„Diskusijas aš tikrai inicijuosiu. Esu pasakęs, kad mes turime inicijuoti diskusijas šiais ir panašiais klausimais, ir jeigu viena mūsų visuomenės dalis nori apie tai kalbėtis, aš kaip ministras privalau inicijuoti diskusijas“, – tąsyk interviu BNS sakė E.Jankevičius.
„Po tų diskusijų mes matysime tą poreikį, aptarsime Vyriausybėje visus „už“ ir „prieš“ ir po to priimsime sprendimą“, – pridūrė jis.
Teisingumo ministro patarėja Rita Grumadaitė, paklausta apie inicijuotas diskusijas, pažymėjo, kad ministerija yra organizavusi diskusiją apie translyčių asmenų teises.
„Teisingumo ministerija yra organizavusi apskrito stalo diskusiją „Translyčių asmenų teisių užtikrinimas: teisingos pusiausvyros paieškos“, jos atstovai dalyvavo Nacionaliniame žmogaus teisių forume, kuriame buvo aptariami ir LGBT teisių įgyvendinimo būdai“, – atsakyme 15min nurodė patarėja.
R.Grumadaitė pridėjo, kad Teisingumo ministerija iš ministro įsakymų, nustatančių reikalavimus teisėjų, advokatų, notarų ir antstolių sveikatai, pašalino draudimą užsiimti šiomis profesijomis asmenims, kuriems diagnozuotas transseksualumas.
„Analogiški draudimai pašalinti ir iš teisės aktų, nustatančių reikalavimus sveikatos priežiūros specialistams“, – dėstė ministro patarėja.
Lietuvos gėjų lygos (LGL) vadovas Vladimiras Simonko, komentuodamas ministro veiksmus, pripažino – tam tikras E.Jankevičiaus aktyvumas LGBT teisių klausimais yra pastebimas, tačiau pažadas spręsti partnerystės klausimą, kaip pats teigė, ištesėtas nebuvo.
„Aš matau tą situaciją kitu kampu. Pirtį dėl sugriežtintos priežiūros procedūros Lietuvai užkūrė Europos Taryba, tai Teisingumo ministerijai reikėjo imtis inicatyvų, nes jiems reikia deklaruoti darbą. Tai nėra blogai, atliekami tam tikri veiksmai. <...> Tam tikras proaktyvumas šio ministro skiriasi“, – pastebėjo V.Simonko.
Lietuvoje nėra įteisintos nei gėjų santuokos, nei partnerystės. Keli ankstesni Lietuvos liberalių politikų bandymai šalyje įvesti civilinę homoseksualų partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.
Politikai kritikuojami ir dėl prastų galimybių translyčiams asmenims pasikeisti lytį, neprieinamų sveikatos priežiūros paslaugų.
BNS paklaustas, tąkart E.Jankevičius atsisakė pateikti savo poziciją šiais klausimais ir pridūrė, kad ją išreikš „po diskusijų“.
Tačiau aiškios pozicijos teisingumo ministras nėra pareiškęs iki šiol.