2021 05 20

Pasauliniame demokratijos indekse Lietuvos rinkimų procesas – tarp lyderių

Britų ekonomikos, politikos, finansų ir verslo leidinys „The Economist“ kasmet skelbia demokratijos indeksą, kuris rodo, kaip pasaulio valstybės vertinamos pagal rinkimų proceso ir pliuralizmo, politinio dalyvavimo, politinės kultūros ir piliečių laisvių kriterijus. Remiantis šio prestižinio leidinio ekspertų tyrimo apžvalga, 2020 m. Lietuvos rinkimų procesas ir pliuralizmas yra įvertintas 9,58 balo. Jis išliko stabilus ir lygiuojasi su tokiomis valstybėmis kaip Švedija, Kanada, Nyderlandai, Šveicarija, Vokietija ir kt., rašoma Vyriausiosios rinkimų komisijos pranešime žiniasklaidai.
Pakartotinis balsavimas Seimo rinkimuose
Seimo rinkimai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„The Economist“ analitikų sudaromas valstybių demokratijos indeksas apibrėžiamas skalėje nuo 0 iki 10. Pagal jį valstybė priskiriama vienai iš keturių kategorijų: „visiška demokratija“, „demokratija su trūkumais“, „mišrus rėžimas“ ir „autoritarinis rėžimas“.

2020 m. Lietuva pagal šį demokratijos indeksą, kaip ir anksčiau, yra priskiriama „demokratijos su trūkumais“ kategorijai ir gavusi 7,13 balo užima 42 vietą. Iš viso „The Economist“ analitikai vertino 165 nepriklausomas valstybes ir dvi teritorijas.

2019 m. mūsų valstybei buvo skirtas 7,50 balų įvertinimas ir 37 vieta. 2018 m. Lietuva taip pat buvo gavusi 7,50 balo ir užėmė 36 vietą. Aukščiausias demokratijos lygis mūsų šalyje buvo 2013-2015 metais ir siekė 7,54 balus.

„Demokratijos su trūkumais“ kategorijai priskiriamos šalys, turinčios laisvus ir sąžiningus rinkimus. Jose gerbiamos pagrindinės pilietinės laisvės, tačiau esama trūkumų sprendžiant demokratijos problemas, tokias kaip neišvystyta politinė kultūra ir nedidelis politinis dalyvavimas.

Demokratijos indeksas rodo, kad iš visų mūsų šalies kriterijų geriausiai vertinamas Lietuvos rinkimų procesas ir pliuralizmas (9,58 balo). Aukšto įvertinimo sulaukė ir pilietinės laisvės Lietuvoje (8,82 balo). Kiek žemesni vertinimai skirti, politinei kultūrai (5,63 balo) ir politiniam dalyvavimui (5,56 balo).

Aukščiausią demokratijos indeksą turinčių valstybių penketuke yra Norvegija (9,81 balo), Islandija (9,37 balo), Švedija (9,26 balo), Naujoji Zelandija (9,25 balo) ir Kanada (9,25 balo). Apžvelgiant kaimyninių valstybių demokratijos indeksus, aukščiausią vietą užima Estija, užimanti 27 vietą (7,84 balo), Latvija yra 38 vietoje (7,24 balo), Lenkija – 50 vietoje (6,85 balo).

Visą „The Economist“ 2020 m. demokratijos indekso apžvalgą galima rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis