Anot NPPSS atstovų, atsiranda realus pavojus, kad likus metams iki naujo Seimo rinkimų, visos vykstančios teisėsaugos reformos sustos, nes naujai politinei daugumai tiesiog trūks valios ir ryžto tęsti būtinus pokyčius.
Vladimiras Banelis, NPPSS pirmininkas, sako, jog keisti Vidaus reikalų ministerijos vadovybę, likus metams iki naujų rinkimų, būtų trumparegiška.
„Taip, dabartinis vidaus reikalų ministras ir jo komanda neišvengė klaidų. Tačiau teigiami pokyčiai teisėtvarkos ir teisėsaugos srityse yra matomi plika akimi: didėja sistemos finansavimas, daugiau dėmesio skiriama pareigūnų aprūpinimui, kasmet tam tikru dydžiu auga pareigūnų darbo užmokestis, plėtojamas socialinis dialogas, pasirašomos kolektyvinės sutartys. Žinoma, tai tik pokyčių pradžia, o pakeistai komandai prireiktų laiko įsigilinti į esamą situaciją, opiausias problemas. Tikėtina, kad rimtų darbų iki kitais metais vyksiančių rinkimų nuveikta nebūtų, vadinasi, turėtume prarastus metus," – sako NPPSS vadovas Vladimiras Banelis.
Teisė deleguoti vidaus reikalų ministrą atiteko Lietuvos lenkų rinkimų akcijai – Krikščioniškų šeimų sąjungai.
„Šios partijos nariai mums nemažai padėjo 2015 metais priimant teisėtvarkos reformai būtiną Vidaus tarnybos statutą. Todėl pareigūnų bendruomenė viliasi, kad partijos vadovybei ir šį kartą užteks išminties neišbalansuoti sistemoje vykstančių pokyčių. Visgi teisėsaugos sričiai, atsižvelgiant ir apskritai į Lietuvos žmonių saugumą bendrąja prasme, prašome ir naujojo valstybės vadovo dėmesio. Juolab, kad rinkimų kampanijos metu ir jau po pergalės rinkimuose Gintanas Nausėda daug kalbėjo apie politikos tęstinumo būtinybę. Teisėtvarka ir jos pokyčiai yra sritis, kurioje tas tęstinumas yra būtinas," – įsitikinęs V.Banelis.
Kalbėdamas apie darbus, kuriuos valdantieji galėtų nuveikti iki kitų Seimo rinkimų, NPPSS pirmininkas išskiria dvi svarbiausias sritis.
„Visų pirma, tai statutinio pareigūno profesijos prestižo didinimas. Oraus darbo užmokesčio, tarnybai vykdyti būtino aprūpinimo užtikrinimas. Čia kalbu apie „Programos 1000" įgyvendinimą. Tam, kad jau kitais metais mažiausias pareigūno mėnesinis darbo užmokestis siektų 1000 eurų, Vyriausybė 2020 m. biudžete programos įgyvendinimui privalo rasti 70 mln. eurų. Man sunku įsivaizduoti, kad tai būtų padaryta pasikeitus ministerijos vadovybei. Sudarant naująją koaliciją jau buvo girdimos kalbos, kad ministerijos dėmesys nuo viešojo saugumo užtikrinimo problemų turėtų būti labiau nukreiptas link regionų politikos. Noriu priminti, kad valdančiųjų įsipareigojimas įgyvendinti pokyčius teisėsaugoje yra įtvirtintas Vyriausybės programoje ir buvo ne kartą paminėtas Premjero viešai. Antroji sritis – socialinės pareigūnų garantijos ir pensijos. Lietuva pagal šiuos rodiklius vis dar velkasi Europos Sąjungos uodegoje, todėl su konkrečiais darbais ir sprendimais privalome judėti į priekį netrukčiodami," – aiškina pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas.
Profesinės sąjungos taip pat pageidauja, kad ministro kandidatūra, jei jis bus keičiamas, būtų vienaip ar kitaip derinama ir su socialiniais partneriais.
„Esame aktyvūs socialiniai partneriai, dalyvaujame pokyčių procesuose, siūlome konkrečius sprendimus. Tampriai dirbame su ministerijos vadovybe, todėl norėtume, kad kandidatūros būtų derinamos ir su mumis. Juolab, kad tokia tradicija ankščiau buvo," – sako V.Banelis.
Apibendrindamas NPPSS pirmininkas teigia, jog esant įtemptai politinei situacijai, į naująjį Prezidentą žiūrima kaip į tam tikrą stabilumo garantą. Būtent todėl ir buvo nuspręsta pasiūlyti jam pagalbos ranką, stengiantis pristatyti eilinių pareigūnų požiūri į teisėtvarkos sistemos nūdieną.