Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 10 31

Pasaulio lietuviai pilietybę išsaugoti nori dėl moralinių priežasčių

Dauguma lietuvių išeivių teigia norintys dvigubos pilietybės ne dėl materialinių priežasčių, bet dėl to, jog jaučiasi lietuviais, parodė Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) apklausa.
Lietuvos Respublikos pasas
Lietuvos Respublikos pasas / Migracijos valdybos nuotr.

Kaip BNS sakė PLB pirmininkė Dalia Hanke, tai paaiškėjo PLB iniciatyva apklausus 2901 įvairiuose pasaulio regionuose gyvenantį lietuvių kilmės asmenį.

„Klausiama buvo, kodėl jūs norėtumėte išlaikyti pilietybę priimdamas kitos šalies pilietybę? Ieškojome platesnės žmonių grupės, kad jie išskirtų motyvus, kodėl jiems svarbu. Ta moralinė pusė, kad žmogus nori išlaikyti, nes jis yra lietuvis ir gimė Lietuvoje, ji liko – didžiausia dalis iš visų apklaustųjų taip pasisakė“, – tvirtino PLB vadovė.

PLB nekeičia savo pozicijos ir mano, kad politikų siūlymas patikėti dvigubos pilietybės įteisinimo klausimą rinkėjams referendume kitų metų spalio 9-ąją, kartu su Seimo rinkimais, problemos neišspręs.

Apklausa vykdyta elektroninėje erdvėje, pildant anketą – anot D.Hankės, išsamiau ši apklausa bus pristatyta PLB Valdybos posėdyje lapkričio 9 dieną. Ji tvirtino, kad apklausa buvo orientuota į tą išeivių kartą, kuri išvyko po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais.

„Mane nustebino, kad buvome palikę galimybę žmonėms ne tik kryžiuką padėti prie to, ką mes pasiūlėme, bet ir patiems pasisakyti, nes kai kurie žmonės sako – visiems reikia pilietybės dėl pensijų ar sveikatos apsaugos. Tokių atsakymų praktiškai ir nebuvo“, – sakė ji.

Pasak D.Hankės, PLB nekeičia savo pozicijos ir mano, kad politikų siūlymas patikėti dvigubos pilietybės įteisinimo klausimą rinkėjams referendume kitų metų spalio 9-ąją, kartu su Seimo rinkimais, problemos neišspręs.

„Ieškome visų sprendimo būdų, kad tik turėtų žmonės galimybę savo noru išlaikyti pilietybę, bet siūlomas referendumas problemos neišspręs, nes jis tiesiog fiziškai neįvyks“, – nurodė ji.

D.Hanke PLB pirmininke išrinkta liepos viduryje PLB Seime. Ji 23 metus gyvena Hamburge, Vokietijoje.

Seimas yra pradėjęs svarstyti Liberalų sąjūdžio projektą referendume siūlyti išbraukti Konstitucijos nuostatą, kad „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“. Tam yra pritarusi ir Vyriausybė. Aiškindamas minėtą normą, Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad pagal ją draudžiama išsaugoti Lietuvos pilietybę asmenims, kurie išvyko į užsienį ir įgavo kitos šalies pilietybę po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais.

Liberalizavimo šalininkai teigia, kad dvigubą pilietybę būtina įteisinti, siekiant išlaikyti emigrantų ryšius su Lietuva ir atsižvelgiant į globalizacijos tendencijas. Kritikai sako, kad piliečiai gali būti ištikimi tik vienai valstybei ir baiminasi, kad užsienio pilietybių gali siekti tautinės mažumos, o tuo gali pasinaudoti Rusija. Kai kurie politikai siūlo įstatyme numatyti šalis, kurių piliečiai galėtų turėti ir Lietuvos pilietybę.

Pagal įstatymą, Konstitucijos pataisa būtų priimta, jeigu už ją balsuotų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę. PLB pirmininkė D.Henkė siūlo supaprastinti reikalavimus referendumui ir prieš jį įteisinti elektroninį balsavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs