2021 11 10

Pasienyje mėnesiui įsigalioja nepaprastoji padėtis – kas keisis?

Nuo trečiadienio vidurnakčio Lietuvos pasienio ruože, penkis kilometrus nuo jo į šalies gilumą besitęsiančioje teritorijoje ir migrantų apgyvendinimo vietose mėnesio laikotarpiui įsigalioja pirmą kartą įvedama nepaprastoji padėtis. 15min apžvelgia, kas keisis šiose teritorijose ir kaip tai pajus Lietuvos gyventojai.
Pasienyje su Baltarusija įvedama nepaprastoji padėtis
Pasienyje su Baltarusija įvedama nepaprastoji padėtis / 15min nuotr.

Greiti valdžios sprendimai

Apie nepaprastosios padėties įvedimą kalbėta ir anksčiau, tačiau po pirmadienio įvykių Baltarusijoje, kai tūkstančių migrantų kolona pajudėjo prie sienos su Lenkija ir bandė prasiveržti į šią šalį, Lietuvos institucijos judėjo itin sparčiai.

Pirmadienį popiet apie siūlymą skelbti nepaprastąją padėtį pasienyje prakalbo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, antradienį ryte šiam siūlymui pritarė Vyriausybė, o popiet – ir Seimas. Palaikymą tokios padėties skelbimui išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda.

15min nuotr./Pasienyje su Baltarusija įvedama nepaprastoji padėtis
15min nuotr./Pasienyje su Baltarusija įvedama nepaprastoji padėtis

Įvedus nepaprastąją padėtį pasienio ruože ir giliau šalies viduje esančioje teritorijoje nustatomi draudimai atvykstantiems į ją ir keliaujantiems jos viduje. Taip pat – papildomi ribojimai bei įgaliojimai pareigūnams.

Anot vidaus reikalų viceministro Vitalijaus Dmitrijevo, pagrindiniai ribojimai bus taikomi arčiausiai valstybės sienos esančiame pasienio ruože, o papildomos penkių kilometrų pločio zonos gyventojams kasdien gali tekti patirti tik atsitiktinius nepatogumus. Tiesa, situacija gali pasikeisti, jei būtų nustatomos didesnės grėsmės Baltarusijos pusėje.

Dviejų lygių zonos

V.Dmitrijevo teigimu, teritorija, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, bus skirstoma į dvi zonas – pasienio ruožą ir giliau šalyje esančias teritorijas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vitalijus Dmitrijevas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vitalijus Dmitrijevas

Pasienio ruože kontrolė nuo pirmųjų dienų bus griežtesnė, o antrojoje zonoje papildomi pajėgumai bus pasitelkiami tik kilus būtinybei.

„Draudimas lankytis pasienio ruože galioja visiems ir pasienio ruože reikės specialaus leidimo (...), tas pasienio ruožas yra penki kilometrai nuo sienos. Ten, kur yra dar plius penki kilometrai, ten galioja tik atsitiktinė patikra, jeigu yra rizikos“, – 15min sakė jis.

Anot V.Dmitrijevo, įprastomis dienomis tokiose zonose bus tikrinami automobiliai su kitų valstybių numeriais, įtartini asmenys. Jei situacija pasikeistų, tik tuomet kontrolė būtų sustiprinta.

„Iš to nedarysime didelio ažiotažo, jei ten nėra kontrolės poreikio. O kontrolės poreikis atsiras tuomet, kai yra grėsmė – ateina minia neteisėtų migrantų, juos reikia kažkaip koncentruoti arčiau sienos, jie gali pasklisti, tai tokie atvejai turbūt kontrolės reikalauja“, – teigė viceministras.

Gyvenimas vyksta toliau, kaip vyko. Išskyrus tai, kad pareigūnai galės atkreipti dėmesį į vieną ar kitą momentą

Gyvenimas vyks toliau

V.Dmitrijevas žada, kad sprendimai bus priimami pagal žvalgybinę informaciją, o nesant reikšmingos jos – pareigūnai bereikalingu darbu apkraunami nebus.

„Gyvenimas vyksta toliau, kaip vyko. Išskyrus tai, kad pareigūnai galės atkreipti dėmesį į vieną ar kitą momentą, pasitikrinti asmenį ar automobilį, pritaikyti priemones ant kelių ir taip toliau“, – apie už pasienio ruožo esančias teritorijas kalbėjo viceministras.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos kariuomenės kariai budi šalia kelio vedančio į Druskininkus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos kariuomenės kariai budi šalia kelio vedančio į Druskininkus

Tiesa, net ir pasienio ruože stacionarių patikros postų bent jau kol kas nežadama steigti.

„Jie bus mobilūs. Dabar jau yra policijos pareigūnų daugiau prie užkardų ir žmonės jau dirba. Konkrečių skaičių dar įvardinti negaliu, bet jau yra policijos pajėgos pasitelktos“, – dar antradienį vakare pažymėjo viceministras.

Skirtingi susirinkimų ribojimai

Skirsis ir tai, kaip traktuojamas susirinkimų draudimas šiose dviejose teritorijose.

Mes laikomės pozicijos, kad Lietuvos piliečiams ta situacija neturi kelti nepatogumų, ji yra skirta neteisėtos migracijos srautams suvaldyti

„Pasienio ruože tai klausimų nėra – jokių susirinkimų ir šalia apgyvendinimo vietų irgi jokių susirinkimų“, – pabrėžė V.Dmitrijevas.

Jo teigimu, jau sulaukiama klausimų dėl to, ar bus ribojami susirinkimai ar renginiai nuo pasienio ruožo per penkis kilometrus nutolusioje teritorijoje.

„Mes vis tiek laikomės pozicijos, kad Lietuvos piliečiams ta situacija neturi kelti nepatogumų, ji yra skirta neteisėtos migracijos srautams suvaldyti ir sureaguoti, jeigu reikia, į, mūsų nuomone, neteisėtus procesus, kurie pareigūnams trukdys atlikti pareigas“, – sakė viceministras.

Žada vertinti individualius atvejus

Lietuvos pareigūnai visus atvejus dėl patekimo į pasienio ruožą žada vertinti individualiai ir žmogiškai. Tokio požiūrio gali prireikti jau netrukus, nes šiame ruože yra įsikūręs ne vienas miestelis, į kuriuos gali vykti kaimų gyventojai, bei rajono centras – Šalčininkai.

„Su Šalčininkais, aišku, bus klausimų dėl patekimo iš aplinkinių miestelių ir kaimelių. Pavyzdžiui, gydymo paslaugų važiuoja žmonės, galbūt ir apsipirkti“, – pripažino V.Dmitrijevas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Pasienio ruožą žymintis ženklas ties Musteikos kaimu (Varėnos raj.)
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Pasienio ruožą žymintis ženklas ties Musteikos kaimu (Varėnos raj.)

„Vėlgi, turbūt siūlysime pareigūnams kiekvieną atvejį individualiai vertinti, pagal tą priežastį pateikiamą, nes Šalčininkai patenka į tą penkių kilometrų ruožą – pasienio ruožą. Čia bus tokių praktinių klausimų, bet žiūrėsime civilizuotai ir bandysime kažką tokio panašaus kaip karantino atveju – prašymas dėl asmens važiavimo kiekvieną kartą galės būti įvertintas“, – teigė viceministras.

Problemų gaunant leidimus neturėtų kilti ir, tarkime, vykstant į pasienio ruožą slaugyti sergantį žmogų ar dėl kitų svarbių priežasčių.

Visiems atvykstantiems žmonėms patariama turėti asmens dokumentus ar nuosavybės dokumentus, jei būtent jie yra atvykimą leidžianti priežastis. Tai, pasak V.Dmitrijevo, „palengvintų gyvenimą“ visiems ir patikros vyktų trumpiau.

Apskritai, į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus ministerija žada surinkti ir išplatinti atsakymus, papildomam informacijos skleidimui tikimasi pasitelkti ir savivaldybes.

Gyventojai nepatogumų patirs tik prastėjant situacijai

Anot viceministro, klausimų buvo kilę ir dėl Druskininkų, tačiau šio miesto gyventojai ypatingų pokyčių neturėtų pajusti.

„Dėl paties miesto – pasienio ruožo riba baigiasi ties miesto pakraščiu, maždaug ten, kur užkarda yra. Pačiam mieste gyvenimas kaip vyko, taip ir vyks, manau, kad čia didelių pokyčių nebus, išskyrus tuos atvejus, kai kontrolės reikės ir ta būtinybė bus“, – aiškino jis.

Didžiausius pokyčius tiek Druskininkų, tiek viso pasienio žmonės galėtų pajusti, jei situacija prie Lietuvos sienos pradėtų priminti situaciją prie kaimyninės Lenkijos.

„Tuomet tikrai jau bus ir daugiau priemonių, kontrolės, pareigūnų, karių, tuomet budrumas tikrai bus didesnis. Bet kokiu atveju, tikrai pajus ir nepatogumų tokių gali būti“, – sakė V.Dmitrijevas.

Pasienyje – daugiau karių ir policijos

Antradienio vakarą Varėnos rajone, prie pat sienos su Baltarusija, praleidę 15min žurnalistai sako, kad būsimos nepaprastosios padėties ženklai matomi ir iš vakaro.

„Važiuojant į pasienio savivaldybes įprasta sutikti Valstybės sienos apsaugos pareigūnus, tačiau šiandien Varėnos ir Druskininkų pasienio savivaldybėse sutikome ir kariuomenės automobilius. Kariškiai buvo sustoję pagrindinių pasienio kelių šalikelėse. Stovėjo prie automobilių, rankose laikė ginklus bei eismo stabdymo lazdeles. Šiandien įvažiuojančių į pasienio ruožą kariškiai nestabdo, tokie mobilūs punktai savo funkciją pradės atlikti tik nuo vidurnakčio“, – rašo 15min žurnalistė Gabrielė Navickaitė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos kariuomenės kariai budi šalia kelio vedančio į Druskininkus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos kariuomenės kariai budi šalia kelio vedančio į Druskininkus

Vos tris kilometrus nuo sienos su Baltarusija nutolusiame Kabelių kaime ji ir kolega Vidmantas Balkūnas bendravo ir su vietos gyventojais.

Vieniems gyventojams nesvarbu, kitiems neramu, ar artimieji iš didžiųjų miestų galės juos aplankyti

„Vietinė pardavėja dėl situacijos pasienyje jaučiasi rami. Moteris teigė, jog kaimo gatvėse mato daug pareigūnų bei kariškių. Pardavėja pasakojo, jog vietiniai nežino, kokie pokyčiai laukia, kai bus įvesta nepaprastoji padėtis, apie ją kol kas jokios informacijos neturi“, – praneša žurnalistai.

„Vieniems gyventojams nesvarbu, kitiems neramu, ar artimieji iš didžiųjų miestų galės juos aplankyti. Pardavėja pasakojo, jog migrantai pasienio gyventojams tapo kasdienybe. Nieko nebestebina, jeigu vietiniai juos sutinka kaimo gatvėse, privačiuose kiemuose ar miškuose grybaudami“, – pasakoja jie.

Vakare žurnalistai taip pat užfiksavo, kaip gausios policijos ir kariuomenės pajėgos rinkosi į Lazdijų rinktinės Kapčiamiesčio užkardą.

Kas nuspręsta?

Įvedus nepaprastąją padėtį bus ribojamas transporto priemonių judėjimas pasienio ruože be pasieniečių leidimo, galios draudimas atvykti į šią teritoriją, išskyrus vietos gyventojus, taip pat turinčiuosius ten nekilnojamojo turto ir tai patvirtinančius dokumentus.

Tiesa, atvykti bus leidžiama ir dėl kitų priežasčių, tokių kaip darbas, tačiau tam reikės gauti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) leidimą.

Teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, tarnybos galės tikrinti transporto priemones ir asmenis, jų daiktus, siekiant rasti ir paimti neteisėtai laikomus ginklus, šaudmenis, sprogstamąsias ir kitas pavojingas medžiagas, sulaikyti įstatymų pažeidėjus, taip pat čia bus draudžiami susirinkimai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spygliuota viela atitverta Valstybinė siena siena su Baltarusija Raigardo slėnyje (Druskininkų sav.)
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spygliuota viela atitverta Valstybinė siena siena su Baltarusija Raigardo slėnyje (Druskininkų sav.)

Nutarime taip pat numatyta, kad gali būti paimami teisėtai gyventojų laikomi ginklai, jei būtų žinoma, kad jie gali būti panaudojami nusikaltimams vykdyti. Įtvirtintos ir priemonės, pasinaudojant kuriomis migrantai į Lietuvą „negali būti įleidžiami“.

Į Lietuvą anksčiau patekusiems ir šalyje apgyvendintiems migrantams bus ribojama teisė susirašinėti, kalbėtis telefonu ir t. t., išskyrus galimybę kreiptis į valstybės institucijas ir įstaigas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų