Atitinkamoms socialdemokrato Lino Jonausko Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pataisoms pritarta po pateikimo, už jas balsavo 55 parlamentarai, prieš buvo trys, susilaikė 22. Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.
„Prieššventiniu laikotarpiu visi, matyt, esame patyrę tokių atvejų, kai paaugliai, jaunimas prisiperka petardų, sprogdina, mėto po kojomis, mėto gyvūnams ir taip toliau. Dėl fejerverkų žalos daug diskutuoti, matyt, nereikia, nes ji yra akivaizdi“, – pristatydamas savo projektą Seime sakė L.Jonauskas.
Anot jo, šaudant fejerverkus ore dešimtimis kartų padidėja kietųjų dalelių koncentracija, išmetama kitų cheminių medžiagų.
„(...) kietųjų dalelių koncentracija viršija normas dešimtimis kartų po fejerverkų šaudymo, žala daroma ne tik aplinkai, bet gyvūnams ir žmonėms. Dėl šios priežasties, kaip ir nemažai Europos Sąjungos miestų ir valstybių, siūlome pradėti diskusijas ir pasisakyti dėl griežtesnio fejerverkų naudojimo Lietuvos teritorijoje“, – teigė jis.
Pagal projektą, nuo liepos 1-osios siūloma išvis uždrausti naudoti F4 kategorijos fejerverkus, o F2 kategorijos fejerverkus leisti įsigyti ir naudoti tik pilnamečiams asmenims.
F2 kategorijos fejerverkams priklauso mažą pavojų, mažai triukšmo keliančios pirotechnikos priemonės. Jos skirtos naudoti aptvertose teritorijose lauke.
F4 kategorijai priskiriami fejerverkai, keliantys didelį pavojų ir skirti naudoti tik pirotechnikams.
Anot L.Jonausko, daugelis Europos miestų atsisako švenčių metu naudoti vienų taršiausių – F4 kategorijos civilinių pirotechnikos priemonių.
Seimo narys Mindaugas Puidokas siūlė apsvarstyti galimybę drausti ne galingiausius, o mažiau galingus fejerverkus, nes „būtent jų masinis naudojimas yra ženkliai pavojingesnis tiek aplinkosauginiu požiūriu, tiek nelaimingų atsitikimų atveju“.
„Juk F4 kategorijos pirotechniką naudoja faktiškai tik licencijuotos įmonės, kurios bent jau užtikrina žmonių saugumą, kai būna tos didžiulės miesto šventės ir panašūs renginiai, ten žmonės profesionalai tą naudoja“, – sakė jis.
L. Jonauskas savo ruožtu teigė, kad uždrausti F3 kategorijos pirotechnikos gaminius netikslinga, nes jų įsigyti ir naudoti gali tik pilnamečiai asmenys.
„Labai tikimės ir apeliuojame į jų sąmoningumą. Bet kokiu atveju žmonės vis mažiau perka ir patys, nereikia, matyt, visko ir kiekvieną dieną pasakyti, apriboti, uždrausti. Žmonės supranta, kad tų fejerverkų naudojimas yra pinigų išleidimas tiesiogine to žodžio prasme į orą, be naudos. Tuos pinigus žmonės randa kur prasmingiau panaudoti. Mes dabar kalbame apie pavojingiausius ir taršiausius fejerverkus, tai diskusija yra apie F4 kategoriją“, – aiškino parlamentaras.
Liberalė Edita Rudelienė projektą vadino diskriminaciniu, nes juo siekiama uždrausti tik vienos kategorijos fejerverkus.
Jos partijos kolega Viktoras Pranckietis tvirtino, kad uždrausti – lengviausia, ir siūlė palikti tokius sprendimus priimti savivaldybėms.
„Taip, būna šaudymų į tuščią arba iš tuščio, arba ne iš tuščio, bet į tuščią. Kai 2009 metais Vilniuje ilgai tęsėsi fejerverkai tūkstantmečio proga, į rūko debesis, kurių visiškai nesimatė, tada buvo išleisti gal 3 mln. litų. Bet siūlyčiau tokius dalykus ir tokius sprendimus palikti priimti savivaldybių diskrecijai. Tai turėtų būti kiekvienos savivaldybės sprendimas, kur, kada ir kiek galima šaudyti“, – sakė jis.
„Ir paskutinis toks argumentas galėtų būti – o ką darysime su ta senovine patranka, su kuria skelbiame šventes? Ją dabar užkišime visam laikui?“ – pridūrė jis.
BNS užsakymu bendrovės „Vilmorus“ pernai spalį atlikta apklausa parodė, jog fejerverkų naudojimui renginiuose nepritaria ar greičiau nepritaria 54 proc. gyventojų, tai yra daugiau nei pusė šalies gyventojų, 35 proc. tokį šventimo būdą palaiko arba greičiau palaiko.