2019 02 18

Papasakojo, kaip „atsidėkojo“ medikui: šiandien pasielgčiau kitaip

Paklauskite aplinkinių, draugų ar jie yra davę medikui kyšį. Daugelis nuoširdžiai pakratys galvą ir tik „prispausti prie sienos“ prisipažins po vizito kaip nors atsidėkoję. „Čia ne kyšis, o padėka“, – sakys jie, tvirtai įsitikinę, kad tarp šių žodžių yra didelis skirtumas. Visgi įstatymiškai jie labai klysta ir tokios klaidos kaina gali būti labai didelė. Šalyje griežtėjant tvarkai, pagal kurią baudžiamas tiek kyšį davęs, tiek jį ėmęs asmuo, naudinga žinoti, kas iš tiesų yra „kyšis“.
Pacientės vizitas pas gydytoją
Pacientės vizitas pas gydytoją / 123RF.com nuotr.

Nemaloni patirtis, kurios nenori pakartoti

Šio teksto „herojė“ – jauna ir sėkminga mama Vaiva – sako puikiai suprantanti, kad kyšio davimas ir ėmimas yra bloga įsisenėjusi praktika. Ji tikina nė nepagalvotų papirkti policininką ar kitą darbuotoją, kuris savo įtaka galėtų pakreipti tam tikrus veiksnius ar sprendimus. Bet, kai kalba pasisuka apie mediciną, sveikatą ar net gyvybės gelbėjimą čia ji prisipažįsta, kad yra suklupusi.

„Kažkodėl būtent medicinos atstovams už kokybiškai atliktą jų darbą, jų pareigą, norisi atsidėkoti. Ir ta padėka galvoje kažkodėl neskamba, kaip kyšis ar kažko blogo darymas apskritai“, – šį pokytį paaiškina ji. Prie to prisideda ir artimųjų spaudimas, nebylūs raginimai: „taip reikia, negailėk, visi juk duoda, viskas dėl sveikatos“.

Vaiva medikams „atsidėkojo“ lygiai vieną kartą.

„Atsidėkojau pinigais, nes po suteiktų paslaugų jaučiau, kad turiu tai padaryti. Taip sakė ir elgtis ragino tiek mano, tiek vyro tėvai. Puokštė ar saldainiai tada man atrodė kaip miela smulkmena, o pinigai – tai, ką gydytojas galės panaudoti geresniam savo ir savo šeimos gyvenimui. Kartoti nežadu, nes kuo ilgiau apie tai galvoju, tuo labiau suprantu, kad tokios istorijos kaip mano atitolina sąžiningo medikų ir pacientų santykio egzistavimą. Tai buvo pirmas ir paskutinis kartas“, – atvirai dėsto ji.

Sinonimai neišgelbės

Praėjusių metų pabaigoje atlikta Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro VILMORUS apklausa parodė, kad net 11,2 proc. respondentų nežino, kad neoficialus atsidėkojimas gydytojui yra nusikaltimas. Tačiau net ir žinantys, kartais norėdami save pateisinti žmonės manipuliuoja sąvoka – žodį „kyšis“ keičia „padėka“. Tiesa, teisėtvarkos organų tai neperkalbės.

Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė pastebi, kad pacientai dažnai kyšį linkę vadinti dovana arba padėka, tačiau tai situacijos nekeičia, nes teisme bet koks materialus atsilyginimas medikui yra laikomas kyšiu. Nesvarbu net kuriuo metu yra atsilyginama – prieš, per ar po veiksmų atlikimo. Kaip rodo praktika, žmonėms, „atsidėkojusiems“ gydytojui, skiriamos baudos gali būti net keliasdešimt kartų didesnės už kyšio dydį.

Partnerio nuotr./Eglė Tamošiūnienė
Partnerio nuotr./Eglė Tamošiūnienė

„Tikrai galima paieškoti ir rasti būdų, kaip padėkoti medikui nepažeidžiant įstatymų. Gydytojui tikrai bus malonu, jei pacientas ne tik pasakys ačiū, bet ir apie jį ir jo darbą parašys teigiamą atsiliepimą internete, pavyzdžiui, specializuotose portaluose ar socialiniuose tinkluose. Jei norima visgi atsilyginti finansiškai, galima gydymo įstaigai skirti dalį savo gyventojų pajamų mokesčio. Arba pervesti pinigų į specialią gydymo įstaigos paramos sąskaitą – šie pinigai bus panaudoti medikų kvalifikacijai kelti“, – sako E. Tamošiūnienė.


Informacija parengta LR sveikatos apsaugos ministerijai įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis