėžio kapinių teritorijoje, Venslaviškio gatvėje, penktadienį perlaidoti miestelėnų palaikai, kurie per archeologinius tyrinėjimus buvo atrasti Vasario 16-osios ir šalia Valstybinės teismo medicinos tarnybos Panevėžio filialo.
Panevėžyje perlaidoti beveik 300 senovėje gyvenusių žmonių palaikai
Panevėžyje perlaidoti beveik 300 senovėje gyvenusių žmonių palaikai / Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr.

Perlaidojime dalyvavo Panevėžio bendruomenės „Senamiestietis“ atstovai, o kapavietę pašventino ir apeigas atliko Panevėžio Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios vikaras mgr. Žilvinas Treinys.

Surasta daug palaikų

Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiasis specialistas Benjaminas Pučkis paaiškino, kas atgulė Amžinajam poilsiui laidojimo vietoje.

„Pagal Vilniaus universiteto ekspertų išvadas, perlaidoti 94 griaučiai pilni ir dar 196 žmonių palaikų fragmentai – įvairūs kaulai: ilgieji, smulkieji, kaukolės. Šioje vietoje pirmą kartą perlaidojimas įvyko 2012 metais, nes 2011 metais seniausiose Panevėžio kapinėse vyko perkasimo darbai ir buvo atrasti 285 sveiki skeletai ir daug kaulinės medžiagos. Gavus leidimą perlaidojimui, jie ir buvo įvykdyti po metų. Toje vietoje buvo pastatytas akmuo su užrašu, kad 2012 metais perlaidoti miestelėnų palaikai. Taip atsirado panteonas, kuriame Amžinam poilsiui atgula kadaise Panevėžyje gyvenę žmonės“, – pasakojo B.Pučkis ir sakė, kad praėjus 10 metų šiemet vėl perlaidoti žmonės.

Atradimų dar bus

Pasak Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialisto, vykdant Panevėžio miesto gatvių rekonstrukcijas, palaikų, kasinėjimu metu, dar galima atrasti.

„Kaip sako archeologai, kur kastuvą besi, ten gali ką nors atrasti. Tai gali būti palaikai, senų pastatų liekanos, pamatai, papuošalai. Juolab kad žmonija gyveno Panevėžio krašte nuo seno, o laikmečius įvardijo karais. Todėl archeologinių atradimų bus dar ne vienas“, – apibendrino B.Pučkis.

Tyrinėjimai pradėti pernai

Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas, archeologas Dovilas Petrulis paaiškino, kas perlaidojama šalia Valstybinės teismo medicinos tarnybos Panevėžio filialo Venslaviškio gatvėje, kur perkeliami visi senųjų panevėžiečių kaulai.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Panevėžyje perlaidoti beveik 300 senovėje gyvenusių žmonių palaikai
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Panevėžyje perlaidoti beveik 300 senovėje gyvenusių žmonių palaikai

„Archeologiniai tyrimai pradėti nuo 2021 metų. Dalis palaikų iš Vasario 16-osios gatvės, o didžioji dalis – iš Venslaviškio gatvės, iš senųjų kapinių teritorijos. Ten buvo rasta nemažai palaikų. Tikslų perlaidojamų palaikų skaičių sudėtinga pasakyti. Iš Vasario 16-osios gatvės identifikuoti buvo, berods, 42 mirusiųjų kapai, bet buvo rasta nemažai pavienių kaulų. Venslaviškio gatvėje identifikuoti 53 griautiniai mirusiųjų kapai. Rasta ir 12 vaikų palaikai, 17 vyrų, 17 moterų palaikų ir labai didelis skaičius kaulų, kurie buvo suversti į vieną vietą. Antropologai identifikavo ir mano, kad tai gali būti per 100 išardytų palaikų liekanos“, – skaičiavo perlaidojamus palaikus archeologas.

Miestas pasiglemžė kapus

Pasak archeologo, Vasario 16-osios gatvėje ir Panevėžio rajono savivaldybės teritorijoje archeologinių tyrimų metu nustatyta, kad ten buvo kapinės.

„Šioje miesto dalyje, Vasario 16-osios-A.Smetonos gatvių kampe ir rajono savivaldybės automobilių stovėjimo aikštelės dalyje, buvo kapinės ir jose laidoti panevėžiečiai XVII–XVIII a. pradžioje. Plečiantis Panevėžiui, kapinių vieta atsidūrė po gatve ir automobilių stovėjimo aikštele. Venslaviškio gatvėje buvo didelės kapinės – seniausios Panevėžio kapinės. Laidojimai datuojami nuo XVI a. pradžios ir iki XVII a. antrosios pusės. Dalis kapų ištyrinėti“, – aiškino D.Petrulis ir pasidžiaugė, kad su rastais palaikai elgiamasi pagarbiai – jie perlaidojami.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Panevėžyje perlaidoti beveik 300 senovėje gyvenusių žmonių palaikai
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Panevėžyje perlaidoti beveik 300 senovėje gyvenusių žmonių palaikai

Rado įkapių

Kraštotyros muziejaus archeologas pasakojo, kad atkastuose kapuose archeologai įkapių rado negausiai.

„Vasario 16-osios gatvėje kasinėjimų metu, radome kad mirusiesiems į kapus dažniausiai buvo dedamos monetos. Rasta peilių fragmentų, karolių vėrinį, peilio rankenos apkaustas, medalikėlis. Venslaviškio gatvėje – XVI a. monetos, Aleksandro dinarai, žiedai, diržo sagčių, karstų vinių, peilių, odinį krepšį-piniginę. Radinys puošnus. Visi radiniai papildė Kraštotyros muziejaus archeologijos rinkinį ir yra restauruojami. Atėjus laikui, jie bus eksponuojami“, – aiškino D.Petrulis.

Protėviai perlaidoti pagarbiai

Panevėžio Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios vikaras Ž.Treinys, atlikęs religines apeigas ir maldomis pagerbęs perlaidotus, sako, kad tokiose apeigose dalyvauja pirmą kartą.

„Tokias apeigas atlikau pirmą kartą. Tačiau gerai, kad su surastais palaikais elgiamasi pagarbiai ir jie atgulė Amžinam poilsiui. Sunku pasakyti, kur dar yra kapavietės, kuriose senovėje laidojo žmones. Gerai, kad po atliktų archeologinių kasinėjimų ir, suradus palaikus, jiems surandama tinkama vieta perlaidojimui. Ši vieta tikrai tinka, nes čia kadaise stovėjo pirmoji Panevėžio bažnyčia, o aplinkui buvo kapinės“, – sakė kunigas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis