Valdančiajai koalicijai priklausančių „socialdarbiečių“ parengta Seimo rinkimų įstatymo pataisa internetinį balsavimą numato kaip papildomą balsavimo būdą greta įprastinių – balsavimo apylinkėje, namuose ar specialiuoju paštu.
Anot jų, pasirūpinti alternatyviu balsavimo būdu verčia COVID-19 pandemijos keliama grėsmė.
Pagal projektą, balsuoti internetu būtų galima tris dienas – nuo rinkimų savaitės antradienio 9 val. iki ketvirtadienio 22 valandos.
Rinkėjas balsuotų Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto tinklapyje, jis naudotųsi VRK parengta programine įranga ir elektroniniu biuleteniu, o visi balsavimo, biuletenio šifravimo veiksmai privalėtų būti atliekami rinkėjo balsavimo įrenginyje.
Taip pat numatyta, kad rinkimų dieną asmuo gali persigalvoti ir ateiti balsuoti į rinkimų apylinkę. Be to, internetu taip pat būtų galima balsuoti ne kartą – galiotų naujausia pareikšta valia.
Praėjusią savaitę per spaudos konferenciją pristatydami savo iniciatyvą „socialdarbiečiai“ tvirtino, kad dėl koronaviruso kyla grėsmė, jog Seimo rinkimai rudenį gali neįvykti, nes balsuoti gali neateiti privalomi 25 proc. rinkėjų.
„Socialdarbiečių“ koalicijos partnerių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra sakęs, kad internetinis balsavimas per šiuos rinkimus neįmanomas.
Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.
Pernai rugsėjį Vyriausybė priėmė sprendimą atsisakyti idėjos Lietuvoje įvesti balsavimą internetu per įvairius rinkimus. Toks sprendimas priimtas argumentuojant išaugusiomis kibernetinio saugumo grėsmėmis ir atvejais, kai Rusija kišosi į rinkimus kitose šalyse.
Ministrų kabinetas 2018 metų pradžioje buvo pateikęs Seimui įstatymo projektą, kuris leistų kurti balsavimo internetu sistemą. Jis liko nepriimtas.
Seime ir anksčiau keliskart teikti projektai dėl balsavimo internetu įteisinimo, bet jie nebuvo priimami.
Internetinio balsavimo šalininkai sako, kad jis leistų padidinti rinkėjų aktyvumą, priešininkai teigia, kad neįmanoma užtikrinti balsavimo slaptumo, saugumo.