Mobiliojo ryšio (GSM) antena, išdygusia ant Aukštaičių gatvės 7-ojo pastato, nepatenkinti gyventojai ir „Užupio respublikos“ šerifas ėmėsi aiškintis, kaip antena atsirado ant pastato stogo.
„Nufotografavome anteną ir nusiuntėme atsakingoms tarnyboms, tačiau kol kas jokio grįžtamojo ryšio nesulaukėme. Tokio dydžio statinį, manytume, turėtų būti gautas ir bendruomenės pritarimas“, – „15min“ sakė Užupio šerifas Vytautas Ratkevičius.
Anot jo, antena ne tik gali skleisti kenksmingas bangas, bet ir gadina miesto peizažą, atsiveriantį nuo Subačiaus gatvės apžvalgos aikštelės.
Pramoninį kompleksą, ant kurio pastatyta GSM stotis, valdo nekilnojamojo turto vystotoja, bendrovė „Realtus“.
„Negaliu pasakyti, ar mes nusipirkome pastatą jau su antena ar ne, tačiau tai jau ne mūsų daržas – jei antena stovi, matyt, buvo gauti visi leidimai“, – „15min“ patikino „Realtus“ rinkodaros grupės vadovė Jolanta Lunevičienė.
Pasak jos, vietoj šio gamybinio komplekso turėtų išdygti architektūrinis parkas ir kai kurie pastatai bus griaunami.
„Į šį sąrašą gali patekti ir namas su antena, tačiau viskas dar tik vizijų stadijoje“ , – aiškino J.Lunevičienė.
Mobilusis telefonas kišenėje yra daug pavojingesnis nei GSM stotis, patikino J.Suraučienė.
Griežta tvarka
Verslininkai, pastatę anteną Užupyje, tikina nepažeidę jokių įstatymų bei stengęsi statinį „priderinti“ prie aplinkos. Pasak jų, nuo galimo poveikio sveikatai gyventojus turėtų saugoti griežta antenų statymo tvarka. Statiniui reikalingi higienos leidimai, statybų leidimai ir Ryšių reguliavimo tarnybos suteikiamas dažnis.
„Statant anteną, rengiamas atskiras techninis projektas, apskaičiuojamas ir išmatuojamas spinduliavimas“, – aiškino Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Saugos kontrolės skyriaus vedėja Jurgita Suraučienė.
Grėsmė įmanoma
Mokslininkai nesutaria, kiek elektromagnetinių bangų spinduliuotė pavojinga žmogui. Vilniaus Gedimino technikos universiteto Fizikos katedros vedėjas Artūras Jukna sakė, kad GSM stotys gali stovėti ant gyvenamųjų pastatų, nes jie lieka spinduliuotės šešėlyje, tačiau, jei tokia anteną gyventojai mato per savo langą, derėtų susirūpinti.
„Lietuvoje yra 3 mobiliojo ryšio operatoriai ir kiekvienas stengiasi pastatyti anteną kuo aukščiau. Taip ant kai kurių pastatų atsiranda 3 antenos, kurių galia ir spinduliuotė sumuojasi“, – aiškino A.Jukna.
Specialistas tikina, kad trumpalaikė ir negalinga spinduliuotė nėra pavojinga, tačiau nuolatinis buvimas galingoje spinduliuotėje gali būti viena iš papildomų prielaidų vėžinėms ląstelėms susidaryti.
Griežta kontrolė
Mobiliojo ryšio bazinės stoties, kaip ir kiekvieno įrenginio skleidžiamų elektromagnetinių bangų energijos srauto tankis negali viršyti nustatytos higienos normos. Ji Lietuvoje yra 10 mikrovatų 1 kv.cm ir yra griežtesnė nei JAV ir daugelyje ES šalių.