Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 09 05

Pasakyta/Padaryta. Kuo virto pažadai keisti taisykles užsienio žurnalams su alkoholio reklama?

Sausį kilus visuomenės pasipiktinimui dėl išplėšytų užsienietiškų žurnalų, politikai suskubo raminti, kad Alkoholio kontrolės įstatymo trūkumai bus pašalinti. Nors Vyriausybė gana greitai parlamentui pateikė pataisą, numatančią alkoholio reklamos draudimo išimtį, jis Seime pateko tiesiai į stalčių, kur sėkmingai guli iki šiol.
R.Karbauskis
R.Karbauskis / 15min fotomontažas

„Pažeidinėjame įstatymą ir tiek, bet už tai nesame baudžiami“, – 15min pripažino platintojo „Press Express“ vadovas Vigintas Bartaševičius. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis savo ruožtu žada, kad Seimas šių pataisų imsis rudenį.

15min nuotr. /15min primena
15min nuotr. /15min primena

Plėšė žurnalus

Triukšmas dėl išplėšytų žurnalų kilo pirmosiomis šių metų dienomis, įsigaliojus visiškam alkoholio reklamos draudimui.

Žmonės piktinosi po naujųjų žurnalus gaunantys išplėšytais lapais arba lipdukais apklijuotais puslapiais. Žurnaluose būdavo pateikiama informacija, kad taip verčia elgtis įsigaliojęs absoliutus alkoholio reklamos draudimas.

Kaip laikomasi Alkoholio kontrolės įstatymo, prižiūri Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD). Jis dar prieš įstatymo įsigaliojimą išaiškino, kad žurnalų, kuriuose reklamuojamas alkoholis, mažmeninė prekyba nuo sausio 1-osios Lietuvoje draudžiama. Apie jokias išimtis departamentas neužsiminė ir į jį besikreipusiai žurnalus platinančiai įmonei „Press Express“.

NTAKD nuotr. /NTAKD draudimas
NTAKD nuotr. /NTAKD draudimas

Jos vadovas Vigintas Bartaševičius 15min tuo metu tvirtino turintis raštišką departamento paaiškinimą, kad jie užtikrins, jog įstatymo būtų laikomasi – apie išimtis departamentas tuomet nesileido į kalbas.
NTAKD griežtas požiūris susvyravo tik kilus dideliam pasipiktinimui visuomenėje.

Pradžioje departamento atstovai aiškino niekam neliepę plėšyti žurnalų ir teigė, kad platintojai turėjo daug laiko pasirengti naujam reguliavimui, pavyzdžiui, kreiptis į užsienietiškų žurnalų leidėjus, kad į Lietuvą tiekiami žurnalai būtų be reklamų. Tai siūlė ir kai kurie valdantieji politikai, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Tačiau V.Bartaševičius jiems atsakė, kad tai gali siūlyti visiškai šio verslo nesuvokiantys žmonės – dėl kelių šimtų Lietuvoje parduodamų egzempliorių joks leidėjas nevargs leisti atskiro tiražo.

Valdantieji kaltino žurnalų platintojus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė žurnalų plėšymą pavadino didele reputacine gėda Lietuvai. Ji nedviprasmiškai dėl susidariusios situacijos apkaltino įstatymų leidėjus, nepagalvojusius apie išimtis.

Tačiau valdančiųjų atstovai dėl susidariusios situacijos kaltino ne tai, kad absoliutus reklamos draudimas galbūt nebuvo iki galo aptartas nenumatant pasekmių, o užsienietiškų žurnalų platintojus.

Premjeras Saulius Skvernelis sausį kalbėjo, kad plėšyti žurnalų nereikia ir paragino platintojus vadovautis sveiku protu.

„Jeigu tu nori suvulgarinti kokį įstatymą, tai įmanoma padaryti“, – aiškino jis.

Dėl žurnalų plėšymo daugybės kritikos sulaukęs sveikatos apsaugos ministras A.Veryga pareiškė, kad plėšymas daro mūsų šalį pajuokos objektu, ir apgailestavo, kad platintojai būtent tokia forma pasirinko įgyvendinti draudimą.

Platintojų prašau – nustokite plėšyti puslapius iš žurnalų, juk galima lipduką užklijuoti.

„Platintojų prašau – nustokite plėšyti puslapius iš žurnalų, juk galima lipduką užklijuoti“, – pamokė ministras.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aurelijus Veryga 15min studijoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aurelijus Veryga 15min studijoje

Didžiausios valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigė, jog problema nėra tokia didelė, kiek dėl jos triukšmaujama.

„Kalbant apie šią problemą, triukšmo ir problemos mastas visiškai neadekvatus – problema nedidelė, bet ji, be abejonių, turi būti išspręsta, turi būti rastas sprendimas, kad nieko niekada nereikėtų plėšyti“, – portalas delfi.lt citavo R.Karbauskį.

Taip pat jis teigė, kad NTAKD turėtų raštu informuoti platintojus, kad šiuo metu vargti ir plėšyti nėra reikalo – jie už alkoholio reklamą užsienio leidiniuose baudžiami nebus. Anot delfi.lt, R.Karbauskis tuomet svarstė, jog išimtis gali būti daroma užsienyje leidžiamiems žurnalams, kurie orientuoti į Europos ir pasaulio, o ne Lietuvos rinką.

R.Karbauskis yra sakęs, kad norint išspręsti šią problemą, įstatymo keisti gali ir neprireikti, juolab kad tuo metu Seimo pavasario sesija dar nebuvo prasidėjusi.

Tačiau tuo pačiu jis kalbėjo, kad NTAKD yra įpareigotas pasidomėti, kaip šie klausimai yra sprendžiami Skandinavijos valstybėse ir Islandijoje – šias šalis minėtu klausimu didžiausios valdančiosios partijos pirmininkas matė kaip pavyzdį.

„Manau, kad analogijos bus taikomos ir Lietuvoje, nes tai jau yra praktikos pas juos ne vienų metų“, – patikino jis.

15min tuomet skelbė konkrečius duomenis, pagal kuriuos matyti, jog visos Skandinavijos valstybės ir Islandija alkoholio reklamos suvaržymų užsienyje leidžiamiems žurnalams netaiko.

Prašė nebausti, kol nepakeis įstatymo

R.Karbauskis delfi.lt žadėjo kreiptis į LVŽS frakciją ir siekti, kad Seimas kreiptųsi į NTAKD, kad užsienio spaudiniai nebūtų plėšomi ir iki kovo už reklamos skelbimą nebūtų baudžiama.

Sausio 8 dieną R.Karbauskis paragino NTAKD nebausti leidinių platintojų, kol Seimas pavasario sesijoje nepriims Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų.

„Logiška būtų iki to laikotarpio, kada mes priimsime sprendimus, kad nebūtų baudžiama, o po to juos priėmus, kad nereiktų plėšyti. Kai sprendimai bus priimti, viskas bus paaiškinta“, – BNS sakė politikas.

Sausio 11 dieną BNS citavo R.Karbauskį: „Šitam įstatyme pakeitimų anksčiau nebus negu kovo mėnuo, jeigu reikės įstatymo pakeitimo, bet manau, kad čia net nereikės įstatymo pakeitimo: tiesiog reglamentuos departamentas, kaip reikia deklaruoti tuos leidinius. Aš manau, kad ras sprendimą be įstatymo pakeitimo ir daug greičiau.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Pataisas parengė Ūkio ministerija

Tuo pat metu dešimt konservatorių parlamentarų registravo pataisas, kurios numatytų reklamos draudimo išimtį importuotiems leidiniams užsienio kalba, leidžiamiems užsienyje registruoto juridinio asmens.

Tačiau tokią formuluotę sukritikavo ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, sakydamas, jog tuomet išimtis nebūtų taikoma ES valstybių leidiniams, nes ES teisėje žodis „importas“ reiškia prekių įvežimą iš trečiųjų šalių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius

Tuomet Ūkio ministerija pati ėmėsi iniciatyvos kamšyti Alkoholio kontrolės įstatymo spragą ir tai padarė ganėtinai skubiai.

Kovo 7 dieną įstatymo pakeitimas pateiktas derinimui.

„Rengdami įstatymo projektą, įvertinome ES teisės reikalavimus, Europos šalių patirtis, kur taip pat nustatytos tam tikros išimtys“, – tuomet sakė V.Sinkevičius.

Po savaitės – kovo 14 dieną, įstatymo pataisai pritarė Vyriausybė.

Iš viešai prieinamų duomenų matyti, kad jau po kelių dienų – kovo 19-ąją, jis buvo pateiktas Seimui.

Tačiau Seime projektas liko nejudintas iki šiol – nebuvo net jo pateikimo Seimui.

Pagal Ūkio ministerijos projektą, alkoholio reklamos draudimas negalioja įvežamiems leidiniams, jeigu jie atitinka visus šiuos reikalavimus:

  • Spausdinami užsienio kalba;
  • Leidėjas yra užsienio juridinis ar fizinis asmuo;
  • Platinami kitose valstybėse ir nėra skirti platinti išimtinai Lietuvoje;
  • Pagrindinis leidinių tikslas nėra alkoholio reklama.

Įstatymas prieštarauja ES teisei

Aiškinamajame projekto rašte teigiama, kad dabartinis reguliavimas dėl alkoholio reklamos draudimo, kuris taikomas užsienio leidiniuose esančiai alkoholio reklamai, neatitinka ES teisės, nes pagal sutartį dėl ES veikimo, tarp valstybių narių yra uždrausti kiekybiniai importo apribojimai ir visos lygiaverčio poveikio priemonės.

R.Karbauskis tikina, kad klausimo nepamiršo

Paklaustas, ar įstatymo pakeitimo projektas sąmoningai nebuvo teikiamas Seimui, R.Karbauskis praėjusią savaitę per atstovę 15min perdavė, kad jis šio klausimo nepamiršo.

„Jis jau sausio mėnesį yra išsakęs nuomonę, jog NTAKD turėtų raštu informuoti platintojus, kad plėšyti nėra reikalo – jie už alkoholio reklamą užsienio leidiniuose baudžiami nebus. Tačiau svarbu, kad tvarka nebūtų apeinama ir neatsirastų užsienyje kuriamų ir į Lietuvos rinką orientuotų leidinių. Todėl turi būti nustatyti ir suderinti specialūs kriterijai. Seimas sprendimus priims rudens sesijos metu. Šiuo metu Seimo vadovybė sudarinėja posėdžių darbotvarkę“, – teigiama R.Karbauskio atstovės spaudai Dalios Vencevičienės atsakyme.

V.Bartaševičius: visi vykdo susitarimą

V.Bartaševičius prieš keletą dienų 15min teigė, kad alkoholio reklama iš užsienietiškų žurnalų dabar neplėšoma, nes galioja įmonės susitarimas su NTAKD nebausti už įstatymo pažeidimą iki pat įstatymo patobulinimo.

Jie nebaudžia mūsų, o mes tiekiame ir neplėšome.

„Mes turime susitarimą, kad kol įstatymas bus priimtas, jie nebaudžia mūsų, o mes tiekiame ir neplėšome. Žodžiu, pažeidinėjame įstatymą ir tiek, bet už tai nesame baudžiami“, – sakė jis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vygintas Bartaševičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vygintas Bartaševičius

Paklaustas apie tai, ar su NTAKD yra tartasi dėl terminų, verslininkas sakė negalintis paskubinti Seimo.

„Kai jie sugalvos kažką daryti, tada jie ir priims tą įstatymą. Bet iš NTAKD negavome jokio kitokio rašto ar kažko. Mes turėjome susitikimą, sutarėme ir viskas, kaip sutarėme, taip ir vykdome savo pažadus“, – teigė jis.

NTAKD: dabar niekas nepiktnaudžiauja

Tuo metu laikinai einanti Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėjos pareigas NTAKD Lina Jurgelaitienė į 15min klausimus pirmiausiai atsakė pareiškimu, kad departamentas prioritetą teikia ne sankcijoms, o konsultavimui ir metodinei pagalbai.

V.Bartaševičius yra ne kartą teigęs, kad žurnalai buvo plėšomi dėl to, kad NTAKD savo atsakymuose pabrėždavo, kad išimčių įstatyme nėra.

Tad nors teisinis reguliavimas nepasikeitė jau 9 mėnesius, žurnalai neplėšomi tik dėl verslininkų ir departamento susitarimo.

„Galiojant dabartiniam teisiniam reglamentavimui, departamentas stebi užsienietiškų spaudos leidinių rinką, šiuo metu nėra pagrindo konstatuoti, kad būtų piktnaudžiaujama pasinaudojant susidariusia teisine ir faktine situacija“, – aiškino L.Jurgelaitienė.

Nuo šiol visus „Patikrinta 15min“ ir „15min PRIMENA“ tekstus rasite specialiame polapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų