„Informacija, kurią galėtų gauti VRK narys, kai kurių sprendimų priėmimui galėtų būti svarbi, ypač turint omeny tuos įspėjimus, apie galinčią kilti grėsmę“, – ketvirtadienį vykstančio Seimo posėdžio metu pristatydama siūlymą kalbėjo A.Širinskienė.
VRK įstatymo pataisas ji ir Užsienio reikalų komiteto vadovas „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis pateikė išdėstydami siekį užkirsti kelią galimam Rusijos kišimuisi į prezidento rinkimus.
Siūlomu įstatymo projektu numatoma, kad VRK nariai ir pirmininkas per 15 dienų nuo paskyrimo privalėtų kreiptis dėl leidimo dirbti su įslaptinta informacija. Taip pat – kad VRK nariui nesikreipus tokio leidimo arba jo negavus, jis būtų šalinamas iš komisijos.
A.Širinskienei pristatant teisės akto projektą, savo poziciją apie iniciatyvą Seimo posėdžio metu pristatė ir socialdemokratas Algirdas Sysas. Anot jo, VRK turi prižiūrėti rinkimus, o A.Širinskienės siūlymas įgalinti juos susipažinti su slapta informacija, jo nuomone, yra būdas susidoroti su politiniais oponentais.
„Paaiškinkit man, kas gali būti slaptai rinkimuose, kur jie turi suskaičiuoti balsus, ištirti, jei tai yra skundai, kad buvo papirkinėjama [...]“, – kalbėjo A.Sysas.
„Ritamės į blogą pusę. Slaptumas visada iškyla, jeigu tam yra poreikis. Dabar STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba – 15min) parašė, kad galimai kišis. Na, tai visi rašo – į visus rinkimus rusai kišasi. Pas juos hakerių komanda didelė, matyt, ir stipriai apmokama gerai [...]“, – vėliau pridūrė politikas.
Jo frakcijos kolega Julius Sabatauskas pažymėjo, kad kylančios grėsmės daryti įtaką rinkimų rezultatams yra „ne VRK, o specialiųjų tarnybų reikalas“.
S.Gentvilas siūlomą prievolę VRK nariams kreiptis dėl leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „slaptai“, pavadino pertekline.
A.Širinskienė, atsakydama Seimo nariams, pažymėjo, kad VRK nariai jau šiuo metu dirba ne tik su viešai prieinama informacija, ir kaip pavyzdį įvardijo „MG Baltic“ politinės korupcijos ikiteisminio tyrimo medžiagą.
Seimas prie šio klausimo sugrįš spalio 16-ąją. Vyriausybės išvados dėl jo prašoma nebus.
Pavasarį Valstybės saugumo departamentas ir karinės žvalgybos, skelbdamos tradicinį grėsmių vertinimą, nurodė, kad Rusijos žvalgybos tarnybas pastaruoju metu ypač domino 2019 metų Lietuvos prezidento rinkimai.