2016 10 10

Partijų lyderiai vienmandatėse apygardose: vieni liko lyderiais, o kitus rinkėjai nuleido ant žemės

Negalutiniai rinkimų rezultatai rodo, kad geriausiai vienmandatėse rinkimų apygardose sekėsi Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjungos ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovams. Kitų partijų lyderiai net ir užimdami ministrų postus nesugebėjo pelnyti rinkėjų simpatijų ten, kur anksčiau laimėdavo rinkimus po rinkimų.
Saulius Skvernelis, Gabrielius Landsbergis, Algirdas Butkevičius, Eugenijus Gentvilas
Saulius Skvernelis, Gabrielius Landsbergis, Algirdas Butkevičius, Eugenijus Gentvilas / 15min nuotr.

R.Karbauskis ir S.Skvernelis pirmauja, bet dar nelaimėjo

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų sąrašo lyderiai Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis antrajame rinkimų ture vienmandatėse rinkimų apygardose susirungs su konservatoriais. Karoliniškių apygardoje S.Skvernelis po pirmojo turo beveik 10 proc. balsų lenkia konservatorių Kęstutį Masiulį. S.Skvernelis iki rinkimų puikavosi reitingų viršūnėse, tačiau aukštų postų neužimantis K.Masiulis jam metė rimtą iššūkį.

R.Karbauskio atotrūkis dar didesnis. Jis Šilainių apygardoje Kaune konservatorių Seimo narį Rimantą Joną Dagį lenkia pirmaudamas beveik 20 proc. rinkėjų balsų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Trečiajai valstiečių-žaliųjų kandidatų sąraše Rimai Baškienei vienmandatėje Kuršėnų-Dainų apygardoje iki iškovoto mandato jau pirmajame ture pritrūko vos 2,5 proc. balsų. Antrajame ture ji susirungs su socialdemokratu Gintautu Sitniku, kuris į antrą turą pateko surinkęs vos 11,97 proc. balsų.

Neblogai sekėsi ir valstiečių-žaliųjų kandidatui į sveikatos apsaugos ministrus, besivaržiusiam Panemunės vienmandatėje apygardoje Aurelijui Verygai. Nors čia pirmauja konservatorius Tadas Langaitis, A.Veryga pateko į antrąjį rinkimų turą aplenkdamas socialdemokratą, užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių.

Gerai vienmandatėje Vakarinėje apygardoje Panevėžyje sekėsi ir nepartiniui Seimo nariui Povilui Urbšiui, kuris daugiamandatėje apygardoje buvo įtrauktas į valstiečių-žaliųjų sąrašą. Iki pergalės pirmajame rinkimų ture jam pritrūko tik vos 2 proc. rinkėjų balsų. Antrajame ture jis varžysis su konservatoriumi Arvydu Anušausku.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys

Marių rinkimų apygardoje Klaipėdoje, kur seniau be problemų laimėdavo kyšininkavimu įtariamas buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis, šiuose rinkimuose pirmauja valstietis-žaliasis Dainius Kepenis. Antrajame ture jis varžysis su nesmarkiai atsiliekančiu liberalu Edmundu Kvederiu.

Kone labiausiai iš pirmojo valstiečių-žaliųjų kandidatų dešimtuko vienmandatėje nepasisekė partijos kandidatui į finansų ministrus, buvusiam premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjui Stasiui Jakeliūnui. Jis nepateko į antrą rinkimų turą, Senamiesčio apygardoje Vilniuje likdamas ketvirtas ir nusileisdamas ne tik pirmaujančiam konservatoriui Mykolui Majauskui ir antram likusiam Lietuvos laisvės sąjungos pirmininkui Artūrui Zuokui, bet ir daugiamandatėje nieko nepasiekusiam „Lietuvos sąrašo“ vadovui Dariui Kuoliui.

Kur kas geriau pasisekė valstiečiui Viktorui Pranckiečiui, kuris pirmauja Raudondvario vienmandatėje apygardoje. Antrajame ture jis susidurs su socialdemokrate Raminta Popoviene.

Vos per plauką nuo antrojo rinkimų turo liko su valstiečiais rinkimuose dalyvavęs Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas. Jis Plungės apygardoje nusileido konservatoriui Jurgiui Razmai ir liberalui Jonui Varkaliui. Iki antrojo turo A.Stančikui trūko vos šimto balsų.

G.Landsbergiui sekėsi blogiau nei I.Šimonytei

Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus po pirmojo rinkimų turo turėjo pradžiuginti ne tik rezultatai daugiamandatėje apygardoje, bet ir buvusios finansų ministrės, nepartinės Ingridos Šimonytės sėkmė. Ji vienintelė iš konservatorių rinkimus vienmandatėje Antakalnio apygardoje laimėjo po pirmojo turo, palikdama sunkiai sergantį socialdemokratą, sveikatos apsaugos ministrą Jurą Poželą toli už nugaros. Tiesa, J.Požela perrinktas į Seimą pagal daugiamandatės apygardos rezultatus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų rinkimų štabas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų rinkimų štabas

Tuo tarpu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis,skirtingai nei buvusi finansų ministrė ir rinkėjų iš 4 vietos į 2 pakelta nepartinė Ingrida Šimonytė, per antrąjį rinkimų turą turės ne tik galvoti apie derybas dėl koalicijos, bet ir skaičiuoti savo rezultatus Kauno Centro-Žaliakalnio vienmandatėje apygardoje. Tiesa, kol kas G.Landsbergis pirmauja – yra surinkęs daugiau nei 38 proc. rinkėjų balsų, o antroji likusi valstietė-žalioji Audronė Jankuvienė gavo beveik 14 proc. Trečias čia liko buvęs švietimo ir mokslo ministras socialdemokratas Dainius Pavalkis, o ketvirtas – buvęs kultūros ministras liberalas Arūnas Gelūnas.

A.Kubilius vienmandatėje rinkimų apygardoje kaip reikiant gavo į kaulus. Tiesa, tai buvo galima nuspėti, nes jis kandidatavo lenkiškoje Šalčininkų-Vilniaus apygardoje, ankstesnę savo „tėvoniją“ Antakalnį perleidęs I.Šimonytei. Šalčininkuose A.Kubilius surinko vos daugiau nei 5 proc balsų. Čia Seimo nariu jau išrinktas 64 proc. rinkėjų palaikymo sulaukęs Lenkų rinkimų akcijos atstovas Leonardas Talmontas.

Antrajame ture dar rungsis ir konservatorė Agnė Bilotaitė. Po pirmojo turo Baltijos rinkimų apygardoje ji lenkia valstietį Algimantą Kirkutį beveik 8 proc. balsų.

Kur kas sunkiau antrajame ture gali būti buvusiai krašto apsaugos ministrei Rasai Juknevičienei. Kol kas ji, atidavusi savo ankstesnę vienmandatę apygardą Kaune G.Landsbergiui, Aukštaitijos apygardoje keliais procentais atsilieka nuo valstietės Guodos Burokienės.

Panevėžyje į antrą turą sėkmingiau prasmukti pavyko buvusiai europarlamentarei Radvilei Morkūnaitei-Mikulienei. Po pirmojo turo Nevėžio apygardoje ji lenkia savarankiškai išsikėlusį vietos žurnalistą Bronislovą Matelį 4 proc. balsų.

Gana ramiai prieš antrąjį turą gali jaustis buvęs ambasadorius Žygimantas Pavilionis, kandidatavęs iš Irenos Degutienės paveldėtoje Naujamiesčio apygardoje. Jis antroje vietoje likusį liberalą Virgilijų Alekną lenkia daugiau nei dvigubai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

Antrajame ture dar pakovos ir konservatorius Paulius Saudargas. Justiniškių rinkimų apygardoje jis kol kas pirmauja prieš Lenkų rinkimų akcijos atstovą Danutą Narbut, pralenkusią trečiuoju likusį prodiuserį Kristupą Krivicką vos keliasdešimt balsų. Socialdemokratų sąraše antruoju išreitinguotas Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas žiūrėdamas į rezultatus Justiniškių vienmandatėje apygardoje, gali tik graužtis nagus. Čia jis liko tik penktas.

Dešimtoje konservatorių sąrašo vietoje atsidūrusiam Mantu Adomėnui gerai sekėsi ir vienmandatėje Kaišiadorių-Elektrėnų apygardoje, kur tradiciškai visus laurus nuskindavo socialdemokratas Bronius Bradauskas. Tačiau šiemet jis savo kandidatūros nekėlė, o jo pamaina Marius Muižinikas liko tik trečias, į priekį praleisdamas M.Adomėną ir valstietę-žaliąją Laimutę Matkevičienę.

Socialdemokratai pralošė net tėvonijose

Labiausiai liūdėti pamatę vienmandačių rezultatus pirmadienio naktį turėjo socialdemokratai. Net partijos pirmininkui, premjerui Algirdui Butkevičiui šiemet nebepavyko pirmame ture laimėti rinkimų Vilkaviškyje, nepaisant to, kad premjeras į savo vienmandatę apygardą paskutinį mėnesį važinėdavo agituoti net darbo metu. 36 proc. rinkėjų basų surinkęs A.Butkevičius antrajame rinkimų ture susirungs su valstiečiu-žaliuoju Kęstučiu Smirnovu, gavusiu 27 proc. rinkėjų balsų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

Nepasisekė vienmandatėje apygardoje ir socialdemokratų nauja viltimi vadintai finansų ministrei Rasai Budbergytei. Ji Verkių rinkimų apygardoje surinko vos 14 proc. balsų ir pralošė į antrą turą išėjusiems konservatoriui Dainiui Kreiviui ir liberalui Gintarui Steponavičiui.

Nepasisekė vienmandatėje apygardoje ir partijos rinkimų štabo vadovui Algirdui Sysui. Jis Šeškinės apygardoje liko tik penktas, užleidęs pozicijas net Lenkų rinkimų akcijos atstovui Zbignievui Maciejevskiui ir Lietuvos laisvės sąjungos atstovei Agnei Zuokienei. Dėl mandato šioje apygardoje dar susirungs į antrą turą išėję konservatorius Audronius Ažubalis ir valstietis -žaliasis Virginijus Sinkevičius. A.Sysas gali guostis nebent tuo, kad pralenkė liberalą Andrių Mazuronį ir „darbietį“ Vytautą Gapšį.

Skandalų verpete paskutinius du mėnesius sukęsis krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pirmadienį gali lengviau atsipūsti. Vos 43 balsais aplenkęs konservatorių Valdą Aleknavičių ministras praslydo į antrąjį rinkimų turą Sūduvos rinkimų apygardoje. Tiesa, valstietis-žaliasis Kęstutis Mažeika pirmajame ture J.Oleką aplenkė dvigubai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Juozas Olekas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Juozas Olekas

Socialdemokratas Julius Sabatauskas taip pat dar turės progą įrodyti, kad Alytaus vienmandatėje apygardoje rinkėjai jį vis dar palaiko stipriau. Tiesa, po pirmojo turo J.Sabatausko pozicijos kur kas silpnesnės nei pirmoje pozicijoje atsidūrusio valstiečio-žaliojo Roberto Šarknicko.

Algimantui Salamakinui šie rinkimai ne tokie sėkmingi. Nuolat laimėdavęs rinkimus Radviliškio apygardoje šįkart socialdemokratas liko trečias ir antrame ture paliko varžytis valstietį-žaliąjį Aurimą Gaidžiūną ir konservatorių Seimo narį Vytautą Juozapaitį.

Liberalams lengva nebuvo

Liberalų sąjūdžio kandidatų sąrašo lyderis Eugenijus Gentvilas greičiausiai suklydo keldamas kandidatūrą „tvarkiečio“ Petro Gražulio tėvonijoje Gargžduose. Liberalų lyderis antrame ture vienmandatėje nebesirungs, nes liko trečias. Dėl mandato šioje vienmandatėje tradiciškai kausis P.Gražulis ir antrą vietą užėmęs valstietis-žaliasis Bronius Markauskas.

Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas
Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas

Kur kas labiau viemandatėje Danės rinkimų apygardoje pasisekė E.Gentvilo sūnui Simonui. Kol kas jis nepralenkė 2012-aisiais Seimo nariu šioje apygardoje išrinkto Naglio Puteikio, tačiau dar galės mėginti įrodyti savo pranašumą antrajame rinkimų ture.

Nesėkmingai rinkimai vienmandatėje rinkimų apygardoje susidėliojo ir liberalei šachmatininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen. Jai nepavyko mesti iššūkio ilgamečiam Aušros vienmandatės rinkėjų pasirinkimui – socialdemokratui Edvardui Žakariui. Tiesa, šio politiko pasiekimai taip pat gerokai sumenko. Į antrąjį turą valstietis-žaliasis Stasys Tumėnas išėjo turėdamas 10 proc. balsų pranašumą.

Vienas iš stipriausių pozicijų vienmandatėje apygardoje po pirmojo turo iškovojo Vitalijus Gailius. Žiemgalos rinkimų apygardoje jis pelnė beveik 40 proc. rinkėjų palankumą ir antrajame ture varžysis su smarkiai atsiliekančiu valstiečiu-žaliuoju Arūnu Gumuliausku.

Dar viena liberalų viltimi gali vadintis Vilniaus miesto savivaldybės tarnybos narė Aušrinė Armonaitė, kandidatavusi Lazdynų vienmandatėje apygardoje. Antrame ture ji varžysis su konservatoriumi Algiu Strelčiūnu, laimėjusiu Seimo rinkimus šioje vienmandatėje ir prieš ketverius metus.

Dainavos apygardoje Kaune liberalai šampano šauti taip pat neturėjo priežasčių. Seimo nariui Kęstučiui Glaveckui nevyko pralenkti nei valstiečio -žaliojo Lauro Stacevičiaus, nei naujo konservatorių kandidato šioje apygardoje Juozo Pundziaus, kurie susigrums antrajame rinkimų rate.

Lenkų rinkimų akcija antro turo lauks ramiausiai

Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjunga po šių Seimo rinkimų greičiausiai galės vadintis lengviausiai prognozuojama politine jėga. Dar pirmame ture mandatus vienmandatėse apygardose jau iškovojo L.Talmontas ir Česlavas Olševskis.

Lenkų rinkimų akcijos kandidatų sąrašo lyderei Ritai Tamašunienei Nemenčinės apygardoje nepavyko laimėti pirmajame ture. Ji pelnė 44 proc. rinkėjų balsų ir antrame ture susidurs su konservatoriumi Vaidu Šalaševičiumi.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė

Seimo narė Vanda Kravčionok Naujojoje Vilnioje pralaimėjo konservatorei Monikai Navickienei, o daugiausia balsų pirmame ture šioje rinkimų apygardoje surinko pats kandidatūrą išsikėlęs Algirdas Paleckis.

Dabartiniam Seimo nariui Zbignievui Jedinskiui Nalšios rinkimų apygardos rinkėjai irgi nebuvo palankūs ir paliko jį ketvirtoje vietoje. Dėl mandato čia rungsis Lietuvos laisvės sąjungos atstovas Vytautas Vaitkevičius ir valstietis-žaliasis Gintautas Kindurys. Trečias liko ir Trakų-Vievio vienmandatėje apygardoje kandidatavęs Jaroslavas Narkevičius, prieš ketverius metus mandatą iškovojęs būtent šioje apygardoje.

K.Komskis pralošė namuose

Partija „Tvarka ir teisingumas“ po pirmojo rinkimų turo gali džiaugtis ne tik vargais negalais surinktais 5 proc. rinkėjų balsų daugiamandatėje apygardoje, kai net didesnei Darbo partijai to padaryt nepavyko.

Be to, „tvarkiečiai“ dar gali tikėtis pergalės iš tradiciškai vienmandatėje Gargždų apygardoje pirmaujančio P.Gražulio ir Pietų Žemaitijos vienmandatėje lyderiaujančio Remigijaus Žemaitaičio.

Tačiau būta ir staigmenų. Štai nuolat Šilutės rinkėjų širdis pelnydavęs Kęstas Komskis šiemet, perbraižius vienmandačių apygardų ribas, liko trečias ir antrame ture paliko rungtyniauti konservatorę Sandrą Tamašauskienę ir valstietį-žaliąjį Alfredą Stasį Nausėdą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Komskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Komskis

Tiesa, Seime K.Komskis greičiausiai liks dirbti, nes daugiamandatėje apygardoje jis sąraše ketvirtas.

Kauniečiui radijo stočių magnatui Kęstučiui Pūkui daugiamandatėje apygardoje taip pat sekėsi kur kas geriau nei vienmandatėje. Nors sąraše jis pakilo iš dešimtos į trečią poziciją, vienmandatėje rinkėjų simpatijų nesulaukė.

Daugiamandatėje apygardoje apylygiai pasirodžiusios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) partija bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) pagrindinėmis varžovėmis išliks ir vienmandatėse apygardose: į antrąjį turą jų kandidatų pateko beveik po lygiai.

Daugiausia šansų sustiprėti laimėtojams

Daugiausiai antrajame rinkimų ture yra TS–LKD kandidatų – 42. Nedaug nuo jų atsilieka ir LVŽS – į antrąjį turą iškopė 40 jų atstovų.

Trečioje vietoje – Socialdemokratų partija, antrajame ture turėsianti 21 kandidatą, ketvirti – Liberalų sąjūdis su 12 kandidatų.

Penkių procentų barjero neįveikusi Darbo partija taip pat turi šansą antrajame ture: į jį išėjo penki šios partijos kandidatai. Tiek pat varžysis ir save išsikėlusių kandidatų.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ antrajame ture turės 4 kandidatus, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga bei Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) – po du. „Lietuvos sąrašas“, Lietuvos žaliųjų partija bei Antikorupcinė N.Puteikio ir K.Krivicko koalicija (Lietuvos centro partija, Lietuvos pensininkų partija) – po vieną.

Daugiamandatėje apygardoje, negalutiniais duomenimis, daugiausiai mandatų surinko LVŽS, kuri pretenduoja į 20 mandatų, antroji – TS–LKD, kuriai atitenka 19 mandatų, treti – socialdemokratai su 13 mandatų, ketvirti – Liberalų sąjūdis, pelnę 8 mandatus. Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir partija „Tvarka ir teisingumas“ pelnė po 5 mandatus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis