Plenariniame posėdyje bus balsuojama dėl Vienišo asmens išmokos įstatymo priėmimo.
„Tai, matyt, vienas esminių šios kadencijos siūlymų, nukreiptas į skurdo mažinimą jautriausiose grupėse“, – balsavimo išvakarėse BNS sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Siūloma nustatyti, kad 2021 metais vienišo asmens išmoka būtų socialinio draudimo našlių pensijos bazinio dydžio, tai yra 28,63 euro, o nuo 2022 metų išmokos dydis siektų 32 eurus.
Seimo komiteto pirmininkas atkreipė dėmesį, kad šiemet vienišo asmens išmoką gaus dar ne visi vieni gyvenantys pensinio amžiaus sulaukę žmonės.
„Šių metu valstybės biudžeto galimybės yra ribotos ir negalime pilna aprėptimi įgyvendinti įstatymo, todėl pasirinkta pradėti nuo mažiausias pajamas gaunančių šių vienišų pensinio amžiaus asmenų grupės“, – teigė M.Lingė.
„Kitais metais jau turėsime pilną komplektą, kad visi vieniši asmenys, kurie turi įgiję teisę į senatvės pensiją, galės gauti ir vienišo asmens išmoką, kuri prilyginta našlio pensijos dydžiui“, – pridūrė jis.
Vienišo asmens išmoka nepakeis šiuo metu mokamos našlio pensijos, pastaroji liks. Pagal projektą, asmenys, kurie gauna našlio pensiją, neturės teisės pretenduoti į vienišo asmens išmoką.
„Ilgalaikėje perspektyvoje galbūt jos turėtų prasmę tapti vieno pavadinimo išmoka“, – sakė M.Lingė.
Pagal projektą, nuo liepos 1 dienos vienišo asmens išmoką gautų neįgalūs ir senatvės pensijos amžiaus sulaukę šalpos pensijų ir mažų pensijų priemokų gavėjai.
Nuo kitų metų sausio 1 dienos šią išmoką galėtų gauti visi vieniši, neįgalieji ir senatvės pensijos amžiaus sukakę asmenys.
Pirminiais duomenimis, kitąmet našlių pensijų ir vienišo žmogaus išmokų gavėjų būtų apie 400 tūkstančių.