Pasak pranešimo, įstaigos, organizacijos ir asmenys, kurie planuoja introdukuoti gamtoje laukinių augalų, grybų ar gyvūnų rūšis, turės gauti leidimą iš Aplinkos apsaugos agentūros. Iki šiol šiuos leidimus išduodavo Aplinkos ministerija.
Norintiesiems perkelti augalus ar grybus nebereikės rengti plano ar programos ir jų derinti su ministerija.
Ketinant išleisti į laisvę arba perkelti laukinius gyvūnus, privalu pateikti pranešimą Aplinkos apsaugos departamentui ir gauti jo pritarimą.
Šie pokyčiai numatyti naujos redakcijos Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo tvarkos apraše, kuris įsigaliojo vasario 16 dieną. Jis parengtas įgyvendinant praėjusiais metais Seimo priimtus Laukinės gyvūnijos įstatymo ir Laukinių augalų ir grybų rūšių įstatymo pakeitimus.
„Siekiame, kad laukinių gyvūnų, augalų ir grybų rūšių introdukcija, reintrodukcija ir perkėlimas, taip pat laukinių gyvūnų paleidimas į laisvę vyktų atsakingai, nepakenktų gamtai, nekeltų pavojaus žmonių gyvybei ir sveikatai“, – pranešime sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyresnioji patarėja Lina Čaplikaitė-Denisovienė.
Laukinių augalų ir grybų rūšių įstatyme nustatyta, kad Lietuvos teritorijoje natūraliai augančių rūšių laukinius augalus ir grybus perkelti į jiems būdingas buveines leidžiama tik įsitikinus, kad tai nekelia grėsmės ekosistemų stabilumui, buveinių pakitimui, vietinių rūšių populiacijoms.
Aplinkos ministerija primena, kad Laukinės gyvūnijos įstatymas į laisvę draudžia išleisti ar perkelti svetimžemių rūšių gyvūnus.
Nelaisvėje laikyti ir tyčia ar netyčia išleisti į laisvę ar ištrūkę hibridai, svetimžemių ir invazinių rūšių gyvūnai privalo būti skubiai paimami iš aplinkos (sugauti, nužudomi arba sumedžiojami) laukinės gyvūnijos išteklių naudotojų lėšomis.