Parodyti po pasaulį pasklidusių lietuvių įvairiapusiškumą, jų nenuilstamas pastangas Lietuvos labui, o kartu ir stiprinti Lietuvos bei jos diasporos bendrystę. Tokie tikslai pastūmėjo dvi diasporos organizacijas – Norvegijos lietuvių sėkmės istorijų projektą „Galima ir čia“ bei aktyvios diasporos portalą Pilietybė.lt – sujungti jėgas ir surengti pasaulio lietuvių protų kovas „Lietuvos protų k(L)ubas“.
„Norėjosi Lietuvai svarbias datas pažymėti kitaip – smagiu, bet kartu prasmingu ir įtraukiu būdu. Juk dažnai svarbūs dalykai pasiekia stipriau, kai yra pasakomi ne rimtais veidais, – sako Pilietybė.lt bendraįkūrėja ir redaktorė Daiva Lapėnaitė. – Pačiai sudalyvavus Norvegijos lietuvių protmūšio žaidime ir kilo idėja surengti pramoginį, bet turiningą ir bendrystės tiltus tiesiantį žaidimą.“
Iškart po sausio 13-osios startavęs „Lietuvos protų k(L)ubas“ finišuos vasario 16-ąją. Kiekvieną sekmadienį 20 val. Lietuvos laiku tiesioginėse transliacijose „Galima ir čia“, „Pilietybė“ bei „Global Lithuanian Leaders“ paskyrose „Facebook“ susirungs dalyviai iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Norvegijos, Ispanijos, Vokietijos, Baltarusijos, JAV ir Lietuvos.
„Pasaulio lietuvių protų kovoms atrinkome ne tik aštuonias skirtingas pasaulio šalis reprezentuojančius, bet ir prasminga veikla Lietuvai išsiskiriančius tautiečius, – sako „Galima ir čia“ kūrėjas Mantas Simaitis. Penkerius metus Norvegijos lietuvių protmūšius vedantis lietuvis bus ir „Lietuvos protų k(L)ubo“ vedėjas.
Dalyviai virtualiai susirungs intelektualiose užduotyse, o į laimėtojo namus bei jo atstovaujamą organizaciją atkeliaus globalaus pilietiškumo užtaisą simbolizuojantis prizas – skulptoriaus Stasio Žirgulio „Globalios Lietuvos“ apdovanojimams sukurtas akmeninis kubas. Vienybę bei tvirtybę simbolizuojantis kubas 2019 m. skirtas „Mūsų metas DABAR“ iniciatyvai už pilietiškumo skatinimą. Iš JAV gyvenančio iniciatyvos koordinatoriaus Rimvydo Baltaduonio rankų pilietiškumo kubas jau apkeliavo Lietuvių profesionalų klubus Londone, Berlyne, Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjungą ir toliau tęs jungiančią odisėją.
„Aštuonerius metus gyvendamas ne Lietuvoje supratau, jog norint kitoje šalyje susikurti gerą gyvenimą, turi stengtis kvadratu, o jeigu nori sukurti kažką naujo ir nematyto – turi stengtis kubu“, – reziumuoja M.Simaitis, Lietuvos ambasados Norvegijoje apdovanotas „Metų indėlis 2021“ prizu už didžiulį indėlį į Norvegijos lietuvių telkimą ir vienijimą bei aktyvią pilietinę poziciją.